Kolejna obniżka stóp procentowych

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy

Wczorajsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się decyzją, która zaskoczyła ekonomistów. W Polsce po raz kolejny obniżono stopy procentowe. 

17 marca na niestandardowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz pierwszy od pięciu lat postanowiła zmienić stopy procentowe. Oprocentowanie banku centralnego zostało wówczas obniżone do poziomu najniższego w historii.

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie podjęła decyzję o kolejnej obniżce wszystkich stóp procentowych. W ten sposób chce ulżyć gospodarce w dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Uchwała o obniżce stóp procentowych NBP o 0,5 punktów procentowych dziś weszła w życie.

Obecnie stopy procentowe NBP wynoszą:

  • stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 0,55 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 0,60 proc. w skali rocznej.

Co to oznacza dla konsumentów

Warto wspomnieć, że obniżka stóp procentowych to duża ulga dla konsumentów spłacających zobowiązania finansowe w złotówkach, bowiem ich kredyty znacznie potanieją. W przypadku osób spłacających kredyty o zmiennej stopie procentowej, maksymalne oprocentowanie ich zobowiązań zmaleje z 9 do 8 proc. Efektem będzie spadek przeciętnej raty kredytu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Niestety obniżka stóp procentowych uderzy po kieszeniach frankowiczów i osoby posiadające oszczędności. Ta decyzja spowoduje bowiem osłabienie złotego i pociągnie za sobą kolejne spadki oprocentowania lokat. Specjaliści zakładają, że przeciętne oprocentowanie lokaty może niedługo spaść nawet poniżej 0,5 proc.

Warto podkreślić, że w związku z pandemią osoby posiadające zobowiązania finansowe mogą starać się o odroczenie rat swoich kredytów czy leasingów. Chcesz skorzystać z takiej możliwości? Poniżej znajdziesz wzór pisma, które powinieneś wypełnić.

Wzór pisma dotyczący odroczenia spłat rat kredytowcyh

Podobne wpisy

Zamieść komentarz