Budżet domowy – twój must have w czasie inflacji

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Prowadzenie budżetu domowego to nie tylko świadome zarządzanie finansami, ale też kontrola wydatków i łatwiejsze planowanie przyszłych zakupów czy oszczędności. W czasie inflacji jest to niezastąpione narzędzie, które pozwala utrzymać budżet domowy w ryzach i zrewidować koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Dzięki solidnie prowadzonemu budżetowi dowiesz się, gdzie “uciekają” pieniądze i zastanowisz się, jak lepiej możesz je ulokować.

Jak inflacja wpływa na nasz domowy budżet?

Główną bolączką konsumenta w czasie inflacji jest fakt, że za te same pieniądze może kupić mniej produktów i usług. W dobie inflacji drożeją nie tylko produkty żywnościowe, ale również opłaty mieszkaniowe czy usługi, z których korzystamy na co dzień. Tym samym dotychczasowy budżet się kurczy i trzeba zrewidować swoje wydatki.

Z pomocą przychodzi budżet domowy – solidnie prowadzony pozwala nie tylko zaobserwować trendy w wydatkach, ale też ograniczyć je lub zrewidować tak, aby odpowiednia pula środków trafiała do odpowiedniego segmentu wydatków.

Systematycznie prowadzony budżet domowy umożliwia wgląd w dotychczasowe wydatki – nie tylko te konieczne, ale również drobne i nieregularne, które bardzo często stanowią czynnik obciążający dla budżetu domowego, a z których można łatwo i szybko zrezygnować, zyskując przy tym dodatkową gotówkę na inne wydatki lub oszczędności.

Dlaczego szczególnie w czasach inflacji warto prowadzić budżet domowy?

Prowadzenie budżetu domowego opłaca się w każdym czasie, nie tylko w dobie inflacji – to nie tylko szybki i prosty przegląd wydatków, ale też nabycie dodatkowej umiejętności – sprawnego i świadomego zarządzania swoimi pieniędzmi. Tylko poprzez zbudowanie świadomości finansowej można zbudować poduszkę finansową, która zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed potencjalnymi problemami finansowymi. Taka poduszka to świetna ochrona w dobie kryzysu czy inflacji właśnie

Dlaczego jeszcze warto prowadzić domowy budżet w czasie inflacji?

  • masz pełną kontrolę nad swoimi finansami – kontrolujesz dochody i wydatki, dzięki czemu możesz planować, gdzie ulokować swoje pieniądze,
  • możesz planować i spełniać marzenia – tylko świadome zarządzanie pieniędzmi daje możliwość ich kumulowania i późniejszego przekierowania ich na dowolnie wybrany cel,
  • identyfikujesz i likwidujesz zbędne wydatki – jeśli słyszałeś o tzw. czynniku latte to już wiesz, że najwięcej wydajemy na jednorazowe przyjemności na mieście. A co, jeśli będziesz miał nad tym kontrolę i zamiast na błahostki przeznaczyć te środki na inny cel?
  • sprawdzisz na czym niepotrzebnie oszczędzasz – prowadzenie budżetu da ci wiedzę na czym warto, a na czym nie warto oszczędzać. Jeśli okaże się, że przychód z tych oszczędności jest niewarty np. straty czasu poświęconego na dokonanie tej oszczędności (np. zakupy w sklepie na drugim końcu miasta), to czy warto dalej trzymać się obranych wcześniej zasad?
  • uczysz się planować i analizować wydatki – większa świadomość własnych finansów przekłada się na mądrzejsze nimi dysponowanie. To też idealny start do zbudowania poduszki finansowej, która może być nieoceniona w dobie inflacji.

Czy prowadzenie budżetu jest trudne? Jak zacząć prowadzić budżet domowy?

Prowadzenie budżetu wcale nie jest tak trudne, jak się może wielu wydawać. W Internecie można znaleźć wiele kont, porad i przykładowych arkuszy do prowadzenia budżetu domowego. Wystarczy poświęcić trochę czasu i znaleźć najdogodniejszy sposób planowania swojego budżetu. Budżet w formie drukowanej, tabelka w excelu czy estetycznie zaplanowany plik pdf – tylko od ciebie zależy jaka forma będzie najwygodniejsza i która da ci największą przyjemność i motywację do działania.

Nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz wystarczających środków, żeby zarządzać domowym budżetem lub wmawiasz sobie, że nie masz na to odpowiedniej ilości wolnego czasu, to wiedz, że są to wymówki i absolutnie każdy może i powinien prowadzić budżet domowy. Wbrew temu co myślisz, im mniejszy budżet tym większa potrzeba prowadzenia takich wyliczeń, bo tylko dzięki budowaniu świadomości finansowej systematycznej kontroli wydatków, jesteś w stanie dążyć do poprawy swojej sytuacji finansowej w przyszłości. Nie czekaj! Zacznij prowadzenie budżetu już dziś – to najlepszy możliwy termin.

Arkusz do prowadzenia budżetu domowego – co powinien zawierać?

Na początek przyda się prosty arkusz do prowadzenia budżetu domowego. Zbyt trudny i szczegółowy może zniechęcić początkującego, a przy kształtowaniu nawyków ważne jest nie tylko pozytywne nastawienie, ale też prosta realizacja celów.

Jeśli jesteś początkującym analizatorem wydatków domowych możesz sam stworzyć arkusz do prowadzenia budżetu lub posiłkować się prostymi wzorami arkusza dostępnymi w Internecie

Pobierz arkusz do prowadzenia budżetu domowego

Zacznij od stworzenia arkusza dochodów i wydatków, najlepiej w systemie miesięcznym (łatwiej będzie policzyć wpływy i wydatki, bo te zwykle otrzymujemy lub płacimy raz w miesiącu):

  1. Zacznij od wpisania w rubryce dochody wszystkich swoich przychodów – pensje, zasiłki, świadczenia, wynajem itp. – wszystkie miesięczne wpływy, które składają się na domowy budżet,
  2. Zaplanuj swoje wydatki – rubrykę podziel na kategorie: mieszkanie i rachunki, jedzenie i kosmetyki, transport, ubrania, zdrowie i edukacja, rozrywka i wakacje, rata kredytu czy pożyczki itd. – a więc wszystko to, na co planujesz wydać pieniądze,
  3. Stwórz kategorię oszczędności – określ kwotę, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na przyszłość, pulę, z której nie korzystasz w ciągu miesiąca – taką kwotę najlepiej od razu na początku miesiąca przelej na lokatę lub konto oszczędnościowe,
  4. Zapisuj wydatki faktyczne – spisuj, ile wydałeś w poszczególnym dniu czy tygodniu – w ten sposób będziesz wiedział jaką część budżetu już wydałeś, a ile ci zostało. Dzięki temu sprawnie zaplanujesz dalsze wydatki w poszczególne dni miesiąca,
  5. Podsumuj budżet domowy na koniec miesiąca – zsumuj i sprawdź różnicę między wydatkami zaplanowanymi a faktycznymi w każdej kategorii – jeśli bilans wyjdzie na zero to oznacza to, że panujesz nad swoimi wydatkami i możesz zastanowić się, czy chcesz je w jakiś sposób zmodyfikować.

Programy i aplikacje, które pomagają w prowadzeniu budżetu domowego

W Internecie można znaleźć mnóstwo programów i aplikacji do prowadzenia budżetu domowego, zarówno w wersji polsko, jak i angielskojęzycznej. Wielu influencerów i blogerów reklamuje również swoje produkty – pięknie wydane w formie papierowej lub dostępne w formacie cyfrowym, gotowe arkusze do prowadzenia budżetu domowego i kontroli swoich wydatków. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz wersję płatną, czy zdecydujesz się na stworzenie swojego własnego excela z wydatkami – najważniejsze to zacząć prowadzić budżet – nieważne przy użyciu jakich narzędzi – byle robić to systematycznie, a co za tym idzie skutecznie. Na początku drogi skorzystaj z prostych plansz, a w miarę obeznania się w temacie, modyfikuj swoje zapiski i wprowadzaj przydatne rozwiązania, które przybliżą cię do sprawnego operowania swoimi finansami.

Zalety wynikające z prowadzenia budżetu domowego

Prowadzenie budżetu domowego to nie tylko kontrola swoich wydatków, to też umiejętność planowania, a co za tym idzie realizacji marzeń i długofalowych planów. To też budowanie swojego bezpieczeństwa finansowego, poczucia kontroli i sprawczości w podejmowaniu codziennych decyzji. To też możliwość rozpoznania źródła problemów finansowych i zastosowania środków zapobiegawczych i rozwiązań, które pomogą w ich przezwyciężeniu.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Podobne wpisy

Zamieść komentarz