W dniach 16-17 listopada odbył się XI Kongres Zarządzania Wierzytelnościami. W tym roku to wyjątkowe wydarzenie odbywało się online.
XI Kongres Zarządzania Wierzytelnościami – I dzień
XI Kongres Zarządzania Wierzytelnościami otworzył Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF. Wydarzenie rozpoczęło się od danych makroekonomicznych i wystąpienia prof. Witolda Orłowskiego, Głównego Doradcy Ekonomicznego PwC Polska. Ekspert opowiadał o skutkach kryzysu związanego z pandemią, tarczach antykryzysowych oraz przewidywanym wzroście gospodarczym. Specjalista podkreślał, że żyjemy w czasach dramatycznego pogorszenia koniunktury oraz pogorszenia nastrojów.
Najlepiej było w finansach, ale już w tej chwili banki zaczynają odczuwać negatywne skutki pandemii. Wróciliśmy do stanu recesji, choć słabej, a w tej chwili koniunktura się coraz bardziej pogarsza. Czego się spodziewać na rynkach finansowych? Niczego, ponieważ rynki finansowe zamarły i są oszołomione tym, co się dzieje. Ponieważ nie wiadomo, skąd uciekać i w co inwestować, to nie ma praktycznie żadnych zmian. Kursy walut praktycznie się nie zmieniają, giełdy tkwią w miejscu. Póki co mamy rodzaj dziwnego spokoju, ale nie dziwcie się Państwo, ponieważ w oku cyklonu też jest całkiem spokojnie. Dopiero jak wyjdziemy z oka cyklonu to zacznie rzucać i spodziewajmy się wielu problemów, zwłaszcza w sektorze finansowym. Szykujmy się na ciężki rok, wiele ciężkich kwartałów i nadchodzące problemy. Starajmy się digitalizować i uniezależnić od tego, co może się jeszcze dziać w kraju
– podkreślał prof. Witold Orłowski, Główny Doradca Ekonomiczny PwC Polska.
Następny wykład również poświęcono makroekonomii, ale z punktu widzenia budżetu państwa na rok 2021. Dr Sławomir Dudek, Główny Ekonomista Pracodawcy RP, IRG, SGH w zakresie finansów publicznych podkreślił w nim, że w przyszłym roku sytuacja dalej będzie trudna, ale warto z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Jeżeli mgła covidowa opadnie i agencje ratingowe zaczną oceniać Polską gospodarkę to nieprzejrzystość finansowa i deficyt strukturalny zaważą o niskiej ocenie. Chciałbym się posłużyć cytatem Churchilla – nigdy nie marnujcie dobrego kryzysu – to pewna rodzaju mobilizacja i sytuacja, kiedy można wprowadzić pełne reformy. Pandemia wymusi wiele zmian w różnych branżach, w tym finansowej. Świat należy zatem podzielić na przed i po szczepionce – teraz musimy walczyć z epidemią, ale po szczepionce wszystkie rzeczy, które zostały wdrożone, np. digitalizacja czy nowe modele działania, mogą stanowić duży atut
tłumaczył dr Slawomir Dudek, Główny Ekonomista Pracodawcy RP, IRG, SGH.
Część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu zakończyła dyskusja, w której udział wzięli:
- Aneta Borycka, Prezes Zarządu, Grupa Ultimo
- Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu, Grupa Best
- Piotr Krupa, Prezes Zarządu, Grupa KRUK
Eksperci rozmawiali o perspektywie krótkoterminowej, średnioterminowej oraz długoterminowej dla rynków finansowych oraz o wyzwaniach związanych z pandemią. Specjaliści podkreślali przede wszystkim konieczność skupienia się na przyszłości.
Największym wyzwaniem dla rynku podmiotów zarządzania wierzytelnościami w najbliższym czasie będzie… To, co było, czyli dalszy poziom niepewności. Myślmy dalej, nie tylko kryzysem, ale także tym, co będzie po kryzysie
– wyjaśniała Aneta Borycka, Prezes Zarządu, Grupa Ultimo.
Grupa KRUK mierzy się z pełną wielowątkowością, bo rynek polski jest tylko fragmentem naszego biznesu. Wyzwaniem w obecnym okresie jest płynność finansowa, płynność i jeszcze raz płynność. Ale jak zagwarantować płynność organizacji w sytuacji, gdy nie wiadomo, kiedy skończy się COVID? Pandemia się skończy, zostaną problemy i ważne jest, żeby być w takiej kondycji, by móc dalej biec
– podkreślał Piotr Krupa, Prezes Zarządu Grupy KRUK.
I dzień Kongresu zakończył się koktajlem online’owym, który okazał się jeszcze bardziej interesujący niż kontakt offline’owy. Uczestnicy wydarzenia mogli bowiem wziąć udział w spotkaniu z doświadczonym sommelierem i spróbować wyjątkowych, dostarczonych specjalnie w tym celu trunków.
XI Kongres Zarządzania Wierzytelnościami – II dzień
Kolejny dzień XI Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami także obfitował w ciekawe atrakcje. Spotkanie rozpoczęła dyskusja na temat zarządzania wierzytelnościami i jego znaczenia dla wzrostu gospodarczego.
W trakcie rozmowy Adam Łącki z KRD zwrócił uwagę, że spotkanie przypada dokładnie na 17 listopada, czyli Dzień Bez Długów. Specjalista odwołał się przy tym do statystyk zadłużonych Polaków.
Następnie Daniel Smarduch, adwokat firmy Wardyński i Wspólnicy, poprowadził dyskusję na temat przyszłości sektora zarządzania wierzytelnościami pod kątem zmian legislacyjnych. Zgromadzeni podczas Kongresu specjaliści poruszyli również tematy transparentności podatkowej, jakości kredytów oraz pożyczek osób prywatnych i mikroprzedsiębiorców w dobie pandemii, a także finansowania działalności windykacyjnej i zakupu portfeli. Spotkanie zakończyło się rozmową o wykorzystaniu technologii w działaniach windykacyjnych.