Ochrona przed wyłudzeniami – poznaj najpopularniejsze narzędzia

dodał Martyna Sarniak
0 komentarze

W dzisiejszych czasach kradzież portfela wiąże się z wieloma poważnymi zagrożeniami. Niestety w ich obliczu strata noszonej przy sobie gotówki może okazać się najmniejszym problemem. Stale wzrasta bowiem liczba zobowiązań finansowych, które przestępcy wyłudzają na cudze dane. Jak się przed tym ochronić?

Negatywne skutki zagubienia czy kradzieży dowodu osobistego mogą całkowicie zrujnować nasze finanse. Po zdobyciu cudzych danych osobistych przestępcy mogą bowiem zaciągnąć na nie dziesiątki kredytów czy pożyczek, a także innego rodzaju zobowiązań finansowych (np. zakupów na raty czy umów abonamentowych). Niestety udowodnienie, że tego rodzaju zobowiązania zostały wyłudzone na nasze dane, jest bardzo trudne. Ofiary kradzieży tożsamości bardzo często są bowiem traktowane jak dłużnicy, którzy chcą uniknąć spłaty swoich zobowiązań.

Wielu Polaków nie wie jak skutecznie bronić się przed zagrożeniami, które wiążą się z utratą dokumentów. Tymczasem na polskim rynku dostępne są specjalne narzędzia, które znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa.

Alerty BIK jak działają?

Alerty BIK to nowoczesna ochrona przed wyłudzeniami, której twórcą jest Biuro Informacji Kredytowej. Podmiot ten gromadzi informacje na temat rzetelności konsumentów w spłacie swoich zobowiązań finansowych. To właśnie do tego źródła sięga bank, firma pożyczkowa czy sieć telefonii komórkowej, kiedy chce sprawdzić historię kredytową swojego potencjalnego klienta. Z bazy BIK korzystają najpopularniejsze instytucje finansowe w Polsce, m.in. wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze, SKOK-i oraz blisko 70 firm pożyczkowych.

Alerty BIK to usługa, która umożliwia ustawienie stałego monitoringu swoich danych w systemie. Dzięki temu klient otrzymuje powiadomienie SMS za każdym razem, gdy któraś z instytucji finansowych wysyła do BIK-u zapytanie dotyczące jego historii kredytowej. Warto podkreślić, że w przypadku wykrycia takiej próby wyłudzenia, konsument nie zostaje pozostawiony samemu sobie. Wystarczy skontaktować się z BIK, by organizacja rozesłała ostrzeżenie o podejrzanej aktywności do wszystkich banków.

Alerty BIK oferują również wiele dodatkowych usług. Przy pomocy tego systemu możemy m.in. skontrolować, czy bank odnotował już spłatę naszego kredytu albo sprawdzić liczbę zobowiązań pozostałych do spłaty. Klienci Alertów BIK mają także możliwość bezpłatnego zastrzeżenia skradzionych lub zagubionych dokumentów w systemie Dokumenty Zastrzeżone. Ponadto mogą skorzystać z tzw. zastrzeżenia kredytowego, czyli przekazania uczestnikom systemu informacji, że dany klient nie zamierza podejmować żadnych zobowiązań finansowych. Po takim zastrzeżeniu wszelkie wnioski o kredyt lub pożyczkę będą automatycznie odrzucane.

Roczna opłata za korzystanie usługi Alerty BIK wynosi 24 zł.

Bezpieczny PESEL co to jest?

Bezpieczny PESEL to kolejne narzędzie, które służy do ochrony przed kradzieżą tożsamości. Usługa ta polega na zastrzeżeniu swojego numeru PESEL w systemie, z którego korzystają największe firmy pożyczkowe w Polsce. Będzie to dla nich znak, że nie zamierzamy ubiegać się o żadne zobowiązania finansowe. Wówczas wszystkie wnioski o pożyczkę traktowane będą jak próba podszycia się pod klienta.

System Bezpieczny PESEL umożliwia również zgłoszenie utraty dokumentów w przypadku ich kradzieży lub zagubienia. Wówczas numer PESEL konsumenta wprowadzany jest do systemu z ostrzeżeniem, że jego dokumentem tożsamości mogą posługiwać się osoby nieuprawnione.

Bezpieczny PESEL to rozwiązanie darmowe. Usługa ta jest objęta patronatem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, a z jej systemu korzystają największe firmy pożyczkowe w Polsce. Warto jednak podkreślić, że zastrzeżenie danych w tym systemie nie uchroni nas przed wyłudzeniami np. w banku.

ChrońPESEL.pl

ChrońPESEL.pl to jedno z najnowszych rozwiązań z zakresu ochrony danych na polskim rynku. System powstał we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów, dzięki czemu klient zyskuje możliwość stałego monitoringu swoich danych osobowych w bazie KRD BIG S.A. Będzie informowany o każdym zapytaniu na swój temat w KRD, co pozwoli mu na szybką reakcję w przypadku wykrycia prób wyłudzenia. System ChrońPESEL.pl służy również pomocą w wypadku, gdy zarejestrowane pytanie rzeczywiście wiąże się z próbą oszustwa. Swoim klientom udostępnia m.in. instrukcje postępowania oraz wzory dokumentów, które mogą się przydać w takiej sytuacji.

ChrońPESEL.pl to najdroższe ze wszystkich proponowanych rozwiązań. Jego koszt wynosi 7,90 zł miesięcznie. Aktywni użytkownicy tego systemu muszą się jednak liczyć z dodatkowymi opłatami, np. za sprawdzenie swojego numeru PESEL w bazie czy sprawdzenie historii pobierania swojego numeru z bazy częściej niż raz na pół roku. Dodatkowymi opłatami obarczona jest również weryfikacja wiarygodności firm oraz przeglądanie informacji na swój temat w rejestrze. Obecnie z bazy KRD korzysta 25 banków, 64 firmy pożyczkowe oraz kilka sieci komórkowych.

Warto wiedzieć

Korzystanie z powyższych narzędzi umożliwia szybką reakcję w momencie, gdy nasze dane zostają użyte do wnioskowania o kredyt lub pożyczkę. W ten sposób zyskujemy możliwość zdławienia w zarodku prób wyłudzenia zobowiązania finansowego na nasze dane. Niestety nawet tak nowoczesne usługi nie gwarantują całkowitej ochrony przed kradzieżą tożsamości. Najważniejszą zasadą, która pozwala ustrzec się przed takimi nieprzyjemnościami, jest codzienna dbałość o bezpieczeństwo własnych danych oraz dokumentów.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz