Już niebawem setki Polaków mogą wpaść w szpony mafii pożyczkowej

dodał Martyna Sarniak
1 komentarzy
wykres

W tej chwili sytuacja finansowa większości polskich gospodarstw domowych jest stabilna, jednak większe wydatki mogą szybko podkopać rodzinne budżety. Tymczasem ograniczenie dostępu do oferty legalnie działających firm pożyczkowych spowoduje, że w obliczu nagłych kłopotów Polacy mogą wpaść w szpony mafii pożyczkowej.

Z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że zaledwie 41 proc. gospodarstw domowych poradziłoby sobie z nieplanowanym wydatkiem w wysokości 2 tys. złotych. Aż dla 20 proc. polskich rodzin wygospodarowanie takiej sumy byłoby całkowicie niemożliwe.

Warto jednak podkreślić, że badanie to zostało zrealizowane na krótko przed wybuchem pandemii. Dziś, gdy wypłaty setek wynagrodzeń zostały wstrzymane i zagrożone są tysiące miejsc pracy, sytuacja z całą pewnością uległa pogorszeniu.

W tej chwili na własnej skórze możemy już odczuć skutki kryzysu w gospodarce. Polskie rodziny znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji, w której każdy większy wydatek może zaburzyć równowagę ich domowych budżetów. Tymczasem zaproponowany przez UOKiK pakiet rozwiązań może doprowadzić do całkowitej likwidacji polskiego sektora pożyczkowego. To pozbawi setki rodzin dostępu do dodatkowej gotówki – tłumaczy Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Loan Magazine.

Skąd bierzemy gotówkę

Analiza Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wykazała także, że 56 proc. polskich gospodarstw domowych uporałoby się z nieplanowanym wydatkiem w wysokości 2 tys. złotych za pomocą środków własnych. Odsetek ten wzrósł w ciągu ostatnich lat, co dowodzi poprawy sytuacji dochodowej polskich rodzin. Przyczyniła się do tego dobra sytuacja gospodarcza i nowe rozwiązania socjalne.

Niestety aż 41 proc. polskich rodzin miałoby problem z pozyskaniem 2 tys. złotych w obliczu nagłej potrzeby. Z badania przeprowadzonego przez ZPF wynika, że co piąte gospodarstwo domowe w ogóle nie poradziłoby sobie z takim wyzwaniem.

W takiej sytuacji na pożyczkę w firmie pożyczkowej zdecydowałoby się około 3-4 proc. ankietowanych. Równocześnie spadł jednak odsetek respondentów, którzy w obliczu finansowych problemów poprosiliby o pomoc znajomych i rodzinę, sięgnęli po pożyczkę zakładzie pracy lub po kredyt gotówkowy w banku.

Rozwój mafii pożyczkowej

Badanie dowiodło, że po otrzymaniu odmowy udzielenia pożyczki lub kredytu część respondentów zwróciłaby się o pomoc do osoby ogłaszającej się jako pożyczkodawca. Taką odpowiedź wybrało aż 13 proc. ankietowanych. Oznacza to, że już dziś duża grupa konsumentów rozważa możliwość skorzystania z usług mafii pożyczkowej.

– Przyjęcie propozycji UOKiK dotyczących drastycznego obniżenia limitu kosztów kredytu konsumenckiego może doprowadzić do upadku sektora pożyczkowego w Polsce, a co za tym idzie – do gwałtownego rozwoju szarej strefy. Z kolei brak dostępu do legalnego finansowania niesie ryzyko, że coraz więcej Polaków będzie wpadać w sidła mafii pożyczkowej – ostrzega Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Loan Magazine.

Podobne wpisy

1 komentarzy

Adrian D 2 kwietnia 2020 - 12:38

“JUŻ NIEBAWEM SETKI POLAKÓW MOGĄ WPAŚĆ W SZPONY MAFII POŻYCZKOWEJ”
…i wpadli.

Odpowiedz

Zamieść komentarz