Nie ma mowy o kryzysie w branży pożyczkowej

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
pieniądze w słoiku

Od jakiegoś czasu słychać głosy mówiące o tym, że branża pożyczkowa właśnie przeżywa kryzys. Tymczasem zobowiązania pozabankowe nadal cieszą się ogromną popularnością na polskim rynku usług finansowych. 

Informacje o kryzysie zdają się potwierdzać najnowsze dane zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej. Wynika z nich, że udział firm pożyczkowych we wszystkich zadłużeniach zaciągniętych w ubiegłym roku wyniósł niecałe 8 proc. W 2019 roku zmalała również łączna kwota udzielonych pożyczek. Była o 3,5 proc. niższa od łącznej kwoty pożyczek udzielonych w 2018 roku.

Pożyczkodawcy mają powody do obaw?

Warto jednak podkreślić, że firmy pożyczkowe nadal wiodą prym, jeśli chodzi o pożyczki w kwotach poniżej 4 tys. zł, czyli tzw. pożyczki niskokwotowe. Zapotrzebowanie na tego typu zobowiązania wcale nie maleje. Z danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w 2019 roku liczba podjętych w Polsce pożyczek wyraźnie wzrosła. Firmy pożyczkowe udzieliły ich o około 0,8 proc. więcej niż poprzedniego roku.

W obsłudze pożyczek w średnich kwotach nadal dominują jednak banki i SKOK-i. Wpływ na to mają niskie stopy procentowe oraz wydłużanie okresów kredytowania. Dużą dynamiką wzrostu (ponad 7 proc. rocznie) cieszą się także kredyty oraz pożyczki na wysokie kwoty, czyli od 30 do 50 tys. zł.

Nowe wyzwania

W tej chwili rynek pożyczkowy podlega dużym przeobrażeniom, by jak najlepiej dostosować się do zmieniających się potrzeb klientów. Na rosnące oczekiwania polskich konsumentów wobec instytucji finansowych wpływa m.in. podwyższenie wysokości wynagrodzenia minimalnego oraz zniesienie limitów zarobkowych, które decydowały dotychczas o przyznaniu świadczenia 500+ na pierwsze dziecko.

Mimo lepszej sytuacji materialnej, polscy konsumenci wcale nie rezygnują z usług firm pożyczkowych. Są jednak dużo bardziej świadomi zasad odpowiedzialnego pożyczania, a zarazem bardziej wymagający wobec pożyczkodawców. Po pożyczkę pozabankową sięgają nie tylko w podbramkowych sytuacjach, gdy ich domowy budżet świeci pustkami. Traktują ją również jako świetną inwestycję w poprawę swojego komfortu życia.

Ten trend stawia nowe wyzwania przed firmami pożyczkowymi. Aby utrzymać się na rynku, muszą dostosować swoje usługi do zmieniających się potrzeb konsumentów. Pożyczkobiorcy oczekują nie tylko szybkiego dostępu do gotówki czy warunków spłaty dopasowanych do własnej sytuacji finansowej, ale także rozmaitych udogodnień, np. możliwości odroczonego finansowania bezpośrednio w miejscu zakupu.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz