Symptomy poprawy koniunktury na rynku pożyczkowym w październiku

dodał Tomek
0 komentarzy

W październiku instytucje pożyczkowe, z wyłączeniem firm oferujących płatności odroczone, przyznały 326 tys. pożyczek na łączną sumę 1,119 mld złotych, co w relacji miesiąc do miesiąca oznacza wzrost o 6,3 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 8 proc. w ujęciu wartościowym. Średnia wartość pojedynczej transakcji na rynku pożyczkowym wyniosła 3427 złotych – wynika z analizy Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego na podstawie danych CRIF. 

Wysoki popyt na pożyczki

Październik to kolejny miesiąc, kiedy wysokie zainteresowanie konsumentów finansowaniem pozabankowym przełożyło się na wysoki odczyt liczby odpytań ws. klientów aplikujących o pożyczkę. W poprzednim miesiącu branża odnotowała 995 tys. odpytań, a więc o 7,7 proc. więcej niż we wrześniu i o 27,1 proc. więcej względem października 2022 roku.

Popyt na pożyczki odzwierciedlił się w wynikach sprzedaży. W wartościach nominalnych liczba udzielonych pożyczek wzrosła w październiku o 6,3 proc. do poziomu 326 tys. sztuk w porównaniu do 307 tys. miesiąc wcześniej i wzrosła o 8,7 proc. rok do roku, z poziomu 300 tys. sztuk. Zwiększyła się także suma wartości przyznanych przez branżę pożyczek. W relacji miesiąc do miesiąca rynek odnotował 8 proc. wzrost, udzielając finansowania na kwotę 1,119 mld zł w porównaniu do 1,036 mld we wrześniu. W ujęciu rocznym rynek nie zdołał powtórzyć wyników z października 2022 r., gdy branża przyznała pożyczek na kwotę 1,143 mld. Wynik z poprzedniego miesiąca jest o 2,2 proc. niższy wobec tej wartości. 

Rynek BNPL w fazie wzrostu

We wrześniu, za który są dostępne najnowsze dane CRIF, operatorzy płatności odroczonych odnotowali 821,5 tys. transakcji na kwotę 304,4 mln złotych. W ujęciu liczbowym rynek BNPL odnotował wzrost o 1,9 proc. względem sierpnia i znacznie bardziej imponujący wzrost o 26,5 proc. w relacji rok do roku. W ujęciu wartościowym zanotowano minimalny spadek, o 0,3 proc. względem sierpnia, jednak w porównaniu do września 2022 r. dostawcy finansowania w formule BNPL mogą cieszyć się wzrostem o 25,8 procent. 

Rynek buy now pay later w dalszym ciągu znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju, wpływając tym samym na strukturę całego rynku pożyczkowego. Pod kątem wartości rynek BNPL wyniósł we wrześniu 23 proc. finansowania udzielonego przez firmy pożyczkowe. Transakcje w formule płatności odroczonych charakteryzują się jednak znacznie niższymi wartościami. Kwota pojedynczego finansowania BNPL wyniosła we wrześniu 370 złotych.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz