Pożyczki Polaków – na co wydajemy pieniądze?

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Z badania przeprowadzonego w październiku 2017 r. na zlecenie Profi Credit wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat co trzeci Polak zaciągnął kredyt lub pożyczkę. Tymczasem tylko co drugi spośród blisko 1000 ankietowanych przyznaje, że przed podjęciem takiego zobowiązania szczegółowo przeanalizował, czy stać go będzie na jego spłatę. Mimo to każdego roku rośnie wartość wszystkich podejmowanych zobowiązań pozabankowych. Na co najczęściej przeznaczane są pożyczki Polaków?

Na co pożyczamy?

Badanie przeprowadzone na zlecenie Profi Credit dowodzi, że najczęściej pożyczamy na zakup sprzętu RTV/AGD. Taką odpowiedź wskazało 4 na 10 ankietowanych.  Drugim najpopularniejszym jednorazowym wydatkiem jest zakup samochodu (22 proc. ankietowanych). Pożyczki pomagają nam też w zakupie nieruchomości oraz w sfinansowaniu wyjazdu na wakacje. Te odpowiedzi wskazała równa liczba ankietowanych (17 proc.).

Jak pokazują liczne dane, wśród sprzętów RTV/AGD, które kupujemy na raty od lat niezmiennie królują telefony i komputery. To urządzenia bez których obecnie ciężko funkcjonować, a które wymieniamy częściej niż samochód czy mieszkanie – stąd właśnie na nie najczęściej zaciągamy zobowiązanie finansowe – mówi Jarosław Czulak, dyrektor Działu Marketingu w Profi Credit Polska. – Warto pamiętać, że zakup na raty to doskonały sposób budowania pozytywnej historii kredytowej, która w przyszłości może być kartą przetargową w przypadku negocjowania z instytucją finansową warunków większego kredytu bądź pożyczki – podpowiada Jarosław Czulak.

Podejście do finansów

Duże zaniepokojenie wzbudza fakt, że spora grupa badanych (19 proc.) podejmuje pożyczkę na zaspokojenie podstawowych potrzeb oraz spłatę już podjętych zobowiązań (18 proc.). Takie nawyki finansowe mogą prowadzić do zwiększania zadłużenia i popadnięcia w spiralę kredytową. Tymczasem zaledwie 53 proc. badanych przed podjęciem tego rodzaju zobowiązania dokładnie analizuje swoje wydatki, aby ustalić czy będzie stać ich na spłatę. Przeprowadzanie takiej analizy finansowej deklaruje 59 proc. kobiet i 48 proc. mężczyzn.

Mimo wysiłków banków i instytucji finansowych, które próbują nas wyedukować, większość z nas zamiast pomyśleć, działa – w ten sposób łatwo stracić kontrolę nad własnymi finansami i wpaść w długi! Pocieszające jest to, że im jesteśmy starsi, tym jesteśmy bardziej rozsądni w kwestiach finansowych – podsumowuje Jarosław Czulak z Profi Credit Polska. – Warto pamiętać, że jest wiele sposobów na to, by trzymać w ryzach swoje wydatki – najprostszy to konsultowanie jakichkolwiek decyzji finansowych z najbliższymi – dodaje Czulak.

Z badania wynika także, że panie pożyczają pieniądze nieco rzadziej od mężczyzn (32 proc. do 39 proc.), a nadprogramową gotówkę częściej przeznaczają na zaspokojenie dodatkowych potrzeb i spłatę dotychczasowych zobowiązań. Panowie natomiast częściej decydują się na zakup samochodu oraz nieruchomości.

Takie wyniki wcale nie muszą świadczyć, o tym, że kobiety są bardziej odpowiedzialne od mężczyzn i lepiej zarządzają swoimi finansami – mówi Piotr Czyżewski, Dyrektor ds. Rozwoju z ARC Rynek i Opinia. – W gospodarstwach domowych to zwykle Panie zajmują się co miesięcznymi płatnościami, a Panowie przeważnie dokładają swoją „cegiełkę” przy okazji dużych wydatków. Stąd może wynikać ta różnica – dodaje Czyżewski.

Z przeprowadzonego w październiku badania płyną też optymistyczne wnioski, bowiem wraz z wiekiem rośnie nasza skłonność do analizy własnej sytuacji finansowej. Aż 80 proc. ankietowanych w wieku od 55 do 65 lat zaznaczyło, że sprawdza w ten sposób swoje możliwości finansowe przed ubieganiem się o pożyczkę. W przypadku pozostałych grup wiekowych odsetek ten wynosił 47%.

 

 

 

 

Profi Credit Polska

Podobne wpisy

Zamieść komentarz