Tegoroczna edycja badania “Podejście Polaków do fintechu” dowodzi, że nasze zaufanie do technologicznych koncernów pozostaje na wysokim poziomie. Niemal połowa przebadanych Polaków potwierdziła, że ufa takim gigantom, jak Google, Apple, Facebook czy Amazon (GAFA). Jednocześnie jednak nie ufamy im na tyle, by powierzyć ich pieczy nasze finanse.
Ufamy GAFA, ale…
Badanie “Podejście Polaków do fintechu” cyklicznie przeprowadzane jest przez polską spółkę technologiczno-finansową Blue Media. Jego celem jest sprawdzenie, jak wygląda poziom zaufania Polaków w stosunku do firm technologicznych. Tegoroczne badanie wykazało, że niemal połowa ankietowanych ma zaufanie do ogromnych koncernów (GAFA). Poziom zaufania jest równie wysoki zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych.
…obawiamy się o finanse
Google, Apple, Facebook i Amazon (GAFA) cieszą się naszym zaufaniem, ale nie bezwarunkowym. Badanie “Podejście Polaków do fintechu” wskazuje, że w przypadku finansów nadal pozostajemy ostrożni. Wystrzegamy się udostępniania globalnym firmom technologicznym danych do bankowości internetowej. Tego typu informacje najchętniej przekazujemy przede wszystkim innym bankom (tę odpowiedź zadeklarował co trzeci ankietowany). Często podajemy je także sklepom internetowym oraz firmom telekomunikacyjnym.
Niebankowe usługi – nie mówimy „nie”
Nie jesteśmy całkowicie przekonani do korzystania z usług finansowych oferowanych przez podmioty niebankowe. Zaledwie 7 proc. Polaków byłoby gotowych do wypróbowania rozwiązania oferowanego przez instytucję inną niż finansowa. Ta liczba zmniejszyła się od ubiegłego roku.
Wśród osób, które zadeklarowały gotowość do korzystania z niebankowych usług finansowych, największe zainteresowanie wzbudziły produkty globalnych firm technologicznych. Warto również odnotować fakt, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat niemal o połowę zmalała liczba osób deklarujących, że na pewno nie skorzystają z usług oferowanych przez podmioty niebankowe. Znacznie wzrósł także odsetek osób, które nie mają wyrobionego zdania w tej kwestii.
Unijna dyrektywa zrewolucjonizuje płatności?
Jeszcze w tym roku wejdzie w życie unijna dyrektywa PSD2, która może zupełnie odmienić europejski rynek usług finansowych. Nowe prawo wprowadza i reguluje podmioty, które w imieniu klienta będą mogły samodzielnie inicjować płatności po otrzymaniu jego danych do logowania w bankowości internetowej. Tego typu licencjonowanymi podmiotami mogą zostać np. sklepy internetowe czy właśnie firmy technologiczne. Być może brak zdecydowanego „nie” wobec niebankowych usług finansowych niebawem zamieni się w chęć wypróbowania tego typu rozwiązań.