Bidfinance, marketplace ułatwiający handel wierzytelnościami

handel wierzytelnościami

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Według danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, na podstawie ankiet z podmiotów zarządzających wierzytelnościami o 9,5 proc. r/r wzrosła wartość wierzytelności obsługiwanych przez te firmy i wynosi obecnie 159,4 mld zł. To dane udostępnione przez 17 firm członkowskich ZPFu.

Skoro rośnie rynek, warto pokusić się o jego cyfrową rewolucję?

Jak twierdzą założyciele BidFinance, aukcyjnego serwisu internetowego, to idealny moment na wypracowanie nowych rozwiązań oraz ich pełnej automatyzacji. W projekt zainwestował Digital Ocean Ventures – startup studio, wspierające i inwestujące w projekty z branży fintech.

Czym jest BidFinance?

Paweł Piotrowski, COO: BidFinance jest wyspecjalizowaną platformą zapewniającą transparentny proces handlu portfelami wierzytelności w formie aukcji internetowej. Umożliwia sprzedającym łatwe i szybkie udostępnianie wszystkich informacji przetargowych do jak największej liczby kupujących. Nabywcom daje łatwy dostęp do portfeli, a także klarowne informacje o ich charakterystyce i zasadach współpracy. Inne narzędzia aukcyjne nie są tak dostosowane do procesów wyjątkowych dla tego segmentu rynku.

BidFinance oferuje również wsparcie podczas procesu transakcyjnego, co jest istotne dla podmiotów, które nie posiadają w tym zakresie dużego doświadczenia. Dodatkowo, dzięki temu, że platforma jest przejrzysta i łatwa w obsłudze, ułatwia proces handlu wierzytelnościami i pozwala na szybsze osiągnięcie celów biznesowych dla obu stron procesu.

Transparentność. Sprzedający ma 100% kontroli nad transparentnym procesem sprzedaży w jednym miejscu. Monitoring w czasie rzeczywistym wszystkich działań wraz z raportami dotyczącymi licytacji oraz przeglądania i pobierania dokumentacji związanej z określonym portfelem.

Wystartowaliście z początkiem bieżącego roku, co w tym okresie udało się zrealizować?

Paweł: podpisaliśmy umowy z ponad 30 podmiotami działającymi w obszarze zarządzania wierzytelnościami. Są to najwięksi gracze tego rynku. Jesteśmy również po pierwszych udanych aukcjach, gdzie otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback, który tylko utwierdził nas w przekonaniu, że idziemy w dobrą stronę.

Czyli teraz już tylko z górki?

Paweł: Bardzo nas cieszy duże  zainteresowani jakie towarzyszy całemu procesowi aukcyjnemu sprzedaży gotowych portfeli wierzytelności za pośrednictwem naszej platformy, jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, iż na rynku to zupełna nowość i musimy pokazać naszym partnerom wartość związaną z korzystaniem z BidFinance. Wierzymy, że to tylko kwestia czasu i już wkrótce nasza platforma będzie podstawowym narzędziem handlu wierzytelnościami.

Maksymalizacja płynności portfela. Dostęp do 30+ kupujących w jednym miejscu i mechanizm aukcyjny oparty na rywalizacji w czasie rzeczywistym.

Jak działa taka aukcja w praktyce?

Paweł:  Sprzedający wysyła do BidFinance zanonimizowany portfel do zamieszczenia aukcji na platformie. Zespół BidFinance analizuje portfel, przeprowadza wywiad ze sprzedającym, tworzy strategię sprzedaży i konfiguruje aukcję. Sprzedający dostaje już w pełni skonfigurowaną aukcję i zatwierdzając, publikuje ją na platformie. Od momentu opublikowania wszystkie firmy, które zostały dopuszczone do przetargu, będą notyfikowane o nowej aukcji i będą mieli 15-20 dni na wycenę portfela, uzgodnienie kluczowych warunków umowy cesji ze sprzedającym i ustawienie stawek automatycznych (opcjonalnie).

Następnie rozpocznie się sama aukcja w czasie rzeczywistym, celem której jest wyznaczenie ceny rynkowej portfela. Aukcja będzie trwała 60 minut i odbywa się na zasadzie aukcji angielskiej.

Oszczędzaj czas! Wystarczy, że prześlesz nam swój portfel za pośrednictwem Platformy, a my zajmiemy się resztą!

Plany na rozwój?

Paweł: Ugruntowanie naszej pozycji w Polsce, ale przede wszystkim zaproponowanie tego typu usługi na rynkach zagranicznych. Wiemy, jak duże jest zapotrzebowanie na możliwość międzynarodowego handlu portfelami wierzytelności i zamierzamy na to zapotrzebowanie odpowiedzieć.

Trzymamy kciuki i będziemy bacznie obserwowali dalszy rozwój projektu.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz