Grupa AvaFin, właściciel CreamFinance Poland, otwiera nowy rozdział jako spółka zależna południowoafrykańskiego lidera bankowości

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Grupa AvaFin, międzynarodowy dostawca usług pożyczkowych, została przejęta przez dotychczasowego strategicznego inwestora, który na początku maja br. nabył większościowy pakiet udziałów w spółce. W transakcji wartej 26,3 miliona euro, Capitec Bank zwiększył swój udział w spółce z 40,66 % do 97,69%. Pozostałe udziały pozostaną w rękach kadry zarządzającej AvaFin.

AvaFin.pl (wcześniej Lendon.pl, należący do spółki CreamFinance Poland) to jeden z największych zdalnych serwisów pożyczkowych w Polsce, należący do międzynarodowej Grupy AvaFin obecnej na rynku od 2012 r. Serwis korzysta z zaawansowanej i autorskiej platformy technologicznej, umożliwiającej precyzyjną ocenę zdolności kredytowej klienta oraz szybką i rzetelną decyzję kredytową. W 2020 roku magazyn Financial Times umieścił spółkę na liście najbardziej obiecujących startupów w Polce: „Top Polish startups to follow”.

Przejęcie grupy AvaFin przez południowoafrykańskiego lidera bankowości to kolejny ważny krok w rozwoju grupy, która pierwsze kroki stawiała na Łotwie jako niewielki startup. Od tego czasu firma dynamicznie się rozwijała, wchodząc kolejno na rynki w Polsce, Czechach, Hiszpanii i w Meksyku. Obecnie, jako część strategicznego projektu, grupa przechodzi globalny rebranding, odchodząc od lokalnych marek (w Polsce Lendon.pl i extraporfel.pl) i jednocząc się pod globalną marką AvaFin.

– Przejęcie AvaFin przez Capitec Bank to dla nas kluczowy moment. Zyskujemy jeszcze większą stabilność finansową, dostęp do zasobów i doświadczenia dużego banku oraz szansę na realizowanie wspólnej strategii – mówi Patryk Koeck, CEO Grupy AvaFin.

Dla Capitec Banku, który również rozpoczynał działalność jako firma udzielająca pożyczek, przejęcie AvaFin to ważna część strategii rozwoju. Bank niedawno rozszerzył swoją działalność o obsługę segmentu SME oraz działalność ubezpieczeniową.  Grupa AvaFin to pierwsza międzynarodowa akwizycja. Transakcja ma pomoc południowoafrykańskiemu graczowi w ekspansji na zagraniczne rynki.

– AvaFin ma bardzo bliską nam kulturę organizacyjną oraz, co dla nas kluczowe, mocno skupia się na innowacjach, rozwoju autorskiej platformy technologicznej  i poprawie doświadczenia klienta. Dzięki przejęciu AvaFin nasz bank będzie mógł rozszerzać działalność i skutecznie wspierać międzynarodową ekspansję – mówi Gerrie Fourie, CEO Capitec Banku.

Dzięki wsparciu nowego właściciela oraz synergiom wynikającym z partnerstwa z doświadczonym bankiem grupa AvaFin będzie koncentrowała się na dalszym rozwoju działalności i zwiększaniu udziałów na rynkach, na których prowadzi działalność.

O Grupie AvaFin

AvaFin (w Polsce – CreamFinance Poland, a po rebrandingu  AvaFin Poland) to jeden z największych serwisów pożyczkowych w Polsce, należący do międzynarodowej Grupy AvaFin obecnej na rynku od 2012 r. AvaFin korzysta z zaawansowanej i autorskiej platformy technologicznej, umożliwiającej precyzyjną i rzetelną ocenę zdolności kredytowej klienta i szybką decyzję kredytową. Firma prowadzi działalność na pięciu runkach: W Polsce, Czechach, Hiszpanii, Meksyku i na Łotwie. Od maja 2024 właścicielem większościowym Grupy AvaFin jest Capitec Bank, największy południowoafrykański bank pod względem liczby klientów.

O Capitec Banku

Capitec Bank to największy bank w Afryce Południowej pod względem liczby klientów, obsługujący ponad 22 milionów aktywnych klientów.
Capitec oferuje usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb, wykorzystując technologię, by obniżać koszty i zwiększać dostępność usług. Bank wykorzystuje dane, aby identyfikować potrzeby klientów  i dostarczać spersonalizowane usługi klientom indywidualnym i biznesowym. Od 2023, Capitec Bank prowadzi również działalność ubezpieczeniową.

Filozofią działalności Capitec Banku jest dostarczanie prostych, przejrzystych i przystępnych cenowo produktów bankowych, aby poprawiać życie klientów.

*** 


Podobne wpisy

Zamieść komentarz