Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) w Polsce ustaliła, że coraz lepsze warunki prowadzenia biznesu osiągają firmy oferujące kredyty niskokwotowe. Wynika to przede wszystkim ze zmiany regulacji bankowych oraz utrzymujących się niskich stóp procentowych. Taki stan rzeczy zniechęca banki do udzielania klientom tego typu kredytów. Dzięki temu w I półroczu 2016 roku, firmy pożyczkowe, biorące udział w badaniu, wyraźnie zwiększyły wskaźniki dynamiki wzrostu.
Wzrost popularności firm pożyczkowych
Firmy pożyczkowe, które zostały objęte badaniem w I półroczu 2016 roku odnotowały wzrost wartości pożyczek w wysokości 58% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2015. Natomiast średnia kwota udzielanych pożyczek zwiększyła się o 26,7%, a liczba klientów instytucji pożyczkowych wzrosła o 62,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
BIK informuje, że w segmencie kredytów od 1 do 4 tys. złotych udział firm pożyczkowych wynosi 25%, natomiast wśród kredytów poniżej 1 tys. złotych udział tych firm jest zdecydowanie wyższy niż banków. Klienci potrzebujący niewielkiej pożyczki w krótkim czasie, chętnie zwracają się do firm pożyczkowych, których oferta jest wygodnym uzupełnieniem oferty kredytów bankowych.
Dzięki stale rozwijającym się ofertom instytucji pożyczkowych, zmieniającemu się profilowi ich klientów oraz wzrastającemu poziomowi zaufania wobec pożyczkodawców, firmy udzielające kredytów w nadchodzących latach mogą cieszyć się rosnącą popularnością. Specjaliści z branży finansowej oceniają, że klienci chętniej pożyczają też większe kwoty na dłuższe okresy.
Banki a instytucje pożyczkowe
Z przeprowadzonego badania wynika, że w pierwszym półroczu 2016 roku banki nie cieszyły się tak dużą dynamiką w zakresie udzielania kredytów na mniejsze kwoty, jak firmy pożyczkowe. Widoczny jest spadek udzielanych kredytów konsumpcyjnych (z 3,67 mln udzielonych kredytów w 2014 roku do 3,47 mln na koniec I półrocza 2016 roku). Wzrosła natomiast ich wartość (dane dla I półroczy) z 36,7 mld PLN w 2014 roku do 39,57 mld PLN w roku 2016.
Rynek bankowy nakierowany jest obecnie na kredyty związane z wysokimi kwotami (powyżej 50 tys. PLN i 100 tys. PLN). Eksperci oceniają, że w przypadku banków widoczna jest ujemna dynamika liczby udzielanych kredytów, a dodatnia w zakresie ich wartości.
Sytuacja ta pokazuje, że klienci banków i firm pożyczkowych różnią się i wymagają także różnorodnych ofert. Firmy pożyczkowe oferują mniejsze kwoty zapożyczane z własnych środków. Banki natomiast wykorzystują powierzone przez klientów depozyty, dlatego też kwoty kredytów są wyższe, a formalności z nimi związane są bardziej skomplikowane i rozłożone w czasie.
Na wzrost zainteresowania produktami firm pożyczkowych miały również wpływ wprowadzone w marcu nowelizacje przepisów dotyczących pożyczek pozabankowych. Ograniczono koszty takich pożyczek, co było zachęcające dla nowych klientów oraz zmobilizowało pożyczkodawców do zwiększenia sprzedaży swoich produktów kredytowych.
[posts title='Firmy pożyczkowe' cat_name='firmy' order='most_viewed'][/posts]