Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) będzie reprezentować ponad 90 proc. rynku pośrednictwa finansowego

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Pięć spółek z branży pośrednictwa finansowego, tworzących dotychczas organizację ZFPF, dołączyło do ZPF. – Wspólnie zadbamy o rozwój tego ważnego sektora usług finansowych w Polsce – zapowiada Marcin Czugan, Prezes ZPF.

Expander Advisors, Credipass, mFinanse, Lendi, Phinance – to firmy, które przystąpiły do ZPF. Razem ze spółkami, które wcześniej były już zrzeszone w ZPF (ANG, Notus Finanse, Fines), stworzą największą
w Polsce reprezentację branży pośrednictwa finansowego.

– Będziemy skupiać ponad 90 proc. rynku pośrednictwa finansowego, reprezentując interesy pośredników w kontaktach z organami administracji publicznej oraz w procesach legislacyjnych, które mogą mieć wpływ na tę branżę – mówi Marcin Czugan.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Prezes Zarządu Notus Finanse zauważa, że ZPF przyniesie szereg możliwości współpracy. Dlatego też podjęto decyzję o zakończeniu działalności ZFPF. Integracja branży jest niezbędna i wynika z zachodzących obecnie zmian rynkowych.

– Pośrednicy finansowi stworzą przy ZPF własną komisję, która będzie analizować sytuację w sektorze, wypracowywać stanowiska w kluczowych dla niego sprawach oraz rekomendować działania ZPF. Zmiany organizacyjne nie wpłyną na zakres ani harmonogram publikacji raportów branżowych, tworzonych dotychczas przez ZFPF – podkreśla Adrian Jarosz, Prezes ZFPF oraz Prezes Zarządu Notus Finanse.

Raporty o rynku pośrednictwa finansowego

Sektor pośrednictwa finansowego, już w ramach ZPF, będzie niezmiennie dzielił się informacjami rynkowymi, m.in. na temat wyników sprzedaży poszczególnych rodzajów kredytów (np. konsumenckich i hipotecznych), publikując cykliczne raporty.

– Sektor pośrednictwa kredytowego zawsze transparentnie dzielił się informacjami z rynkiem finansowym. ZPF publikuje kilkanaście cyklicznych raportów rocznie. Od teraz będziemy także publikować raporty o pośrednictwie kredytowym oraz systematyczne, kwartalne informacje sygnalne o sprzedaży kredytów konsumenckich i hipotecznych, tworzonej przy wsparciu pośredników kredytowych. To będzie najważniejsze i jedyne rzeczywiste źródło informacji o stanie pośrednictwa kredytowego w Polsce – wskazuje Marcin Czugan.

Eksperci będą również komentować bieżącą sytuację gospodarczą i perspektywy rozwoju branży pośrednictwa finansowego w Polsce oraz brać udział w najważniejszym spotkaniu branży pośrednictwa w Polsce – Kongresie Pośrednictwa Finansowego, organizowanym przez ZPF.


***

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej.
W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku. To m.in. banki, ubezpieczyciele, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające wierzytelnościami, organizatorzy crowdfundingu udziałowego.

Od ponad 20 lat ZPF działa na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce i podnoszenia standardów etycznych w branży. ZPF występuje aktywnie jako partner społeczny w polskich i unijnych procesach legislacyjnych. ZPF należy do Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, a także reprezentuje polskie instytucje finansowe w UE.

ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Organizuje kongresy, szkolenia
i wiele innych projektów dla przedstawicieli branży finansowej.

Prezesem ZPF jest Marcin Czugan, radca prawny. W latach 2015-2017 przewodniczył Komitetowi Prawno-Politycznemu EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations) w Brukseli, największej organizacji zrzeszającej kredytodawców kredytu konsumenckiego w Europie. Obecnie wchodzi również
w skład jej zarządu.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz