Certyfikacja firm szkoleniowych

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Dzisiaj rozmawiamy z Magdaleną Szwak, Prezes Zarządu PCC-CERT Szwak Sp. K. oraz Mają Obelnicką, auditorem wiodącym a także weryfikatorem tej samej jednostki certyfikującej.

Skąd popularność certyfikacji wśród firm szkoleniowych?

No cóż, nadużyciem będzie stwierdzenie, że wynika to tylko ze świadomej decyzji organizacji i chęci potwierdzenia, że realizuje usługi zapewniając określony standard jakościowy.

Firmy, których główna działalność jest skupiona na świadczeniu usług szkoleniowych są w pewnym sensie zobowiązane do tego przez narzucone im wymagania. Przykładem może być uzyskanie wpisu do Bazy Usług Rozwojowych (BUR) lub do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS).

Ale są chyba inne korzyści z posiadania takiego certyfikatu?

Może zacznijmy od tego jaki to certyfikat. Cały czas mówimy o systemie zarządzania jakością (zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2015). Wdrożenie systemu, jego skuteczne utrzymywanie i doskonalenie, a następnie potwierdzenie spełnienia wymagań przez jednostkę certyfikującą kończy się wydaniem certyfikatu.

Należy również pamiętać, że zakres certyfikacji może obejmować tylko te działania, które dana firma realizuje.

A te korzyści?

Lista jest bardzo długa. Klienci (bez względu na branżę) są grupą coraz bardziej świadomą – znają swoje prawa, mają konkretne oczekiwania. A firmy muszą dostosować swoje działania i ofertę do tych oczekiwań.

Posiadanie takiego certyfikatu jest rodzajem gwarancji, że otrzymywane usługi spełniają określone wymagania jakościowe.

Więc podsumowując przede wszystkim: zwiększenie zaufania klientów, możliwość pozyskania nowych klientów, przewaga nad konkurencją, ale również ustandaryzowanie działań wewnętrznych organizacji, zwiększenie poziomu świadomości personelu w przydzielonych obszarach, czy skuteczny nadzór nad dostawcami.

Czy taki certyfikat ma datę ważności?

Oczywiście. Cykl certyfikacji trwa 3 lata i na taki okres jest wystawiony certyfikat. Jednak auditom potwierdzającym spełnienie wymagań dana organizacja musi poddawać się raz w roku. Czyli mamy na starcie audit początkowej certyfikacji, później 2 audity nadzoru i zaczynamy od nowa auditem ponownej certyfikacji.

To pytanie do Pani Prezes? Ile za to zapłacimy?

Pytanie odpowiednie dla portalu związanego z finansami 🙂 Ale odpowiedź łatwa już nie będzie. Nie ma jednej przyjętej stawki. Będą różne w zależności od jednostki certyfikujące, uzależnione od takich parametrów jak liczba osób w organizacji oraz ilości lokalizacji. Ale oczywiście zapraszamy w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Ostatnia prośba – jedno zdanie, które może zmotywować do podjęcia decyzji o certyfikacji systemu zarządzania jakością.

Prowadząc jednostkę certyfikująca systemy zarządzania, mogę powiedzieć, że posiadanie certyfikatu to nie tylko „jakościowe” działania, prestiż, ale również konkretne zyski dla firmy.

Dziękuję za rozmowę!

Podobne wpisy

Zamieść komentarz