Alerty BIK – zabezpiecz się przed wyłudzeniem kredytu

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarze

bikW związku z niepokojącymi informacjami na temat wycieku danych z bazy PESEL, które pojawiły się w ostatnim czasie, Biuro Informacji Kredytowej postanowiło udostępnić usługę o nazwie Alerty BIK przez pierwszy rok za darmo. Ma ona na celu zabezpieczenie danych osobowych, które dostaną się w niepowołane ręce i ochronę przed bezprawnym osiągnięciem korzyści majątkowej, jak np. wyłudzenie kredytu. Przypomnijmy jednak i uspokajając wszystkich, wycieku danych o którym mowa nie było. Jasno zostało to potwierdzone przez organy rządzące, iż była to operacja całkowicie kontrolowana i w żaden sposób, żadne dane nie wpadły w niepowołane ręce.

Dane osobowe, jak zabezpieczyć?

Dane osobowe, które mogą zostać skradzione to najczęściej imię, nazwisko, numer pesel, numer dowodu oraz adres zameldowania, miejsce urodzenia czy imiona rodziców. Osoby niepowołane mogą bezprawnie wejść w posiadanie takich danych na skutek kradzieży, zgubienia dokumentu tożsamości, wyrzucania dokumentów do śmieci lub dane mogą zostać pobrane z nośników elektronicznych, np. poprzez włamanie do komputera. Osoby, które stały się ofiarami takiej kradzieży mają powody, by obawiać się, że ich dane mogą zostać wykorzystane do próby wzięcia pożyczki lub kredytu na ich nazwisko.

Czy można ochronić swoje dane osobowe?

Najprostszym działaniem prewencyjnym jest wyjątkowa ostrożność przy udostępnianiu swoich danych. Niestety zdarzają się sytuacje, takie jak ataki hakerskie, kradzież czy zgubienie dokumentów, na które nie mamy żadnego wpływu. BIK proponuje, by zapobiegawczo chronić swoje dane i zmniejszyć ryzyko ich utraty, aby nigdy nie doświadczyć problemów związanych z koniecznością spłaty cudzego długu. Rozwiązaniem, chroniącym nasze dane są Alerty BIK – usługa, która dzięki uruchomieniu do końca września 2016 roku pozostaje bezpłatna na okres 12 miesięcy.

Alerty BIK – jak to działa?

Uruchomienie Alertów BIK to bardzo prosta procedura. Aby aktywować usługę należy:
• wejść na stronę www.bik.pl/ochrona i założyć bezpłatne konto,
• aktywować usługę Alerty BIK,
• zastrzec bezpłatnie dokument tożsamości w przypadku jego utraty lub podejrzenia, że mógł trafić w niepowołane ręce.

Informacja o zastrzeżeniu dokumentu w ciągu kilku minut dotrze do wszystkich banków w kraju i będzie przekazana do Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”, którego właścicielem jest Związek Banków Polskich. Ponadto o wyłączeniu dokumentu z obiegu poinformowane zostaną inne podmioty np. operatorzy telefonii komórkowej czy Poczta Polska.

rafal_tomkowiczPo takim zastrzeżeniu dokumentu, system wyślę sms lub mail do jego właściciela, gdy ktokolwiek podejmie próbę wzięcia kredytu na zgłoszone dane osobowe. Alerty BIK to narzędzie zabezpieczające przed wyłudzeniem kredytu na cudze dane oraz tych pożyczek, które udzielane są przez firmy pożyczkowe korzystające z zasobów BIK w celu ochrony swoich klientów przed nadmiernym zapożyczaniem się lub właśnie przed wyłudzeniem pożyczki. Dlatego też każdy użytkownik, który osobiście nie składał wniosku o przyznanie pożyczki, powinien niezwłocznie zareagować, gdy zostanie poinformowany o pojawieniu się w BIK pytania o jego historię kredytową.
Budowanie świadomości na temat zagrożeń

Od grudnia 2015 Biuro Informacji Kredytowej wraz z Komendą Główną Policji prowadzi ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. Na stronie użytkownicy mogą znaleźć sposoby na chronienie swoich danych na co dzień – zarówno w kraju, jak i za granicą. Natomiast każdy, kto chce zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, powinien odwiedzić stronę BIK i skorzystać z promocji, gwarantującej Alerty BIK za darmo przez rok.[posts title='Aktualności rynku consumer finance' cat_name='aktualności'][/posts]

Podobne wpisy

Zamieść komentarz