Pożyczki P2P – Mamy na kim się wzorować i od kogo czerpać

dodał Rafał Tomkowicz
1 komentarzy

Rozmowa z Aleksandrem Rutkowskim, Dyrektorem Zarządzającym Fellow Finance w Polsce.

Olek, wracasz na rynek pożyczek pozabankowych po ponad 3 latach nieobecności (takiej oficjalnej 🙂 … Co zaskoczyło Ciebie najbardziej? Gdzie widzisz plusy a gdzie minusy tego co wydarzyło się tutaj przez ostatnie lata?

  • Wszyscy przewidywaliśmy, że sektor bankowy po początkowym wolniejszym starcie w zakresie technologii i zwinności procesowej zacznie nadrabiać zaległości do rynku pozabankowego. Duzi gracze na rynku consumer finance, mieli zacząć coraz wyraźniej zauważać tych mniejszych i liczyć się z nimi z walce o Klienta czy dystrybutora. To sprawdziło się tylko częściowo: nadal dużą wartością rynku pozabankowego jest elastyczność i szybkość a sporym wyzwaniem segment Klientów który ma w portfelach.

Rynek pożyczek pozabankowych, ale w obszarze pożyczek P2P. Jak dziś wygląda ten obszar w Polsce?

  • Model pożyczek p2p jest od samego swojego początku w Polsce na uboczu głównego nurtu pożyczania jak i inwestowania. Właściwie od czasów kiedy wystartował weteran tego rynku czyli Kokos.pl w sferze świadomości przeciętnego Klienta zmieniło się niewiele. Na razie jest to narzędzie raczej dla pasjonatów niż rozpowszechniony i popularny sposób na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. W rozpowszechnieniu tego ciekawego modelu, nie pomaga również fakt że legislacyjnie jest to obszar na styku kilku różnych ustaw i rekomendacji i brak jednej spójnej regulacji tego sektora.

Jakaś konkurencja?

  • W Polsce od dłuższego czasu działają firmy oferujące pożyczki p2p w różnych modelach biznesowych. Pierwszy zaczął pożyczać w tym modelu należący do Blue Media Kokos.pl, po czasie dołączyły do niego Fiansowo.pl, eMonero czy Mintos. Każda z nich operuje pojęciem p2p, ale właściwie w każdej z nich użytkownik znajdzie inny model działania – od całkowicie zautomatyzowanych procesów po manualne aukcje, od inwestowania w pożyczki dla klientów indywidualnych, biznesowych i faktoring po możliwość kupna portfeli inwestycyjnych na rynku wtórnym.

To skoro opowiedziałeś nam o polskim rynku, to jak on się ma do trendów światowych?

  • Rynek światowy nie dość że już jakiś czas temu uporał się z częścią regulacyjną i od dawna traktuje ten model jako część sektora finansowego, to dodatkowo jest o lata przed nami jeżeli chodzi o świadomość Klientów jak i wolumeny sprzedaży. Światowi potentaci na tym rynku jak np. brytyjska Zopa czy amerykański Lending Club mogą się poszczycić portfelami porównywalnymi do niejednego banku. Sam Lending Club od początku swojej działalności w 2007 roku udzielił pożyczek na kwotę ponda 35 miliardów dolarów. Mamy na kim się wzorować i od kogo czerpać.

Fellow Finance – co oferujecie i w jaki sposób? tak, aby przedstawić naszym czytelnikom wszystkie Wasze zalety oraz ewentualne wady, jeżeli takowe istnieją 😉

  • Fellow Finance jest jedyną platformą finansowania społecznościowego, w której inwestorzy mogą inwestować w pożyczki typu peer-to-peer i pożyczki biznesowe za pośrednictwem tej samej usługi online. Fellow Finance oferuje inwestorom możliwość dywersyfikacji portfela pożyczek w fińskie, polskie, niemieckie, szwedzkie i duńskie pożyczki peer-to-peer oraz fińskie i szwedzkie pożyczki biznesowych i finansowania faktur. Posiadamy status autoryzowanej instytucji płatniczej i jesteśmy nadzorowani przez fiński organ nadzoru finansowego. Fellow Finance Plc jest spółkę notowaną na Nasdaq First North Growth Market. W Polsce oferujemy pożyczki dla Klientów indywidualnych a niedalekiej przyszłości planujemy wprowadzenie pożyczki dla biznesu i faktoringu.

Dziękuję za rozmowę!

Podobne wpisy

1 komentarzy

Adam 6 sierpnia 2020 - 16:06

Polecam również platformę Twino, która nie jest pośrednikiem w pożyczkach jak np. Mintos, tylko sam ich udziela. Płynność dzięki temu jest większa. Inwestuję na rynku p2p od prawie dwóch lat i swoje doświadczenia opisuję na stronie pozyczki-p2p.pl/. Zapraszam jeśli kogoś interesuje ten temat :).

Odpowiedz

Zamieść komentarz