Szybka gotówka na już — jak bezpiecznie pożyczać online

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

Często zdarza się, że osoby potrzebujące gotówki na przysłowiowe już, korzystają z usług przypadkowych pożyczkodawców obiecujących ekspresowy przelew. Cena za nieprzemyślaną decyzję może być jednak bardzo wysoka. Jak pożyczyć pieniądze nie tylko szybko, ale także bezpiecznie? Podpowiadamy.

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na już, a nawet na przysłowiowe wczoraj, poświęć kilka chwil na znalezienie pożyczkodawcy, który nie tylko zapewni szybką wypłatę środków, ale również pełne bezpieczeństwo pożyczania.

Czy szybko znaczy bezpiecznie – gdzie szukać bezpiecznej gotówki na już?

Najszybszym sposobem na pozyskanie dodatkowej gotówki będzie skorzystanie z usług sprawdzonej instytucji pozabankowej oferującej pożyczki przez Internet. Aby pożyczyć pieniądze, będziesz potrzebował jedynie dowodu osobistego, wypełnienie wniosku nie zajmie ci więcej niż kilka minut, a decyzję otrzymasz nawet w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku. Jeśli będzie pozytywna – pieniądze mogą znaleźć się na twoim koncie również błyskawicznie.

Obawiasz się wysokich kosztów popularnych chwilówek? Nie musisz. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem maksymalne koszty pozaodsetkowe pożyczki pozabankowej nie mogą być wyższe niż 5% kwoty finansowania (dla pożyczek z okresem spłaty do 30 dni) oraz 10% za udzielenie finansowania i kolejne 10% w skali roku (dla pożyczek z dłuższym niż 30 dni okresem spłaty).

Jak wybrać bezpieczną pożyczkę przez Internet?

Pomimo regulacji wprowadzanych przez zapisy nowelizacji ustawy antylichwiarskiej, na rynku pożyczek pozabankowych wciąż działają podmioty, których uczciwość pozostawia wiele do życzenia. Aby uchronić swoje dane osobowe i uniknąć oszustwa, przed złożeniem wniosku pożyczkowego dokładnie prześwietl pożyczkodawcę. Jak to zrobić?

1. Sprawdź firmę pożyczkową

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie w rejestrze KRS (https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html), czy firma rzeczywiście istnieje, a jej dane rejestrowe pokrywają się z tymi podanymi na stronie. Warto zweryfikować także, czy podmiot figuruje w rejestrze Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz w renomowanych rankingach i porównywarkach. Zanim rozpoczniesz sprawdzanie, pamiętaj, że nazwa serwisu pożyczkowego nie zawsze jest tożsama z nazwą podmiotu, który udziela finansowania. Informacje o pożyczkodawcy znajdziesz w polityce prywatności i treści umowy ramowej.

2. Sprawdź dane kontaktowe na stronie firmy pożyczkowej

Sprawdź, czy pożyczkodawca udostępnił na stronie swój adres oraz dane kontaktowe – nr telefonu i adres e-mail. Brak takich informacji powinien cię zaniepokoić.

3. Oceń, czy strona pożyczkodawcy jest bezpieczna

Kolejnym krokiem powinna być weryfikacja bezpieczeństwa samego serwisu internetowego. Sprawdź, czy pożyczkodawca udostępnił na stronie politykę prywatności, a przesyłanie danych jest szyfrowane. Jeśli pożyczkodawca szyfruje dane, adres domeny będzie zaczynał się od https (a nie http). Kolejnym znakiem wskazującym na bezpieczne połączenie jest symbol kłódki na początku polu adresu strony. Świadczy on o korzystaniu z certyfikatu SSL — protokołu sieciowego powszechnie wykorzystywanego do szyfrowania danych w Internecie.

4. Sprawdź, w jaki sposób firma weryfikuje Twoją tożsamość przez Internet

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo pożyczania i wyeliminować ryzyko pożyczenia pieniędzy na skradzione lub wyłudzone dane osobowe, sprawdzone firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość wnioskujących. Najpopularniejszym sposobem weryfikacji jest przelew opierający na symboliczną kwotę (zazwyczaj 1 zł). Jeśli wybrana przez ciebie firma nie weryfikuje tożsamości pożyczkobiorców lub żąda wykonania przelewu weryfikacyjnego w wyższej kwocie, istnieje duże ryzyko, że masz do czynienia z nieuczciwym pożyczkodawcą.

5. Przeczytaj dokładnie umowę

Zanim podpiszesz umowę pożyczki, dokładnie ją przeczytaj. Zwróć uwagę zwłaszcza na:

  • koszty – całkowitą kwotę do spłaty oraz RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania pożyczki. Upewnij się także, że pożyczkodawca przestrzega ustalonych prawem limitów;
  • ostateczny termin spłaty pożyczki i możliwość wcześniej spłaty zobowiązania;
  • konsekwencje nieterminowej spłaty. Choć większość pożyczkobiorców nie planuje zwlekać ze spłatą zobowiązania, lepiej dmuchać na zimne i już na starcie mieć świadomość konsekwencji towarzyszących nieterminowej spłacie;
  • możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od momentu jej zawarcia. Taki przywilej zapewnia konsumentom prawo. Jeśli pożyczkodawca go nie honoruje, z pewnością “coś jest na rzeczy”.

Źródło: vivus.pl

6. Stwórz silne i bezpieczne hasło do logowania

Aby pożyczyć pieniądze w instytucji pozabankowej przez Internet, będziesz musiał się zarejestrować na stronie wybranego pożyczkodawcy i utworzyć hasło. Zadbaj o to, by było ono maksymalnie silne, uwzględniało małe i duże litery oraz cyfry. Nie używaj ciągów cyfr, np. 123456 i haseł opartych na ważnych dla ciebie datach — np. dacie urodzenia — twojej lub twoich dzieci.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło?

Zwłaszcza jeśli potrzebujesz pieniędzy na już, nie rezygnuj ze sprawdzenia firmy pożyczkowej. Cały proces z powodzeniem wykonasz w ciągu kilkunastu minut, minimalizując ryzyko utraty pieniędzy i danych osobowych.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Podobne wpisy

Zamieść komentarz