Pożyczki – do kogo się po nie zwracamy?

dodał Sylwia Stwora
0 komentarzy

Niezaplanowane wydatki przytrafiają się każdemu z nas, ale nie każdy posiada na ten cel awaryjne oszczędności. W sytuacji kryzysowej trzeba poszukać finansowego wsparcia. Tylko do kogo się zwrócić? Do rodziny, przyjaciół, a może skorzystać z karty kredytowej? Z pomocą przychodzą nam pożyczki. Badanie przeprowadzone w lipcu 2015 przez Ipsos na zlecenie Wonga.com, firmy oferującej komfortowe pożyczki przez Internet, miało na celu pokazanie, jakie są ich najczęstsze źródła i z myślą o kim najchętniej je bierzemy.

Z potrzebą do rodziny

Wyjątkowa promocja na wyjazd, nieplanowane wydatki zdrowotne czy modna sukienka – niezależnie od powodu chyba każdy znalazł się kiedyś w sytuacji, gdy na koncie zabrakło potrzebnych środków. Co wtedy zrobić? Większość z nas, bo aż 61%, decyduje się na pożyczkę gotówkową. Źródła, z których pożyczamy oraz cele, na które przeznaczamy uzyskane w ten sposób pieniądze, różnią się ze względu na wiek oraz płeć pożyczkobiorców. Można jednak zauważyć pewne powszechnie panujące tendencje. Zdecydowanie najchętniej decydujemy się na pożyczanie od rodziny (32%), przy czym nieznacznie w tej kategorii prowadzą kobiety. Karty kredytowe, po które sięga co czwarty Polak, są drugim najpopularniejszym źródłem dodatkowych pieniędzy.

Biorąc pod uwagę kryterium wiekowe, widać wyraźnie, że młodsi Polacy (20-34 lata), zdecydowanie rzadziej decydują się na zaciągniecie pożyczki. W przypadku takiej konieczności prawie połowa z nich wybiera pożyczkę od kogoś z rodziny, a co piąty pobiera środki z karty kredytowej. Starsi, być może chcąc być w większym stopniu niezależni od rodziców, najchętniej decydują się na skorzystanie z karty. Również przeciętna większa zdolność kredytowa w grupie 35+ może mieć wpływ na ten trend. W kwestii pożyczania od przyjaciół obie grupy wydają się być zgodne i wolą nie angażować ich w swoje problemy finansowe. Pożyczka od przyjaciela jest ostatnią deską ratunku (8%).

Z myślą o kim pożyczamy?

Niezależnie od wieku i płci najmniej chętnie zaciągamy pożyczki dla rodziców i przyjaciół. Co ciekawe, podczas gdy 6% młodych (20 – 34 lata) jest w stanie pożyczyć pieniądze, żeby wesprzeć rodziców, procent ten spada do zera wśród grupy starszych ankietowanych. W tej grupie nieco większą popularnością cieszą się pożyczki wzięte z myślą o dzieciach (11%), przy czym częściej pieniądze na ten cel przeznaczają mężczyźni (13%, kobiety – 10%). Również mężczyźni chętniej pożyczają pieniądze, by wspomóc finansowo lub też obdarować prezentami swoje partnerki (20%, kobiety – 15%). Podczas gdy aż 26% ankietowanych z młodszej grupy przeznaczyło pożyczone pieniądze na ten właśnie cel, wśród starszych było ich zaledwie 9%. Czy zatem można pokusić się o stwierdzenie, że wraz z wiekiem coraz mniej bliskie są nam potrzeby partnerów?

Dzisiaj ja, jutro my

Im starsi jesteśmy, tym rzadziej pożyczamy na potrzeby własne. Podczas gdy młodzi aż w 70% przypadków pożyczone środki przeznaczają na siebie, w grupie 35+ tylko 41% ankietowanych pożyczając, myśli o sobie. Być może wynika to z faktu, że w tym wieku coraz większą rolę zaczynają odgrywać dzieci. To właśnie z myślą o rodzinie osoby po 35 roku życia najczęściej zaciągają pożyczkę.

O badaniu
Badanie przeprowadzone metodą CAWI w lipcu 2015, n=400, próba reprezentatywna użytkowników Internetu, w wieku 20-54 przez Ipsos na zlecenia wonga.com

Podobne wpisy

Zamieść komentarz