Bank Pekao S.A. jako pierwsza tradycyjna instytucja finansowa na świecie tokenizuje sztukę. NFT z elementami kompozycji malarskiej Rafała Bujnowskiego będą powiązane z 440 kartami płatniczymi Unique wprowadzonymi wspólnie z Mastercard. Każda z kart na awersie będzie miała nadrukowany fragment obrazu „Ściana pracowni”, z którym będzie powiązany niewymienialny token. NFT stworzy dla Banku firma SmartVerum dysponująca międzynarodowym doświadczeniem i wiedzą ekspercką na temat tokenizacji dzieł sztuki. Stokenizowana wersja dzieła będzie dostępna na polskiej platformie mintiq.io, która jest dedykowana właśnie sztuce..
Rafał Bujnowski – malarz, grafik i artysta wizualny – na potrzeby projektu UNIQUE stworzył obraz „Ściana pracowni”, którego fragmenty następnie sfotografował. Spośród cyfrowych fotografii wybrał 440, które zostały nadrukowane na karty.
Przyjąłem zaproszenie do udziału w projekcie 'Unique’, bo to dobra, unikalna, nomen omen, okazja do wzbogacenia, czy rozwinięcia mojej konceptualnej pracy 'Ściana pracowni‘. Jest to zarazem okazja do popularyzacji malarstwa konceptualnego, próba znalezienia mu miejsca w realnym świecie – komentuje artysta Rafał Bujnowski.
Projekt promowany hasłem „Kiedy sztuka kreuje biznes” jest elementem działań art brandingowych Banku Pekao S.A. Bank, sięgając do kilkudziesięcioletniej tradycji współpracy z uznanymi artystami, postanowił wrócić do modelu promowania marki przez sztukę.
Więcej o procesie twórczym, o tym, co było szczególnie ważne przy tworzeniu kart oraz o łączeniu świata biznesu i sztuki dowiedzieć się można z filmu: Film UNIQUE
Jublieuszowa edycja
Limitowana edycja kart kredytowych UNIQUE wchodzi na rynek z okazji 25-lecia Bankowości Prywatnej Banku Pekao. Ich właścicielami zostaną wybrani klienci Pekao S.A. Właściciele kart skorzystają z pakietu rozwiązań produktowych zarezerwowanych dla prestiżowych kart Mastercard World Elite. Będą mogli korzystać m.in. z takich benefitów, jak bogaty pakiet ubezpieczeniowy, opieka osobistego Asystenta Concierge czy bezpłatny dostęp do ekskluzywnych saloników na lotniskach.
Bankowość Prywatna od ćwierć wieku oferuje wyjątkową obsługę i rozwiązania finansowe dla zamożnych klientów. Zmieniamy się wraz z ich potrzebami i rynkowymi trendami, dając dostęp do całej palety produktów inwestycyjnych i nie tylko. Zgodnie z naszą strategią podążamy za współczesnymi technologiami, innowacjami i trendami rynkowymi ponieważ tego oczekują od nas klienci, jednym z nich jest szeroko rozumiany blockchain bez którego nie byłoby projektu UNIQUE. Oferując zupełnie unikalną kartę kredytową powiązaną z tokenem NFT stajemy się niekwestionowanym liderem nowoczesnych rozwiązań dla klientów Bankowości Prywatnej – wyjaśnia wiceprezes Banku Pekao Jarosław Fuchs.
W Mastercard nadajemy różnym przedmiotom funkcje płatności – teraz przyszła pora na dzieła sztuki – bo tym właśnie są karty UNIQUE. Każda z serii 440 kart jest częścią obrazu i zarazem środkiem płatniczym. Token NFT powiązany z kartą jest odpowiedzią na wyzwania współczesności i odzwierciedla połączenie światów sztuki i rozwiązań cyfrowych – możliwe dzięki kreatywnemu wykorzystaniu nowych technologii. Cieszę się, że wspólnie z Bankiem Pekao możemy tworzyć projekty łączące innowacje i sztukę na niespotykaną do tej pory skalę – powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.
Projekt UNIQUE to wydarzenie bez precedensu w skali światowej, zarówno jeśli chodzi o artystyczną podróż materii, jak i samą tokenizację. Bank Pekao staje w pozycji światowego pioniera i tokenizuje dzieło sztuki współczesnej. Unikalność projektu potęguje również zastosowanie procesu fragmentaryzacji, do której dochodzi w ramach samego procesu twórczego. Zbieżność tak istotnych elementów bez wątpienia doprowadzi do otwarcia nowego rozdziału bezpiecznych cyfrowych zasobów opartych o technologię blockchain w bankowości przyszłości. Tym bardziej cieszymy się, że jako SmartVerum przyczyniliśmy się do realizacji tego wyjątkowego projektu udostępniając tokeny na naszej platformie mintiq.io – podkreśla Bartosz Bilicki, prezes SmartVerum, firmy zajmującej się tokenizacją sztuki