Michał Ryszewski Wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych I-RS – TOP50 Managers

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Dziś rozmawiamy z Michałem Ryszewskim, Radcą Prawnym Wspólnikiem w Kancelarii Radców Prawnych Ryszewski, Szubierajski sp.k., laureatem wyróżnienia TOP50 Managers of Loan Market in Poland.

Jakie są Pana odczucia po otrzymaniu wyróżnienia dla najbardziej wpływowego Managera branży Loan Market w Polsce?

To wyróżnienie, to przede wszystkim efekt pracy naszego zespołu, który poprzez obsługę wspiera rozwój rynku pożyczkowego w Polsce. Szczególne podziękowania należą się także naszym partnerom biznesowym, których zaufanie pozwala nam na budowanie pozycji na rynku zarządzania wierzytelnościami. Fakt znalezienia się w tak znamienitym gronie, to wielka nobilitacja zarówno dla mnie jak i naszej organizacji. Jest to także motywacja do jeszcze lepszej pracy.

Jakie są Pan dalsze plany związane z tym obszarem działalności?

W przyszłym roku będziemy obchodzili jubileusz 10-lecia naszej kancelarii. Wiele się zmieniło – szczególnie w ostatnich kilku latach. Z małego kilkuosobowego zespołu, staliśmy się jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się kancelarii, z wiodącą specjalizacją w zakresie zarzadzania wierzytelnościami  – ukierunkowaną na sektor finansowy. Dalej się intensywnie rozwijamy, również w kierunku zarządzania wierzytelnościami sekurytyzacyjnymi.

Kancelaria w czerwcu tego roku uzyskała licencje KNF w tym zakresie. Dzięki zaufaniu naszych Klientów sukcesywnie umacniamy naszą pozycję na rynku. Cieszy także fakt, że jesteśmy zauważalni w wiodących dla branży prawniczej rankingach. W tym roku po raz trzeci z rzędu , zajęliśmy III miejsce w rankingu Rzeczpospolita, w kategorii Nowe Prawo. To zobowiązuje do dalszych dynamicznych działań  – działań z poszanowaniem zasad etyki biznesu.

Jak ocenia Pan współpracę fintechów i podmiotów rynku pozabankowego z kancelariami prawnymi?

Branże z sektora pozabankowego – szczególnie myślę tu o instytucjach pożyczkowych – dotknęła pandemia i związane z nią regulacje sektorowe. To tez miało duży wpływ na rynek pożyczkowy, ale też dało kancelarii pole do pogłębienia współpracy i zapewnienia jak najlepszej obsługi w tym trudnym okresie. Ostatnie zmiany wprowadzone od 1 lipca 2021, pozwalają pozytywnie myśleć o odbudowie tego rynku. Aktualnie z naszych usług korzysta kilka instytucji pożyczkowych.

Obsługujemy kompleksowo wszystkie etapy windykacji i widzimy przestrzeń do poszerzania grona naszych partnerów na tym rynku.

Rozwój technologii, związane z tym nowe potrzeby Klientów, zmiany gospodarcze a także zmiany legislacyjne, stanowią zasadnicze wyzwania które przed nami i którym musimy sprostać ale jednocześnie stanowią one ogromną szansę dla kancelarii prawnych a przez to pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość branży prawniczej.

Czy w Pana ocenie zapotrzebowanie na usługi prawne wzrosło z powodu pandemii?

Prowadzenie biznesu bez profesjonalnego wsparcia prawnego – szczególnie w świetle licznych zmian regulacji prawnych, biznesowych, nowych ustaw,  staje się coraz trudniejsze. Niezwykle ważnym trendem na rynku usług prawnych są i pozostaną, zmiany związane z szeroko pojmowanym rozwojem technologicznym.  Rośnie poziom wykorzystania nowych technologii przez kancelarie prawne. Pojawiają się unikalne usługi z obszaru prawa i finansów  w oparciu o nowe technologie.

Już teraz stosowanie oprogramowania legaltech staje się standardem w ramach świadczenia usług prawnych. Większe wykorzystanie rozwiązań technologicznych stanowi dodatkowe wyzwanie związane z koniecznością zabezpieczenia danych klientów.  Rozwój nowych technologii to jednak przede wszystkim źródło nowych potrzeb klientów, którzy coraz aktywniej uczestniczą w procesach digitalizacji biznesu.

Zaspokojenie tych potrzeb wymaga od prawników posiadania wysokich kompetencji z zakresu prawa nowych technologii, kreatywności i otwartości na rozwój w nowych obszarach.

Dziękuję za rozmowę! 

Podobne wpisy

Zamieść komentarz