Przywrócenie płynności finansowej
Jedną z podstawowych kwestii jest szybkie uzdrowienie własnego budżetu poprzez przywrócenie zdolności do bieżącego regulowania swoich zobowiązań. Pomocne będzie znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Najmniej skomplikowanym sposobem wydaje się zmiana pracy na lepiej płatną lub znalezienie dodatkowej. Nie jest to jednak takie proste i często spotyka się z niechęcią ze strony osób zadłużonych. Powodem są trudności na rynku pracy, niechęć do podejmowania ryzyka, zwyczajna bierność lub silna postawa roszczeniowa.
Drugą, łatwiejszą drogą do poprawy płynności – najlepiej przebiegającą równolegle, jest ograniczenie zbędnych wydatków. Aby osiągnąć pożądany skutek warto wnikliwie przyjrzeć się domowemu budżetowi. Analiza i weryfikacja naszych miesięcznych strat nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych, gdyż prowadzi do radykalnej zmiany jakości życia. Jednakże, określenie priorytetów i minimalizacja kosztów stałych jest niezbędna do realizacji planu oddłużenia. Z ekonomicznego punktu widzenia korzystniejszym dla nas będzie wybór komunikacji publicznej lub roweru, rezygnacja z zajęć dodatkowych (sportowych, rekreacyjnych, hobbystycznych), rozrywki, wakacji, a nawet zmiana mieszkania na mniejsze celem ograniczenia opłat czynszowych. Jest to trudne zadanie, zwłaszcza dla osób nie przyzwyczajonych do kontroli własnych wydatków, jednak konieczne.
Negocjacje z wierzycielem
Rozmowy z bankiem lub firmą pożyczkową w sprawie zaciągniętego przez nas zobowiązania jest jak najbardziej możliwe, potrzebne, a często nawet konieczne, aby sprostać problemom finansowym. Wierzycielom zależy na jak najmniej kosztownym odzyskaniu pożyczonych pieniędzy, dlatego też sugerowana zmiana warunków spłaty jest dla obu stron dużo korzystniejsza.
Renegocjacja może dotyczyć np. zawieszenia spłaty rat na kilka miesięcy (tzw. wakacje kredytowe), czy niższych rat miesięcznych – oczywiście kosztem wydłużenia okresu spłaty. Dodatkowo, pertraktować możemy nowe, niższe oprocentowanie naszej pożyczki lub kredytu.
W przypadku posiadania większej ilości pożyczek, dobrym rozwiązaniem jest rozejrzenie się za kredytem konsolidacyjnym, tak aby związać wszystkie kredyty w jedną, niższą ratę z nowymi warunkami spłaty.
Gra o czas
Gdy sytuacja jest już trudna i skomplikowana: konto zajął komornik, grozi Ci licytacja samochodu i mieszkania, a Twój kredyt został wypowiedziany, pozostaje zrobić wszystko, by zyskać na czasie. Użycie prawa w taki sposób, by nas chroniło tymczasowo wstrzyma lub utrudni dotychczasowe działania wierzyciela. Równocześnie należy podjąć negocjacje z pożyczkodawcą celem zawarcia ugody i wycofania egzekucji komorniczej, uniknięcia licytacji oraz umorzenia części naliczonych odsetek. Jeśli nie czujesz się na siłach w tego typu pertraktacjach, najrozsądniej będzie skorzystać z pomocy specjalistów. Pamiętaj – nie ma sytuacji bez wyjścia!
Dodatkowo, kilka cennych wskazówek, jak krok po kroku wyjść z zadłużenia omówionych zostało we wcześniejszym naszym artykule –zobacz tutaj.