Pożyczki w Providencie na prawie 2 mld zł

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Pożyczki w Providencie

Całkowite przychody Provident Polska wyniosły 267,4 mln funtów w 2015 roku wobec 308,8 mln funtów w 2014 roku, co oznacza spadek o 13,4 proc. Pożyczki w Providencie udzielone w ubiegłym roku na rynku polskim osiągnęły wartość 353,5 mln funtów – była to liczba niższa o 5,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Również liczba klientów Providenta zmalała – w 2015 roku było to nieco ponad 832 tys., co oznacza spadek o 1,9 proc. w skali roku. Spółka zanotowała jednak poprawę w zakresie wyników zbiórkowych rok do roku i poprawę wskaźnika utraty wartości należności od klientów jako procenta przychodów o 4,4 pkt proc. do poziomu 22,9 proc.

Zmiany w prawie

Provident podkreśla, że zmiany prawne wprowadzone zarówno w Polsce, jak i na Słowacji będą miały znaczący wpływ na kondycję spółki w 2016 r. i jej rentowność w kolejnych latach. Analitycy firmy przewidują zarazem, że to nie koniec regulacji prawnych na rynkach europejskich.

– Niemniej jednak, zobowiązujemy się do osiągania zrównoważonych zysków dla naszych akcjonariuszy, a realizacja tego zobowiązania będzie możliwa dzięki dostosowywaniu naszej strategii do zmieniającego się otoczenia rynkowego – powiedział dyrektor zarządzający Grupy IPF Gerard Ryan.

Plany na przyszłość

Przyszłość Providenta rysuje się w jasnych barwach – firma zapowiada wypuszczenie na polski rynek nowego produktu, dostosowanego do wymogów nowelizacji prawnej, która wprowadziła m.in. limit kosztów pozaodsetkowych związanych z udzielaniem kredytu konsumenckiego oraz inne ograniczenia związane z branżą pożyczkową.  Nowy produkt Providenta ma zostać wprowadzony na początku marca, podczas gdy zmiany w prawie wejdą w życie 11 marca 2016. Spółka zapowiedziała także kontynuację pilotażowych działań w kwestii pożyczek dostępnych w kanale on-line.

– W ramach naszej zmieniającej się strategii rozpoczęliśmy proces, który ma na celu redukcję kosztów strukturalnych, co chcemy osiągnąć dzięki nowej strukturze sprzedażowej i obsługi. Na Litwie skoncentrujemy się na tym, aby nasze działania były w pełni zgodne z najnowszą regulacją dotyczącą poziomu wskaźnika zadłużenia do dochodów dot. pożyczek konsumenckich oraz będziemy optymalizować współpracę między IPF Digital, a naszą działalnością opartą o tradycyjny model obsługi domowej” – podsumował przedstawiciel firmy.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz