Nowoczesna technologia w pożyczkach – jakich rozwiązań używają pożyczkodawcy?

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Ubiegając się o pożyczkę, coraz częściej wybieramy rozwiązania online, które pozwalają otrzymać gotówkę bez wychodzenia z domu. Godne podkreślenia jest to, że cały proces – od złożenia wniosku, do wpłynięcia pieniędzy na nasze konto – zajmuje około godziny. Taka wygoda nie byłaby możliwa bez zaawansowanej technologii. To ona odpowiada za rewolucję w wielu branżach, w tym w finansowej. Przyjrzyjmy się 3 rozwiązaniom, które wspierają firmy pożyczkowe w prowadzeniu działalności.

Big Data

Big Data to nic innego jak potężne bazy danych, które gromadzą informacje z wielu różnych źródeł. Służą one firmom podczas podejmowania decyzji, tworzenia procesów biznesowych, przewidywania trendów, oceny ryzyka itd. Początki Big Data sięgają lat 70., ale dopiero upowszechnienie się internetu spowodowało prawdziwą eksplozję, jeśli chodzi o ilość gromadzonych danych.

Stało się to możliwe dopiero w ostatnich latach dzięki powstaniu specjalnych narzędzi, które w kilka sekund są w stanie dostarczyć potrzebnych informacji. Jedną z branż, która z powodzeniem wykorzystuje Big Data, jest branża finansowa. Aktualnie wskazuje się aż 7 trendów, w których Big Data może wesprzeć ten sektor.

Aplikacje, które pozwalają na wgląd do danych finansowych klienta

W celu skrócenia do minimum czasu niezbędnego do udzielenia kredytu lub pożyczki banki i firmy pożyczkowe

korzystają ze specjalnych aplikacji. Za ich pomocą w ciągu kilku minut można potwierdzić tożsamość klienta oraz zyskać wgląd do informacji o jego sytuacji finansowej. Na rynku funkcjonują różne aplikacje tego typu (np. Kontomatik, KontoConnect czy Instantor). Zasada ich działania jest bardzo prosta. Podczas wnioskowania o pożyczkę jako formę weryfikacji wybieramy np. Kontomatik. Następnie za jej pośrednictwem logujemy się do swojego banku. W kolejnym kroku aplikacja pobiera niezbędne informacje o właścicielu rachunku (m.in. imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego oraz saldo i historię operacji na rachunku bankowym).

Jeśli ktoś nie jest pewny, czy taki dostęp jest bezpieczny, mamy dobrą wiadomość. Ryzyka wycieku danych nie ma z co najmniej dwóch powodów:

  1. Aplikacja pozwala tylko na jednorazowy wgląd w dane klienta. Żadne dane nie są zapisywane, a całość procesu odbywa się za pomocą szyfrowanych łączy analogicznie, jak ma to miejsce w bankowości elektronicznej.
  2. Kontomatik, podany tu jako przykład, działa na podstawie licencji AIS, którą otrzymał od Banku Litwy. Podlega też pod PSD2 – dyrektywę unijną, która określa dokładnie, kto i na jakich zasadach ma prawo do wglądu do danych wrażliwych na rachunkach klientów w Unii Europejskiej. W Polsce z jego usług korzysta wiele firm pożyczkowych i banki (m.in. Alior Bank i BNP Paribas).

Algorytmy do oceny ryzyka kredytowego

Szybko, łatwo i bezpiecznie – tak powinien wyglądać idealny proces udzielenia pożyczki z punktu widzenia klienta. Z drugiej strony mamy jednak firmę pożyczkową, która akceptując wniosek klienta, podejmuje określone ryzyko. Obie strony wspiera technologia, a dokładnie algorytmy oceny ryzyka kredytowego. Tzw. scoring, czyli ocena klienta w oczach banku lub firmy pożyczkowej, decyduje, czy otrzyma on pożyczkę, czy spotka się z odmową.

Zaawansowane algorytmy potrafią w ciągu kilku minut przetworzyć mnóstwo danych na temat sytuacji finansowej klienta. Pod lupę trafia np. jego historia w Biurze Informacji Kredytowej, historia rachunku bankowego oraz dane o płatnościach za różnego rodzaju usługi. Nieterminowość w regulowaniu zobowiązań, na przykład za rachunek telefoniczny czy telewizję kablową, będą z pewnością działały na niekorzyść klienta.

Coraz częściej mówi się o tym, że nowoczesne algorytmy sztucznej inteligencji (AI) podejmują decyzję samodzielnie, szczególnie jeśli chodzi o niskie kwoty pożyczek. To tłumaczy w dużym stopniu możliwość uzyskania pożyczki online 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu – mówi ekspert VIVUS.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że nowoczesna technologia ułatwia życie na wielu płaszczyznach, otwierając zarówno przed różnymi podmiotami, jak i ich klientami, niespotykane wcześniej możliwości.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz