Negatywny wpis w BIG – czy może zniknąć?

dodał Sylwia Stwora
1 komentarzy

BIG – jak tam trafisz?

Negatywny wpis w rejestrach BIG pojawia się, gdy od terminu, w którym mieliśmy spłacić ratę kredytu, pożyczki czy rachunek za prąd, gaz, multimedia itp., minęło więcej niż 59 dni. Dodatkowo, nasz dług musi wynosić co najmniej 200 zł, a w przypadku firm – 500 zł. W bazie biur informacji gospodarczej możemy też znaleźć się na skutek pomyłki. Wówczas należy jak najszybciej wyjaśnić niedogodną sytuację, kontaktując się z firmą lub instytucją, która dokonała wpisu. Warto bowiem pamiętać, że wyłącznie podmiot, który wpisał nas do rejestru, może nas z niego wypisać. Podobnie należy postąpić w sytuacji, gdy dane w BIG są nieaktualne, niekompletne lub błędne. W takim przypadku również mamy prawo zażądać usunięcia, uaktualnienia lub prostowania nieprawdziwych informacji. Z drugiej strony, w rejestrze możemy mieć też pozytywną informację. Na przykład, jeśli terminowo regulujemy rachunki za telefon, to możemy poprosić operatora o zamieszczenie pozytywnego wpisu np. w Rejestrze Dłużników ERIF.

Skutki figurowania w rejestrze dłużników

Monitorowanie rodzaju informacji, jaka znajdzie się w rejestrach BIG jest niezwykle ważne ze względów na to, że zaglądają tam banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telefonii komórkowej czy telewizji kablowej, gdy staramy się o kredyt, pożyczkę czy opcję spłaty zakupu na raty. Jeśli figurujemy tam jako osoby zadłużone, wówczas nasze szanse na dodatkowy zastrzyk pieniędzy są niewielkie, a na pewno ubieganie się o środki będzie trudniejsze, np. obarczone dodatkowymi formalnościami typu poręczenie.

Jak usunąć negatywną informację z BIG?

Najlepszym, a w zasadzie jedynym sposobem na wykreślenie z niechlubnego rejestru jest spłata zadłużenia.

agnieszka-salach-erif

Kiedy już nadejdzie ten dzień, to poinformujmy o tym fakcie wierzyciela, który zgodnie z przepisami prawa ma 14 dni na usunięcie informacji o naszym zadłużeniu z BIG. Aby poprawić swoją reputację na rynku, warto też zacząć budować pozytywną historię kredytową. Wystarczy terminowo spłacać raty kredytu lub pożyczki, regulować na czas rachunki – za telefon, czynsz, gaz, prąd – i złożyć wniosek u usługodawcy o dopisanie pozytywnej informacji gospodarczej do BIG – tłumaczy Agnieszka Salach z Rejestru Dłużników ERIF.

Po wykreśleniu negatywnej informacji z rejestrów BIG nie będzie ona nigdzie widoczna, ani też żaden z rejestrów jej nie ujawni.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz