„Alicja w Krainie Czarów” – powstał ogród sensoryczny dla niewidomych dzieci

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
Alicja w Krainie Czarów otwarcie ogrodu

Niemal 300 tys. zł kosztowała realizacja projektu „Alicja w Krainie Czarów”, w ramach którego przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Kamiennogórskiej 16 we Wrocławiu powstał ogród sensoryczny dla niewidomych dzieci. Warto wspomnieć, że Loan Magazine również dołożył do tej inicjatywy swoją cegiełkę.

Ogród sensoryczny „Alicja w Krainie Czarów” pozwoli niewidomym dzieciom doświadczyć otaczającego je świata. Jego teren podzielony został na pięć części, które odpowiadają konkretnym zmysłom. Są tam części poświęcone zmysłom słuchu, wzroku, zapachu i smaku oraz dotyku.

W części aktywizującej dotyk niewidome dzieci pod stopami mogą poczuć plażę, miejski bruk, leśne poszycie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki oraz leśną korę. Główna ścieżka jest zbudowana ze specjalnej kostki wyposażonej w elementy wspomagające niewidomych. Dzięki nim dzieci nauczą się, w jaki sposób prawidłowo oceniać odległość, jak posługiwać się laską, jak pokonać krawężnik czy przejść przez ulicę.

Do aktywacji zmysłu słuchu posłużyć mogą plenerowe instrumenty muzyczne. Duże bębny i piszczałki są jedną z największych atrakcji ogrodu. Dzięki nim dzieci będą miały kontakt z wibrującymi dźwiękami.

Projektanci ogrodu przewidzieli również strefy wzroku, zapachu i smak. Oferują one m.in. bogatą woń kwiatów, smak poziomek i malin czy różnorodne faktury liści drzew i krzewów. Dzięki intensywnym barwom roślin, ich kolory będą mogły zobaczyć nawet dzieci o słabym wzroku.

“Alicja w Krainie Czarów” – cegiełka od gości LMA

Ogród sensoryczny „Alicja w Krainie Czarów” to pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku. Przeznaczony jest dla podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu. Jego budowa kosztowała blisko 270 tys. zł.

Część tej kwoty przekazali goście Gali Loan Magazine Awards. W czasie uroczystego wydarzenia odbyła się bowiem licytacja, z której cały dochód został przekazany właśnie na ten cel.

Cieszy nas fakt, że to, co robimy, ma namacalny i praktyczny efekt. Otwarcie ogrodu było możliwe dzięki wielu darczyńcom, gdzie faktycznie małą swoją cegiełkę dołożyli uczestnicy naszej Gali Loan Magazine Awards. To sprawia tylko, że już dziś mamy w głowie cel, który będziemy chcieli wesprzeć podczas LMA 2020, a którego efektem znowu ma być radość dzieci, które na co dzień nie mają łatwego startu w życie poprzez swoje niesprawności, z którymi kto, jak nie my, powinniśmy im pomagać

– mówi Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Loan Magazine.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz