Pożyczki online coraz popularniejsze

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Z najnowszego raportu przygotowanego przez KPF i Sferę Finansów.pl „Zaciąganie kredytów i pożyczek gotówkowych w instytucjach finansowych. IV kwartał 2015” dowiemy się m.in. czy Polacy chętnie zaciągają pożyczki online i kredyty, a także jak i kiedy to robią? Jaka ilość gospodarstw domowych planuje w najbliższej przyszłości zwiększać swoje zadłużenie?

Sytuacja na rynku kredytowym

W okresie ostatnich 3 lat dynamicznie wzrasta liczba klientów instytucji pożyczkowych, które są  członkami KPF. W 2012 r. było ich 266 tys., natomiast w 2015 r. aż 595 tys. osób. Pozytywne są również wskazania Barometru Consumer Finance (wynoszą obecnie 57,6 punktu), choć jego wartość spadła w ostatnim kwartale. Jednak poziom wskazań pozwala myśleć nadal względnie pozytywnie o dalszych perspektywach tego rynku.

Pozytywne są również oceny gospodarstw domowych co do przyszłej sytuacji gospodarczej oraz sytuacji na rynku pracy: od roku 2013 r. Polacy spodziewają się stabilizacji sytuacji gospodarczej w Polsce oraz wzrostu zatrudnienia. Ta ufność konsumencka ma ogromny wpływ na decyzję o podjęciu pożyczki, zatem zwiastuje także przyszłą dobrą koniunkturę na rynku kredytu konsumenckiego.

Dane z raportu KPF i IRG SGH na temat rynku consumer finance określają nastawienie polskich gospodarstw domowych do zaciągania zobowiązań finansowych jako konserwatywne. Prawie 60% z nich nie posiada oraz nie zamierza zaciągać pożyczki gotówkowej, natomiast 27% planuje obniżyć swoje obecne zadłużenie w tej formie. Odsetek gospodarstw, które zamierzają zaciągnąć pożyczkę spośród tych aktualnie już posiadających takie zadłużenie lub tych, które nie są zadłużone wynosi odpowiednio 1% i 7%. W zmianie postaw gospodarstw domowych do zaciągania zobowiązań gotówkowych kryje się duży potencjał dla rynku consumer finanse. Choć można zaobserwować tu tendencje spadkowe to nadal jest to wynik dużo lepszy niż ten odnotowany w roku 2013.

– Analiza uśrednionych wskazań co do łącznej liczby gospodarstw domowych planujących zwiększenie zadłużenia na razie nie przynosi wyraźnych pozytywnych oznak zmian. Niewielkie wahania, jakie występują w odpowiedziach respondentów, raczej nie zapowiadają odwrócenia hamującego trendu. – komentuje dr Mirosław Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF. – Aby z całą pewnością stwierdzić, że następuje zatrzymanie spadków w tendencji do chęci zaciągania zobowiązań kredytowych, potrzebujemy jeszcze co najmniej 2 kolejnych edycji badania.

Pożyczki online – czy są popularne?

Coraz większa część konsumentów, podejmując zobowiązanie, korzysta w tym celu z internetu. Pożyczki online cieszą się więc rosnącą popularnością, dzięki czemu notowana jest ogromna dynamika wzrostu popytu na takie zobowiązania finansowe. Kiedy klienci ubiegają się o pożyczki? Analiza złożonych dotychczas wniosków wykazała, że najbardziej pracowitym dniem dla pożyczkodawców jest wtorek, ponieważ to właśnie wtedy spływa najwięcej wniosków – aż 19,2%. Podobny wynik osiągnęły także poniedziałki i czwartki, w które spływa po 17,5% wniosków. O pożyczki online ubiegamy się zazwyczaj w godzinach normalnej aktywności gospodarstw domowych, czyli przede wszystkim między 8 a 11 rano, kiedy to spływa nieco ponad 25% wszystkich wniosków. Przede wszystkim jednak najwięcej wniosków spływa w godzinach miedzy 12 – 15 –  blisko 30% wszystkich.

Dlaczego przez internet?

Skąd ta rosnąca popularność zobowiązań udzielanych w internecie? Przede wszystkim jest to rozwiązanie wygodne oraz szybkie. Pożyczki online to dla Polaków dodatkowa gotówka, którą przeznaczamy na pokrycie bieżących potrzeb. W ten sposób finansujemy najczęściej wydatki związane z remontem (co trzecia pożyczka w okresie lipiec 2015 – marzec 2016 zaciągana była właśnie w tym celu). Coraz częściej pożyczka przychodzi nam również z pomocą w opłaceniu rachunków – w III kwartale 2015 roku na ten cel przeznaczano 19% pożyczek, natomiast pod koniec ubiegłego roku odsetek ten wzrósł do 21%, a w I kwartale tego roku wyniósł już 24%.

– Środowisko niskich stóp, rosnąca konkurencja branżowa, zarówno w ramach sektora bankowego jak i instytucji pożyczkowych, konieczność poszukiwania sposobów na ograniczenie kosztów stałych sektora kredytowego, wymusza na całym rynku kredytowym poszukiwanie możliwie najtańszych kanałów dotarcia z ofertą do klienta. Sprzedaż online daje takie możliwości, tym bardziej, iż rozwiązania mobilnie, narzędzia internetowe staje się powszechnie akceptowanym i oczekiwanym przez konsumentów sposobem komunikowania się, także w relacji z instytucjami finansowymi. – komentuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

W dużej mierze zobowiązania finansowe podejmowane są także z powodu okresowych wydatków, które czekają nas w ciągu roku, np. od lipca do września rośnie wskaźnik pożyczających na wakacje. W tym okresie po dodatkową gotówkę także często sięgają rodzice, którzy potrzebują jej do sfinansowania wyprawki szkolnej.

– Internet to najszybciej rozwijający się kanał sprzedaży w pośrednictwie finansowym, jak również dla samych firm oferujących produkty finansowe w segmencie consumer finance. – komentuje Rafał Tomkowicz, redaktor prowadzący Loan-Magazine.pl. – Siłę sieci należy podkreślić danymi. O ile są one trudno osiągalne w postaci pełnych raportów składanych przez instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek przez Internet czy chociażby firmy w tym pośredniczące, to bardzo znamiennym jest fakt opublikowania ostatniego raportu Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego, w którym to pierwszy raz w historii sprzedaż muzyki cyfrowej wyprzedziła tradycyjne nośniki. Jest to trend, który dzięki zastosowaniu rozwiązań FinTech w usługach finansowych pozwala w ten sam sposób prognozować zwiększanie udziału sprzedaży tym kanale dystrybucji.

Oczywiście otrzymanie pożyczki zależy w dużym stopniu od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz od spełnienia warunków wymaganych przez danego pożyczkodawcę. Średnia konwersja (czyli stosunek udzielonych pożyczek do liczby spływających wniosków) największą wartość osiąga w środę (22,1%), poniedziałek (20,6%) oraz wtorek (20,1%).

Podobne wpisy

Zamieść komentarz