Druga edycja Targów Fintech za nami

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

Blisko 200 uczestników miało okazję wysłuchać 30 prelegentów zaproszonych do 6 tematycznych paneli dyskusyjnych. Prawie 300 minut poświęconych wykorzystaniu i adaptacji fintechów w każdej możliwej dziedzinie działań związanych z finansami.

Coraz więcej fintechów

Nad sposobami wykorzystania rozwiązań fintechowych swoją dyskusję rozpoczęli przedstawiciele Open Finance, Fines SA, Bankier.pl, Bancovo oraz Q Value. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że fintech wkracza w obszary ich działalności, ale nie powinien stać się konkurencją, lecz bardziej upatrują tutaj swojej szansy poprzez szybką adaptację dostępnych narzędzi w swoich kanałach sprzedaży. Dzieje się tak dlatego, iż przy niektórych produktach finansowych (inwestycje czy kredyty hipoteczne) na dzień dzisiejszy nie da się wyłączyć z procesu sprzedażowego czynnika ludzkiego. Marcin Mikołajczak z Bancovo potwierdza, że są prekursorem przeniesienia branży pośrednictwa finansowego całkowicie do sieci, nie mniej jednak przed nami jeszcze długa droga.

W części, w której udział brali przedstawiciele banków, Arkadiusz Cempura potwierdził, iż w Euro Banku coraz częściej w procesach wykorzystywane są roboty, którymi zarządza już nawet robot. To potwierdza tylko fakt z jak ogromną zmianą mentalną mamy do czynienia. Jak zauważył jednak Krzysztof Nawelski z Banku Santander, instytucje bankowe to ok 200 różnych procesów i oprogramowani, w których to zaimplementowanie nowego rozwiązania wiąże się z dużym nakładem pracy oraz czasem, których to dwóch czynników nie możemy na dzień dzisiejszy wyłączyć.

Pierwsze OC za darmo?

Z taką propozycją zwrócili się przedstawiciele instytucji związanych z rynkiem pożyczkowym do przedstawicieli firm ubezpieczeniowych. Jak fintech zmienia rynek ubezpieczeniowy w Polsce? O tym rozmawiali Cezary Świerszcz reprezentujący firmę Bacca, Piotr Kunce – reprezentujący MetLife oraz Ewa Adaszyńska z Open Brokers. Moderatorem całego panelu był zaś Damian Ziąber, na co dzień związany z marką Prudential. To co istotnego dało się wynieść z tej bardzo interesującej części, to fakt, iż na dziś InsureTech nie może przebić się z uwagi na skomplikowany produkt, jakim są ubezpieczenia. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj fakt istnienia zjawiska zwanego „paradoksem ubezpieczeń”. Zarówno Piotr Kunce jak również Damian Ziąber podkreślili historię reprezentowanych przez siebie firm, które działają już blisko 150 lat. Niejednokrotnie to 5 razy dłużej gdyby np. zsumować historię działań wszystkich uczestniczących w dyskusji banków.

Pierwsza pożyczka w Counter-Strike?

Tezą „rynek pożyczkowy chyba się zatrzymał i nie ma nic nowego do zaoferowania” zaczął Artur Więckowski (ekspert chwilowo.pl), moderator panelu poświęconemu właśnie fintechowi w instytucjach pożyczkowych. Faktycznie niektóre raporty i dane firm podkreślają, że tutaj pik na pozyskanie nowego klienta został już osiągnięty i w chwili obecnej firmy powinny skupiać się na urozmaiceniu swojej oferty celem zaproponowania ciekawszych rozwiązań swoim użytkownikom. Rozwiązanie tutaj podsunął sam uczestnik dyskusji – Sławomir Grzelczak, który stwierdził, iż czeka na pierwszą pożyczkę kontekstową udzieloną w bardzo popularnej grze dla młodzieży Counter-Strike. Wice Prezes Biura Informacji Kredytowej zauważa tutaj największe możliwości dla rozwoju sprzedaży produktów kredytowych.

Windykacja online oraz rosnące znaczenie internetowych giełd wierzytelności

Jak zauważa Piotr Maciągowski z E-Kancelarii, dłużnik, który zaciągnął swoje zobowiązanie w online, woli je spłacać i kontaktować się również tą samą drogą. Trudniej do niego dotrzeć tradycyjnymi kanałami kontaktu. Zarówno Piotr jak również Magdalena Mróz (Vega Inkasso) zauważają coraz większe znaczenie internetowych giełd wierzytelności, które w coraz to lepszy sposób zaczynają dyscyplinować osoby unikające spłaty swoich zobowiązań. Markus Marcinkiewicz – Zawodowy Windykator podkreśla jednak braki prac nad legislacją obecnie obowiązującego prawa oraz zauważa szereg możliwości windykacji online, które jednak na dzień dzisiejszy w żadne sposób nie są unormowane prawnie, co bardzo ogranicza sposobność ich wykorzystania.

Fintech dla przedsiębiorców?

Zdecydowanie tak, czego dowodem miała być moderacja panelu poświęconego właśnie tej tematyce przez Michała Pawlika, zarządzającego marką SMEO – fintechowej spółki dostarczającej rozwiązań finansujących przedsiębiorcę. Zgadzają się z tym również Dominik CiulaAasa Polska oraz Wojciech Kazimierski z LeaseLink’u. Obydwie te marki w bardzo widoczny sposób wpływają na podniesienie jakości oraz wprowadzanie zupełnie nowych technologicznie rozwiązań mających na celu pomoc przedsiębiorcom w pozyskaniu finansowania na codzienną działalności swoich firm.

Następne Targi Fintech w czerwcu 2019 roku

Już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają na kolejne Targi, które odbędą się w stolicy Dolnego Śląska już za rok.

Po całym wydarzeniu uczestnicy wybrali się na rejs fintechowym statkiem w celu kontynuowania rozważań dotyczących trendów na tym bardzo szybko działającym rynku związanym z połączeniem finansów i technologii.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz