Dekalog Świadomego Kredytobiorcy

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

świadome pożyczanieJak rozsądnie zaciągać kredyt i podejmować zobowiązania, minimalizując groźbę utraty płynności finansowej? Jak pokazuje najnowszy raport „Sytuacja na rynku consumer finance”, tak postawione pytanie spędza sen z powiek wciąż dużej liczbie osób. Doceniając wagę problemu, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF) wespół z portalem loan-magazine.pl przygotowuje DEKALOG ŚWIADOMEGO KREDYTOBIORCY – opracowanie, które pomoże upowszechnić wiedzę o odpowiedzialnym zaciąganiu zobowiązań. Informacja o jego przygotowaniu zbiega się w czasie z przypadającym na 15 marca Światowym Dniem Konsumenta.

Przeprowadzone na początku tego roku przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wraz z KPF kwartalne badanie ujawnia między innymi, że wzrosła – o 2,5% – liczba gospodarstw domowych, które mają kłopot ze spłatą zobowiązań. W styczniu 2014 roku zanotowano ich 14,4%, podczas gdy w poprzednim, październikowym – 12,9%. Co więcej, o podobny odsetek – z 9,5% do 11,7% – wzrosła liczba pesymistów, przewidujących pogorszenie obsługi zobowiązań w najbliższych 12 miesiącach.

Bezproblemowej ich obsługi spodziewa się 37,1% gospodarstw domowych (wzrost o 0,3%), a jednocześnie maleje udział tych, które spodziewają się w tym zakresie niewielkich „turbulencji” – z 25% do 23,6%. Według autorów raportu, świadczy to o rosnącej polaryzacji opinii i charakteryzuje taki okres, gdy wzrost gospodarczy odbija od dna.

Względnie nadal wysoki udział pesymistycznych opinii co do spłaty długów oraz fakt, że blisko 65% gospodarstw domowych posiada zobowiązania w ogóle (np. w instytucjach finansowych, w zakładach pracy, u rodziny, znajomych etc.) dowodzą, że – niezależnie od przyczyn – istnieje potrzeba sformułowania katalogu „podpowiedzi” pomocnych przy podejmowaniu decyzji kredytowych. Tendencja w europejskiej i polskiej polityce konsumenckiej, nakierowanych na ciągłe podnoszenie poziomu ochrony praw konsumenta, zwiększanie obowiązków całego sektora kredytowego nie wystarczą do tego, by skutecznie przeciwdziałać zjawisku nadmiernego zadłużenia. Potrzeba też właściwych postaw kredytobiorców, odpowiedniej wiedzy i umiejętności finansowych, związanych z zamiarem zaciągnięcia zobowiązań,. A to jest zadanie dla wszystkich uczestników rynku finansowego, nie tylko w Światowym Dniu Konsumenta – stwierdził Andrzej Roter, Dyrektor  Generalny KPF.

Taką „podpowiedzią” i zarazem odpowiedzią na zapotrzebowanie będzie DEKALOG ŚWIADOMEGO KREDYTOBIORCY, współtworzony przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce z portalem internetowym loan-magazine.pl.  Projekt dokumentu Dekalogu zbudowany jest z 10 pozytywnych i prostych wskazań co do zasad postępowania oraz dołączonego do nich rozwinięcia, które w  syntetycznej formie pozwala konsumentowi poznać, dlaczego warto zastosować się do  każdej z 10 zasad.

SONY DSCW Światowym Dniu Konsumenta, inicjatorzy akcji DEKALOG ŚWIADOMEGO KREDYTOBIORCY rozpoczynają etap konsultacji społecznych. Do jego współtworzenia chcemy zachęcić przede wszystkim środowiska konsumenckie i instytucje, zajmujące się ochroną praw konsumenta, wysłuchać ich uwag, propozycji i sugestii, korzystając z ich bogatego doświadczenia – wyjaśnia Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

 

tomkowiczPostaramy się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, którym opracowanie pomoże rzucić nowe światło na sprawy, związane z decyzjami finansowymi, może „otworzyć oczy” na tematy, których do tej pory nie dostrzegali lub nie doceniali, a tym samym ograniczyć ryzyko nieroztropnych działań – dodaje Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Sfera Finansów SA

 

DEKALOG ŚWIADOMEGO KREDYTOBIORCY będzie pierwszym na polskim rynku poradnikiem dla konsumentów, przygotowanym w lapidarnej i przystępnej formule, a odpowiednio rozpowszechniony – powinien przyczynić się do wzrostu w pełni świadomych zachowań kredytobiorców.

 

—————————————————————————————————————————————–

O KPF

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców, powstała 27 października 1999 roku i obecnie skupia kilkadziesiąt kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, w tym banki, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe, zarządzające informacją gospodarczą, wierzytelnościami, sprzedające produkty tzw. odwróconej hipoteki oraz przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej. Przedsiębiorstwa zrzeszone w KPF postanowiły reprezentować własne interesy w formule organizacji pracodawców, która ma prawo opiniować założenia i projekty aktów prawnych, jako partner społeczny w procesie legislacyjnym. KPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Członek EUROFINAS – federacji związków przedsiębiorstw finansowych (EuropeanFederation of Finance House Associations), zrzeszającej osiemnaście organizacji z krajów europejskich, reprezentujących ponad 1.200 instytucji finansowych. KPF ma w swoim dorobku badawczym kilkadziesiąt raportów, koncentrując się merytorycznie na obszarze kredytu konsumenckiego.

 

Sfera Finansów SA

Sfera Finansów SA jest wydawcą serwisów internetowych o tematyce finansowej. Największe z nich to porównywarka usług finansowych www.sfera-finansow.pl. e-Magazyn – Banking-Magazine.pl, portal poświęcony tematyce bankowości oraz Loan-Magazine.pl – nośnik informacji online z zakresu wiedzy o rynku pożyczek pozabankowych. Spółka  jest członkiem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – Związku Pracodawców oraz przedsiębiorstwem posiadającym certyfikat firmy wiarygodnej finansowo.

 

Podobne wpisy

Zamieść komentarz