VeloBank podpisał warunkową umowę zakupu części detalicznej Citi Handlowego. Finalizacja transakcji nastąpi po otrzymaniu wymaganych zgód regulacyjnych i osiągnięciu tzw. gotowości operacyjnej, co jest spodziewane w połowie 2026 roku. To kolejny krok w umacnianiu pozycji rynkowej VeloBanku – z korzyścią dla klientów i pracowników. Połączone doświadczenie obu instytucji będzie fundamentem do rozwoju innowacyjnej oferty i dalszego podnoszenia jakości obsługi klienta. Akcjonariusze VeloBanku – fundusze powiązane z zarejestrowanym w amerykańskim SEC Cerberus Capital Management, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) – zapewnią wsparcie kapitałowe dla tej transakcji. Fundusz Cerberus posiada 80,2% udziałów w banku, natomiast EBOR i IFC po 9,9% każdy.
To przejęcie przyspieszy rozwój VeloBanku
Transakcja zakupu obejmuje bankowość detaliczną Citi Handlowego, w tym: zarządzanie majątkiem, usługi maklerskie, bankowość mikroprzedsiębiorstw, karty kredytowe, pożyczki, kredyty detaliczne i oddziały. To przejęcie przyspieszy rozwój VeloBanku poprzez rozszerzenie oferty produktowej i umocni pozycję banku jako challengera na polskim rynku finansowym. Dzięki dotarciu do szerszej bazy klientów – w szczególności w segmencie private banking – marka VeloBanku zwiększy swoją rozpoznawalność. Transakcja potwierdza również silne dopasowanie i komplementarność obu instytucji, co daje solidne podstawy do budowania długoterminowej wartości dla klientów.
“Kiedy tworzyliśmy VeloBank wiedzieliśmy, że musimy zbudować mocną markę i solidną instytucję finansową. Pozyskanie międzynarodowego akcjonariatu, z Cerberusem jako większościowym inwestorem, wraz z EBOR oraz IFC w sierpniu 2024 roku, i dzisiejsza transakcja to jedne z największych wydarzeń M&A na rynku bankowym w Polsce. Po drodze zrealizowaliśmy wszystkie zakładane cele strategiczne i przygotowujemy się do dalszego wzrostu. VeloBank jest znany z technologii i zwinności oraz innowacyjnych produktów i najlepszej jakości obsługi klienta. Citi Handlowy z wyjątkowej oferty produktowej, bankowości detalicznej i najchętniej wybieranej przez klientów propozycji dla segmentu private. Oba banki są zakorzenione w etosie jakości i wysokiej kultury organizacyjnej. Komplementarne produkty pozwolą nam stworzyć unikatową ofertę zarówno dla klienta detalicznego, jak i zamożnego, a profesjonalizm i zaangażowanie pracowników obu instytucji stworzą fundament nowej jakości dla obecnych i przyszłych klientów.,” powiedział Adam Marciniak, Prezes Zarządu VeloBanku.
Klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku
Po finalizacji transakcji klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku, a ich relacje z doradcami zostaną zachowane. Ten strategiczny krok stanowi wartość dodaną dla klientów obu banków, którzy zyskają na synergii struktur. Jednocześnie połączona organizacja, obejmująca ponad 3000 pracowników VeloBanku i około 1650 pracowników Citi Handlowy, będzie doskonałym środowiskiem do rozwoju zawodowego – oferując zespołom obu instytucji dostęp do unikalnej wiedzy i doświadczeń.
“Nasza bankowość detaliczna zyskuje inwestora, dla którego jest to segment strategiczny. Intencją VeloBanku jest rozwój biznesu, zwiększenie udziałów rynkowych i zapewnienie najlepszych rozwiązań dla klientów. Co bardzo ważne, do VeloBanku przechodzą nasi pracownicy. To oznacza, że klienci będą obsługiwani przez tych samych doradców, z którymi często mają wieloletnie relacje. Naszym celem jest zapewnienie klientom jak najbardziej płynnego i komfortowego przejścia do ich nowego banku.,” powiedziała Elżbieta Czetwertyńska, Prezes Zarządu Citi Handlowego.
“Jesteśmy dumni, że możemy wspierać zarząd VeloBanku w kolejnym etapie ich ambitnego rozwoju. Wierzymy, że to połączenie przyspieszy realizację strategicznych priorytetów banku: dostarczania klientom najlepszych możliwych produktów oraz aktywnego udziału w długoterminowym wzroście polskiej gospodarki.,” wskazał Charles Dunlap, Senior Managing Director, Head of Global Financial Institutions Group Advisory w Cerberus.
“Dzięki tej inwestycji VeloBank definitywnie zamyka etap przymusowej restrukturyzacji i transformacji. Ta transakcja to kamień milowy w rozwoju spółki, podkreślający siłę i elastyczność VeloBanku. Jako akcjonariusze z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z naszymi współinwestorami i partnerami, aby wspierać dalszy rozwój VeloBanku i jego działania na rzecz rozwoju polskiej gospodarki.,” skomentował Francis Malige, Managing Director for Financial Institutions at the EBRD.
“Po naszej niedawnej inwestycji w VeloBank z przyjemnością obserwujemy dalszy rozwój i konsolidację na lokalnym rynku. Dodatkowe wsparcie kapitałowe ze strony IFC potwierdza nasze silne przekonanie o dobrych perspektywach polskiego sektora finansowego i umożliwia VeloBankowi zwiększanie udziału w rynku oraz rozwój oferty cyfrowych produktów finansowych.,” podkreślił Ary Naïm, Country Manager for Poland and IFC Manager for Central and Southern Europe.
VeloBank w planach na bieżący rok ma jeszcze m.in. zaoferowanie klientom detalicznym w pełni cyfrowej hipoteki, klientom firmowym – kolejnych produktów z obszaru business banking, a w zakresie inwestycji – zakup TFI.
O VeloBanku
VeloBank oferuje nowoczesne rozwiązania finansowe dla klientów indywidualnych, private banking, firm każdej wielkości oraz instytucji sektora publicznego. Należy do grona dziesięciu największych banków w Polsce. Strategia VeloBanku opiera się na technologii i innowacjach, w tym GenAI, które mają służyć wygodzie klientów i pracowników. Kompleksowa obsługa świadczona jest w nowoczesnej bankowości internetowej i mobilnej, a także placówkach w całej Polsce. Oferta obejmuje rachunki bieżące, kredyty, oszczędności, inwestycje czy ubezpieczenia, a także liczne usługi z obszaru beyond banking oraz produkty skierowane do klienta firmowego, w tym leasing. Grupa kapitałowa banku uruchomiła również VeloMarket – platformę zakupową wspierającą kanały cyfrowe banku, program lojalnościowy oraz potrzeby klientów z sektora business banking.
O Cerberus
Założony w 1992 roku Cerberus jest globalnym liderem w zakresie inwestycji alternatywnych, zarządzającym aktywami o wartości około 65 miliardów dolarów amerykańskich w ramach komplementarnych strategii kredytowych, private equity oraz nieruchomościowych. Firma inwestuje w całej strukturze kapitałowej, a jej zintegrowane platformy inwestycyjne oraz unikalne możliwości operacyjne stanowią przewagę pozwalającą na poprawę wyników i budowanie długoterminowej wartości. Doświadczone zespoły Cerberusa współpracują między sobą w różnych klasach aktywów, sektorach i regionach, dążąc do osiągania atrakcyjnych stóp zwrotu skorygowanych o ryzyko dla swoich inwestorów.
O EBRD
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) został powołany w celu wspierania sektora prywatnego po upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Obecnie działa w 36 gospodarkach – od Europy Środkowej po Azję Centralną, Bałkany Zachodnie oraz regiony południowego i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. EBOR jest największym pojedynczym inwestorem w wielu z tych krajów, a także mobilizuje znaczące środki zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Bank koncentruje się głównie na inwestycjach w przedsiębiorstwa prywatne. W Polsce EBOR zainwestował dotąd ponad 15,8 miliarda euro w 563 projekty, z czego zdecydowana większość przypadła na sektor prywatny.
O IFC
IFC – członek Grupy Banku Światowego – jest największą globalną instytucją rozwojową koncentrującą się na sektorze prywatnym w gospodarkach wschodzących. Działa w ponad 100 krajach, wykorzystując kapitał, wiedzę i wpływy do tworzenia rynków i stwarzania możliwości w krajach rozwijających się. W roku fiskalnym 2023 IFC zobowiązała się do rekordowego wsparcia w wysokości 43,7 miliarda dolarów dla prywatnych przedsiębiorstw i instytucji finansowych w krajach rozwijających się, wykorzystując potencjał sektora prywatnego, by eliminować skrajne ubóstwo i wspierać wspólny dobrobyt w obliczu globalnych, nakładających się kryzysów. Więcej informacji na stronie: www.ifc.org