Projekt ustawy o kryptoaktywach, czyli wdrożenie rozporządzenia MiCA

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Ministerstwo Finansów rozpoczęło publiczne konsultacje dotyczące projektu ustawy o kryptoaktywach.

Celem Projektowanej ustawy jest zapewnienie stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów (dalej: „Rozporządzenie MiCA”). Projektowana ustawa, poprzez zmianę ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ma również służyć zapewnieniu stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1113 w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów oraz zmiany dyrektywy (UE) 2015/849.

Co wprowadza projektowana ustawa o kryptoaktywach?

O tym dowiemy się z najnowszego podcastu ZPFTalks, w którym to Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce tłumaczy założenia projektu:

Co określa Rozporządzenie MiCA ?

Przypominamy, że Rozporządzenie MiCA określa zharmonizowane dla wszystkich państw członkowskich ramy dla rynków kryptoaktywów, wprowadzając szczegółowe przepisy dotyczące kryptoaktywów, związanych z nimi usług i działań, które nie są jeszcze objęte unijnymi aktami ustawodawczymi dotyczącymi usług finansowych. Rozporządzenie MiCA reguluje między innymi emitowanie, publiczne oferowanie i dopuszczanie do obrotu na platformach obrotu kryptoaktywów tokenów powiązanych z aktywami (ang. asset-referenced tokens, ART), tokenów będących pieniądzem elektronicznym (ang. electronic money token, EMT) oraz pewnych kategorii tokenów innych niż tokeny ART i EMT.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz