Firmy pożyczkowe współpracujące z BIK bacznie rejestrują spadki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym nowo udzielonych pożyczek w pierwszym kwartale 2021 r. Na jakie kwoty najczęściej udzielano pożyczek? Jak prezentują się pierwsze trzy miesiące bieżącego roku w porównaniu do 2020 r.?

Analizując marzec bieżącego roku w porównaniu do marca 2020 r., można zauważyć, że firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły więcej pożyczek zarówno w ujęciu liczbowym (+8,1%), jak i wartościowym (+12,5%). Wartość wszystkich nowych pożyczek, jaka została udzielona w marcu 2021 r. wyniosła 500 mld zł. Dane pokazują również, że średnia kwota pożyczki pozabankowej wynosi 2 319 zł, a co za tym idzie, jest wyższa od pożyczek przydzielanych rok temu (+3,7%). Ten fakt jednak nie cieszy za bardzo firm pożyczkowych, które uważnie obserwują ujemną dynamikę na rynku pożyczkowym.

Rynek pożyczkowy w I kw. 2021 r.

Tegoroczne statystyki pierwszego kwartału wskazują, że wartość 39,9% nowo udzielonych pożyczek wyniosła 5 tys. zł, co jednak w ujęciu liczbowym stanowi zaledwie 10,6% sprzedaży. W tym odniesieniu liczbowym dominowały pożyczki do 1 tys. zł, stanowiące tym samym 40,3% przyznanego wsparcia finansowego. W ujęciu wartościowym natomiast pożyczki poniżej 1 tys. zł osiągnęły 10,4% udziału z całej sprzedaży.

Początek roku 2021 r. nie okazał się łaskawy dla firmy udzielających finansowego wsparcia, bowiem liczba udzielonych pożyczek wyniosła 558,5 tys. sztuk, a co więcej, w zestawieniu z pierwszym kwartałem poprzedniego roku była także o -11,5% niższa. Od stycznia do marca udzielono łącznie pożyczek o wartości 1,399 mld zł, czyli o -9,9% mniej, niż w tych samych miesiącach rok temu. Nowo udzielone pożyczki w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. ze wszystkich przedziałów kwotowych w ujęciu liczbowym oraz wartościowym bezapelacyjnie wykazują ujemną dynamikę. Najwyższą ujemną dynamikę w porównaniu do stycznia — marca 2020 r. zaobserwowano w pożyczkach w przedziale 2 – 3 tys. zł (-16,1%, -16,8%). Jeżeli natomiast chodzi o najniższa ujemną dynamikę w odniesieniu liczbowym za ten sam okres, zaobserwowano w finansowaniu powyżej 5 tys. zł (-7,9%), a w wartościowym do 1 tys. zł (-3,1%).

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.