Ustawa antylichwiarska – Sejm powiedział „TAK”

dodał Sylwia Stwora
3 komentarze

W gorącej atmosferze, którą podgrzało czwartkowe zawiadomienie Związków Przedsiębiorców i Pracodawców do Prokuratura Generalnego Andrzeja Seremeta o możliwości popełnienia przestępstwa przy tworzeniu projektu ustawy mającej uregulować rynek pozabankowy, Sejm przyjął ustawę. Za opowiedziało się 428 posłów, sześć osób się wstrzymało, a tylko jedna głosowała przeciw. Jakie poprawki zyskały aprobatę posłów?

Ustawa antylichwiarska – które poprawki przeszły?

Sejm przyjął poprawkę dotyczącą kosztów pozaodsetkowych kredytu rozumianych, jako wszelkie koszty wynikające z udzielonego zobowiązania (bez odsetek). Posłowie powiedzieli również „tak” limitowi pozaodsetkowych kosztów kredytu, który ma być wyliczany na podstawie specjalnego wzoru i w oparciu o czas trwania zobowiązania oraz jego wysokości. Ponadto, przyjęto poprawkę PiS-u odnośnie tzw, sankcji kredytu darmowego, zgodnie z którą, w sytuacji przekroczenia przez firmę pożyczkową limitu kosztów pozaodsetkowych, pożyczkobiorca może zwrócić pożyczkę nie płacąc przy tym odsetek.

Odrzucono dwie poprawki PiS

Posłowie odrzucili PIS-owską poprawkę dotyczącą odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od dnia, w którym klient dowiedział się, że pożyczkodawca naruszył jej postanowienia. „Nie” powiedziano też poprawce, która miała ustalać maksymalną wysokość odsetek za opóźnienie na poziomie nie wyższym niż dwukrotność wysokości stopy lombardowej NBP.

Ustawa trafi teraz do Senatu, który ma 30 dni na przyjęcie jej bez zmian, uchwalenie poprawki lub odrzucić ją w całości. Jeżeli Senat nie podejmie żadnej decyzji, wówczas ustawa, w brzmieniu przyjętym przez Sejm, trafi do Prezydenta RP. Ma on 21 dni na złożenie podpisu i zarządzenie jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

marcin_borowieckiCieszy nas, że posłowie współpracowali ponad podziałami, aby uchwalić tak ważną z punktu widzenia konsumenta ustawę. Naszym zdaniem projekt wciąż posiada luki, ale czas płynie nieubłaganie. Dalsze poprawianie projektu mogło spowolnić proces legislacyjny i zagrozić uchwaleniu ustawy jeszcze w tej kadencji Sejmu. Ustawa w jej obecnym kształcie to półśrodek, ale lepszy półśrodek niż jego brak – podsumowuje Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający Wonga.pl.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz