Outsourcing bankowy w Polsce

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

Stacjonarne placówki bankowe znikają z polskich miast w zastraszającym tempie. Z analizy Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że od kwietnia 2016 r. do lipca 2017 r. ich liczba zmniejszyła się aż o 9 proc. Co jest tego powodem i jak to zjawisko wpłynie to na outsourcing bankowy w Polsce?

Coraz większa mobilność

Polacy z roku na rok stają się coraz bardziej mobilni. Obecnie większość kwestii finansowych możemy rozwiązać online, z czego coraz chętniej korzystamy. Wobec rosnącej popularności bankowości elektronicznej, stacjonarne oddziały banków mogą stać się zupełnie niepotrzebne. Już w tej chwili na rynku można zauważyć tendencję cięcia kosztów i ograniczania liczby placówek polskich instytucji finansowych. Wydawałoby się, że ta sytuacja będzie miała negatywny wpływ na outsourcing bankowy. Tymczasem specjaliści przewidują, że banki coraz chętniej będą sięgać po zewnętrzne wsparcie.

Banki coraz częściej będą powierzały niektóre obszary swojej działalności firmom zewnętrznym. Ograniczenie liczby placówek i delegowanie zadań do podmiotów zewnętrznych oznacza redukcję kosztów. Tego typu optymalizacja wydatków wiąże się jednocześnie z zapewnieniem konsumentom obsługi bardzo wysokiej jakości. Korzystanie z outsourcingu online oznacza zatem chęć odnalezienia idealnej równowagi między kanałem online a offline.

Innowacyjność kluczem do sukcesu

Szybki rozwój technologiczny wymusza na instytucjach finansowych wdrażanie zaawansowanych narzędzi, które zapewnią konsumentom usługi na miarę ich potrzeb. Tymczasem Polska szczególnie przoduje w łączeniu innowacyjnych rozwiązań z finansami. Rynek FinTechowy rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie, stając się coraz większą konkurencją dla sektora bankowego.

Outsourcing bankowy pozwala tym instytucjom skupić wszystkie siły na rozwoju nowych technologii. Z drugiej strony związana z outsourcingiem optymalizacja kosztów pozwala również pozyskać środki konieczne do wdrażania innowacyjnych rozwiązań do działalności instytucji finansowych.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz