Ostrzegamy przed pożyczkami pod zastaw nieruchomości

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
klucz w zamku

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych wypowiedział się negatywnie o praktykach lichwiarskich dotyczących obrotu nieruchomościami. Zarówno Loan Magazine, jak i firmy zrzeszone są w PZIP, wyrażają całkowity brak akceptacji dla pożyczek pod zastaw nieruchomości. 

O nieprawidłowościach w obszarze wierzytelności zabezpieczanych na nieruchomościach ostatnio zrobiło się dość głośno. W mediach kilkukrotnie pojawiały się publikacje, które opisywały przykłady praktyk lichwiarskich w zakresie obrotu nieruchomościami.

Członkowie PZIP wielokrotnie ostrzegali przed nieuczciwymi praktykami związanymi z udzielaniem pożyczek pod zastaw nieruchomości. W ich ocenie tego typu działanie jest nieetyczne i w większości przypadków prowadzi do wykorzystania trudnego położenia pożyczkobiorcy.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych od samego początku swojej działalności konsekwentnie odmawiał zrzeszania firm, które oferują lub pośredniczą w oferowaniu pożyczek pod zastaw nieruchomości. Instytucja negatywnie odnosi się również do podmiotów stosujących przewłaszczenie na zabezpieczenie, weksle lub inne tego rodzaju zabezpieczania roszczeń na majątku dłużnika czy poręczyciela.

W obronie konsumentów

W 2017 r. pojawiła się sposobność, by nieuczciwe praktyki w zakresie obrotu nieruchomościami wykluczyć z rynku systemowo. Narodowy Bank Polski zaproponował wówczas, aby w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym zastrzec udzielanie pożyczek pod zastaw lub na zabezpieczenie nieruchomości wyłącznie dla banków i SKOK-ów.

Instytucje pożyczkowe nie mają dostępu do tak taniego finansowania jak banki, nie będą więc w stanie nawiązać równej i uczciwej walki konkurencyjnej na rynku kredytu hipotecznego. Wobec tego, z punktu widzenia konsumentów, systemu finansowego, ale też wiodących firm pożyczkowych kredytu konsumenckiego, wydaje się zasadne ograniczenie podmiotowe rynku hipotecznego do instytucji nadzorowanych. – podkreślał wówczas Jarosław Ryba, prezes PZIP.

W rozumieniu ustawy każda forma pożyczana związana z obszarem nieruchomości jest traktowana jako kredyt hipoteczny. Oznacza to, że może być wykonywana wyłącznie przez SKOK-i oraz banki, nie przez firmy pożyczkowe.

Nowe prawo umożliwiło skuteczną walkę z tzw. lichwą mieszkaniową. W tej chwili PZIP informuje właściwe służby o każdym odkrytym przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości. Warto bowiem jeszcze raz podkreślić, że tego typu zobowiązania nie są w żaden sposób powiązane z legalnie działającym sektorem pożyczkowym kredytu konsumenckiego.

Niestety nieuczciwe pożyczki pod zastaw nieruchomości są błędnie postrzegane jako część polskiego sektora pożyczkowego. W ten sposób ich lichwiarskie praktyki wpływają na jego reputację i budują niewłaściwe skojarzenia. PZIP apeluje zatem do mediów, by unikały uproszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek podmiotów zupełnie niezwiązanych z nieuczciwymi praktykami udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości.

Po raz kolejny przestrzegamy konsumentów przed korzystaniem z pożyczek z zabezpieczeniem na nieruchomości. Przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, powinni oni sprawdzić najpierw Rejestr Instytucji Pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego. W ten sposób upewnią się, że wybrany przez nich podmiot działa legalnie i zgodnie z prawem. Warto również wybierać te firmy pożyczkowe, które posiadają Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy. Jest on dowodem na to, że prowadzą swoją działalność etycznie i z troską o dobro klienta.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz