Zyski Instytucji Pożyczkowych za 2017 rok

dodał Rafał Tomkowicz
1 komentarzy

Jakie zyski firm pożyczkowych?

Często zadawane pytanie podczas rozmów osób wewnątrz branży lub tych, którzy mocno kooperują albo zamierzają z nią kooperować. Przede wszystkim musimy pamiętać, że mamy do czynienia z Instytucjami pożyczkowymi, czyli w pełni regulowanym sektorem instytucji finansowych, które muszą spełniać podstawowe wymogi, aby legalnie działać na rynku polskim. Dwa podstawowe wymogi to działalności w formie spółki prawa handlowego z minimalnym kapitałem zakładowym w wysokości 200 tys. złotych.

Jak wszystkie spółki prawa handlowego, podlegając ustawie o rachunkowości muszą one publikować swoje dane finansowe w corocznych sprawozdaniach finansowych. Przyjrzeliśmy się kilku, tym bardziej, iż dziś są bardzo łatwo dostępne poprzez strony Krajowego Rejestru Sądowego.

Vivus, Profi Credit i długo, długo nic

Jak dużo zarabiają firmy pożyczkowe to również częsty temat polemiki samych klientów, którzy często zastanawiają się ile zarabia na nich firma pożyczkowa? Tutaj musimy pamiętać, iż jednostkowy zysk z pożyczki obarczony jest dużą ilością kosztów, jakie dane przedsiębiorstwo musi ponieść. Są to mi.in koszty administracyjne, marketingowe, windykacyjne. Wspominając te windykacyjne, należy zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy oddają pożyczone pieniądze, co też staje się realnym kosztem udzielania zobowiązań.

Analizując dostępne dokumenty bez wahania można powiedzieć, że rządzi i dzieli na tym rynku bezsprzecznie Vivus.

95 milionów zysku za 2017 rok stawia tą firmę na pozycji lidera pod względem wypracowanych zysków. Bardzo dobrze poradziła sobie spółka akcyjna Profi Credit, która w swoim sprawozdaniu finansowym wykazała zysk na poziomie 82 milionów złotych. To bardzo dobry wynik, patrząc chociażby na to z perspektywy wyników odwiecznego rywala, firmy Provident Polska, która w 2017 roku może pochwalić się zyskiem netto w kwocie niecałych 29 milionów. Jeżeli porównamy ten wynik  z rokiem ubiegłym (110 milionów) zobaczymy, jak mocno zmienił się rynek z perspektywy tylko jednego roku. Niebagatelny wpływ na ten rozwój wydarzeń miały zmiany ustawy i regulacji rynku pod względem maksymalnych kosztów, jakie dana instytucja pożyczkowa może obciążyć pożyczkodawcę.

Zaraz po Vivusie jedną z najbardziej rozpoznawalnych (na pewno pod względem ilości udziału marketingowego w rynku) marką jest wonga. Spółka po 4 latach swojej działalności w końcu zanotowała zysk i to w bardzo myślę satysfakcjonującej kwocie wynoszącej 5,9 miliona złotych.

Zdarzają się też perełki na rynku. Idealnym przykładem jest tutaj chociażby Lider Pożyczki Gotówkowe Sp. z o.o., której wynik finansowy za 2017 rok to 4,6 miliona złotych! Ile jeszcze takich perełek skrywa rynek – sprawdzam!

Są też i straty

Duże zmiany, regulacje rynkowe, szukanie alternatywnych kanałów sprzedaży i próby przebicia się przez największych, to powód wykazywania w sprawozdaniach finansowych strat. Te wykazuje chociażby Everest Finanse (Bocian Pożyczki) w wysokości ponad 22 miliony złotych straty. Niewiele mniej strat zalicza spółka Kreditech (Monedo Now). Tutaj odnotowujemy 15 milionów.

Szkoda, że nie wszystkie sprawozdania są już udostępnione. Jednak to co możemy znaleźć przekonuje, że regulacje branży poszły w dobrą stronę. Zdecydowanie w kolejnych latach będziemy mieli do czynienia z notowaniem zysków przez poszczególne firmy. Kluczem do sukcesu będzie pozyskiwanie jak najtańszego kapitału przy równoczesnym rozważnym zarządzaniu ryzykiem.

Z tego co wyczytałem ostatnio z relacji po debacie w Krynicy (dzięki podpowiedzi Łukasz Piechowiak z Fintek.pl), Pani Ewa Wernerowicz – Prezes Zarządu Vivus Finance również podkreśla, że “firmy na dzień dzisiejszy borykają się przede wszystkim z problemem bezpieczeństwa. Ocena ryzyka to kluczowa sprawa w tym biznesie”. – z czym zgadzam się jednoznacznie!

Jak wyjaśnia Wernerowicz, frakcja pożyczkowa (w całym ekosystemie fintechu) wypracowała tylko 161 milionów zysku, co sprawia małą efektywność finansową przedsiębiorstw.

Patrząc na biznes pożyczkowy globalnie z perspektywy tzw. Doliny Krzemowej, to ostatnie “położenie biznesu” przez marki Axcess Financial oraz Optima Pożyczki, gdzie w obydwu przypadkach inwestorami były spółki ze Stanów, pokazuje że z tamtej strony jest to mało perspektywiczny biznes. Ale tutaj również możemy mieć do czynienia z żartobliwym szablonem brzmiącym, iż “amerykańscy naukowcy dowiedli, że amerykańscy naukowcy nie mają racji”.

Podobne wpisy

1 komentarzy

Tomek 24 września 2018 - 09:42

I teraz wszystko jasne dlaczego Monedo obniżyło stawki dla afiliantów 😉

Odpowiedz

Zamieść komentarz