UOKiK ukarał kolejnych pożyczkodawców

dodał Martyna Sarniak
0 komentarze
pieniądze, lupa i kalkulator

We wrześniu ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wcześniejsza spłata kredytu daje konsumentowi prawo do zwrotu proporcjonalnej części wszystkich opłat, które zostały na niego nałożone w związku z udzieleniem zobowiązania. Po tej decyzji UOKiK postanowił przyjrzeć się bliżej działalności polskich banków i firm pożyczkowych.

Po decyzji TSUE na firmy pozabankowe posypały się kary. Za niewłaściwe procedury w zakresie zwrotu kosztów pożyczek w przypadku ich wcześniejszej spłaty jako pierwsza została ukarana marka Aasa Polska. Wkrótce potem UOKiK przyjrzał się działalności brandów Złotówka Bis, Złotówka Duo oraz Złotówka Three. W przypadku ich działalności UOKiK wykrył także zdecydowanie poważniejsze przewinienia, m.in. rolowanie pożyczek. Pod koniec listopada ubiegłego roku za niezwracanie proporcjonalnej części kosztów UOKiK zastosował karę również wobec marek Eurocent, Optima i iCredit.

Kolejni ukarani

Wczoraj UOKiK ukarał kolejnych popularnych pożyczkodawców za niezwracanie odpowiedniej części kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty udzielonych pożyczek. Organ orzekł, że marki Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy naruszyły zbiorowe interesy osób, które spłaciły swoje zobowiązania przed terminem. Spółki zatrzymywały bowiem dla siebie całą prowizję, podczas gdy wyrok TSUE nakazywał zwrot części pobranych opłat proporcjonalnie do okresu, o który została skrócona umowa.

Reklamacje wcześniejszej spłaty pożyczki

Teraz Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy zostały wezwane do zaprzestania zakwestionowanej praktyki. Firmy muszą także ponownie rozliczyć się z kosztów udzielania pożyczek. Decyzją Prezesa UOKiK-u marki muszą poinformować każdego konsumenta, który spłacił zaciągniętą pożyczkę przed terminem, o możliwości złożenia reklamacji. Marki zostały również zobowiązane do pozytywnego rozpatrzenia tychże reklamacji w terminie nie dłuższym niż 30 dni, a także do zwrócenia konsumentom nadpłaconej części prowizji.

Kwota zwrotu ma zostać obliczoną metodą liniową. To właśnie ten sposób obliczania zwrotu opłat jest bowiem najkorzystniejszy dla konsumentów i wypełnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W tej chwili Zaplo i Vivus Finance odwołały się od ustaleń UOKiK, dlatego decyzje w ich sprawie są nieprawomocne. Warto również wspomnieć, że to nie koniec wyroków UOKiK-u w sprawie postanowień TSUE o konieczności zwrotu części kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki. W tej chwili organ prowadzi postępowania przeciw kolejnym bankom i firmom pożyczkowym.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz