W środę 13 grudnia przedstawiciele branży finansowej spotkają się, by podsumować 2023 r. oraz dyskutować o wyzwaniach, które czekają gospodarkę w kolejnych kwartałach. Po raz 18. zostaną również wręczone nagrody w konkursie VERBA VERITATIS.
Organizatorem wydarzenia jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).
– Zaproszeni do udziału w debatach eksperci skupią się na kluczowych zagadnieniach, którymi żyje branża finansowa. To chociażby kondycja gospodarki i jej wpływ na wyniki przedsiębiorstw, nowe przepisy prawne zapowiedziane na 2024 r. czy regulacje ESG, które będą miały coraz większy wpływ na funkcjonowanie podmiotów z sektora finansowego – podkreśla Marcin Czugan, prezes ZPF.
Seniorzy w świecie fintechów. Nowy raport ZPF
Podczas tegorocznego Kongresu Instytucji Finansowych zostanie opublikowany przygotowany przez Komisję ZPF ds. Fintech raport, w którym autorzy odpowiadają na pytanie, jak osoby w wieku 60+ w Polsce radzą sobie na rynku nowoczesnych usług finansowych.
– To niezwykle ważne zagadnienie. Warto pamiętać o tym, że polskie społeczeństwo się starzeje i już dziś cała branża finansowa powinna szukać sposobów, by odpowiedzieć na to wyzwanie – podkreśla Marcin Czugan. – Podczas debaty na ten temat zostanie poruszona m.in. ważna kwestia, czy dla Seniorów jako wrażliwych konsumentów powinny powstać odrębne regulacje, które będą lepiej chronić ich na rynku usług finansowych – zapowiada.
Rynek finansowy w liczbach. Prognozy na 2024 r.
Podobnie jak w poprzednim roku, podczas KIF nie zabraknie podsumowań z różnych sektorów branży finansowej za 2023 r. oraz prognoz na 2024 r.
Udział debacie makroekonomicznej, moderowanej przez dr. Sławomira Dudka (prezesa Instytutu Finansów Publicznych), zapowiedzieli ekonomiści: Michał Dybuła, (BNP Paribas Bank Polska), dr Stanisław Kluza (Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz – Quant Tank), dr Ludwik Kotecki (Rada Polityki Pieniężnej), Monika Kurtek (Bank Pocztowy).
Konkurs VERBA VERITATIS. Ogłoszenie wyników
Podczas KIF poznamy laureatów już 18. edycji konkursu VERBA VERITATIS, którego organizatorami są ZPF oraz Akademia Leona Koźmińskiego. Do konkursu zgłaszane są prace obronione na uczelniach wyższych (habilitacyjne, doktorskie, magisterskie, licencjackie, inżynierskie, MBA oraz podyplomowe), których tematyka jest poświęcona zagadnieniom m.in. etyki, społecznej odpowiedzialności biznesu i przeciwdziałaniu nadużyciom gospodarczym.
Dotychczas, w poprzednich 17 edycjach konkursu, zgłoszono ponad 480 prac studentów i doktorantów z kilkudziesięciu uczelni w Polsce.