Digital Gateways dzięki współpracy z KIR zabezpiecza proces onboardingu cyfrowego poprzez blockchain

dodał Tomek
0 komentarzy

Digital Gateways, dzięki współpracy z KIR, zapewnia klientom kompleksowy, bezpieczny dostęp online do cyfrowych usług finansowych. Proces jest oparty na usłudze Trwały Nośnik wykorzystującej technologię blockchain.

– Naszym głównym celem i motywacją jest chęć rozwoju oferty Digital Gateways tak, aby dostarczać naszym partnerom pełną usługę onboardingu online. Dzięki porozumieniu z KIR budujemy w Digital Gateways infrastrukturę do współtworzenia bezpiecznych produktów w obszarze nowoczesnych, innowacyjnych usług finansowych. W ten sposób umożliwiamy naszym partnerom korzystanie z takich rozwiązań, jak mojeID, mSzafir oraz Trwały Nośnik – mówi Paweł Jaskulski, Członek Zarządu Digital Gateways.

Technologia blockchain, choć obecna na rynku już od kilku lat, wciąż utrzymuje się na liście kluczowych trendów technologicznych, obok sztucznej inteligencji (AI) i rozszerzonej rzeczywistości (AR). Opracowana przez KIR usługa Trwałego Nośnika, była dotychczas wykorzystywana przez naszych partnerów biznesowych głównie w procesach elektronicznego dostępu do dokumentów klientów. Obecne zastosowanie Trwałego Nośnika w zaawansowanych rozwiązaniach cyfrowych Digital Gateways otworzyło przed naszym rozwiązaniem nowe obszary zastosowań, a rynek finansowy zyskał intuicyjne i szybkie narzędzie do audytowania i weryfikacji klienta – mówi Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu KIR.

Kompletna weryfikacja

Digital Gateways to fintech oferujący kompleksowy onboarding klientów indywidualnych i biznesowych przy użyciu najnowszych technologii i szerokich baz zewnętrznych. Stosuje wideoweryfikację biometryczną twarzy (wraz z testem żywotności) i dokumentów, weryfikację dokumentów elektronicznych, aplikację mObywatel 2.0, a także analizę danych bankowych z wykorzystaniem Open Banking (poprzez swoją spółkę córkę AIS Gateway). Teraz, dzięki współpracy z KIR, ten zestaw został uzupełniony o usługę mojeID, czyli wygodną, szybką i bezpieczną metodę zdalnego potwierdzenia tożsamości w oparciu o bankowość elektroniczną.

Cyfrowe archiwum

Wszystkie te funkcjonalności są zintegrowane w innowacyjny sposób, co umożliwia klientom pełny proces onboardingu, zakończony zdalnym podpisaniem umowy. Mobilny, kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir udostępniany przez KIR, pozwala podpisywać dokumenty na dowolnym urządzeniu i umożliwia generowanie certyfikatów jednorazowych oraz ważnych 1 rok lub 2 lata z wybranym limitem podpisów. Dodatkowo w podpisach zwykłych i zaawansowanych Digital Gateways wykorzystuje Trwały Nośnik od KIR oparty na technologii blockchain. W ten sposób trwale i bezpiecznie archiwizuje wszystkie podpisane w procesie onboardingu dokumenty.

Dodatkowo Digital Gateways oferuje kwalifikowany audyt log, czyli historię aktywności w danej usłudze z wykorzystaniem Trwałego Nośnika, w tym technologii blockchain, kwalifikowanego znacznika czasu i pieczęci kwalifikowanej, co doskonale sprawdza się jako dodatkowe zabezpieczenie każdej weryfikacji mDowodem, gdy należy je zabezpieczyć w trwały sposób.

Kontrola numerów PESEL

Digital Gateways oferuje możliwość integracji swoich usług z rejestrem zastrzeżonych numerów PESEL, zgodnie z nowymi wymogami, które będą obowiązywać od 1 czerwca bieżącego roku. Umożliwia to szybką i niezawodną weryfikację numerów PESEL klientów przez instytucje finansowe, w tym banki, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa transakcji i ochrony przed oszustwami finansowymi.

Korzyści z integracji usług Digital Gateways z rejestrem PESEL są liczne. Przede wszystkim, instytucje finansowe mogą mieć pewność, że zweryfikowały numer PESEL klienta w oficjalnej bazie danych, co stanowi niezaprzeczalny dowód w przypadku sporów prawnych dotyczących wyłudzeń lub oszustw finansowych. Ponadto, przechowywanie historii weryfikacji oraz zastrzeżeń na trwałym nośniku pozwala na śledzenie zmian i udostępnianie istotnych informacji na żądanie. Digital Gateways na każdym etapie onboardingu klienta lub jego weryfikacji przed wykonywaniem czynności może sprawdzić PESEL oraz wysłać odpowiedni status do dedykowanego procesu.

– Jesteśmy dumni z możliwości, jakie oferuje nasze rozwiązanie, i jesteśmy przekonani, że pomoże ono naszym klientom w skutecznym zarządzaniu ryzykiem w procesach oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa transakcji. Dzięki integracji z rejestrem PESEL, instytucje finansowe mogą działać z większą pewnością siebie i zaufaniem swoich klientów.

– Rozszerzenie usług pozytywnie wpłynie na rozwój firm z sektorów finansowego i ubezpieczeniowego oraz telekomunikacyjnego, które korzystają z naszej oferty. Dodatkowo technologia blockchain, która zapewnia trwałość, integralność oraz dostępność, może stanowić naszą istotną przewagę konkurencyjną na rynku w skali międzynarodowej – dodaje Paweł Jaskulski z Digital Gateways.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz