803
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług, na mocy której od 1 lipca 2024 r. wejdzie w życie obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
Zmiany, jakie przyniesie KSeF komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group:
Wprowadzenie w Polsce obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur będzie prawdziwą rewolucją. KSeF zlikwiduje faktury w znanej nam obecnie formie i zastąpi je zupełnie nowym standardem tzw. faktur ustrukturyzowanych. Początki mogą być trudne, ale w dłuższej perspektywie KSeF powinien znacznie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Nowy system zapewni dostęp do faktur w czasie rzeczywistym, zniesie konieczność drukowania i archiwizacji dokumentów księgowych oraz wystawiania ich duplikatów. Zautomatyzuje też proces fakturowania i zmniejszy ryzyko błędów, popełnionych przy ręcznym wprowadzaniu danych do programów księgowych.
W najlepszym interesie przedsiębiorców leży, aby już teraz poznali oni zasady działania nowego systemu i nauczyli się z niego korzystać. Właściciele firm oraz księgowi powinni nie tylko zapoznać się z przepisami, lecz także sprawdzić, czy wykorzystywane przez nich oprogramowanie spełnia standardy fakturowania elektronicznego. Integrację z KSeF można też potraktować jako okazję do usprawnienia innych procesów biznesowych, związanych np. płatnościami czy wymianą firmowych dokumentów.
Przygotowując się do wdrożenia KSeF można posłużyć się udostępnioną przez Ministerstwo Finansów testową wersją systemu. Dostęp do niej jest darmowy i nie wymaga formalnego zgłoszenia, a dokumenty księgowe wystawione w ramach testów nie trafiają do obiegu prawnego. Warto wykorzystać tę możliwość, aby odpowiednio wcześniej zrozumieć, czym jest i jak funkcjonuje faktura ustrukturyzowana.
Główne założenia ustawy o VAT wprowadzającej obowiązek KSeF:
- Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. przy wydłużeniu o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
- Faktury z kas rejestrujących będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
- Paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.
- Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.
- Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.
- Wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.
- Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF.
- W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline.
- Doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline.
- W okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących.
- Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
- Likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.