Z najnowszego raportu KPF „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce” wynika, że popyt na zobowiązania pozabankowe nadal jest stabilny. Specjaliści jednak podkreślają, że tempo wzrostu rynku pożyczkowego już od 2009 roku jest bardzo zróżnicowane. Czy w tym roku czekają nas spadki?
Popyt na pożyczki w 2017 roku
Pierwsza połowa ubiegłego roku okazała się wielkim sukcesem dla instytucji pożyczkowych. Odnotowały one wzrost ogólnej wartości udzielonych pożyczek o 22,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku. Dynamika wzrostu była wówczas aż dwukrotnie niższa, czego powodem najprawdopodobniej były wprowadzone wtedy nowe regulacje. Tymczasem w pierwszej połowie 2017 roku wzrostowi wartości udzielonych pożyczek towarzyszyło także ustabilizowanie bazy klientów firm pożyczkowych, które w dużym stopniu wpłynęło na rosnący zysk tego rodzaju instytucji.
– Od 2009 roku obserwujemy zróżnicowany wzrost wartości udzielonych pożyczek oraz stabilny popyt na rynku pożyczek pozabankowych – stwierdza dr Mirosław A. Bieszki, Doradca KPF ds. Ekonomicznych. – Charakterystyczne dla instytucji pożyczkowych zaawansowanie technologiczne daje im przewagę konkurencyjną w segmencie pożyczek o małych kwotach, gdzie kluczowa jest szybkość i elastyczność procesowania aplikacji. Dodatkowo, rynek „fintechowy”, będzie napędzany rozwojem e-commerce, dla którego perspektywy w Polsce są bardzo dobre. Dla instytucji pożyczkowych ciekawym rynkiem z potencjałem zwiększania sprzedaży będzie segment MSP.
Tempo wzrostu rynku pożyczkowego może spadać
Liczba klientów instytucji pozabankowych nieprzerwanie rośnie już od 2009 roku. Niestety ostatnie lata charakteryzują się dużą zmiennością dynamiki tego wzrostu, co świadczy o dużej wrażliwości sektora na nowe regulacje. W pierwszej połowie 2017 roku liczba klientów firm pożyczkowych zwiększyła się zaledwie o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
Specjaliści podkreślają, że niezwykle istotna jest ta różnica dynamiki wzrostu wartości portfela podjętych pożyczek w odniesieniu do wzrostu liczby klientów. W sektorze pożyczkowym, podobnie jak w sektorze bankowym, nieustannie rośnie bowiem średnia kwota podejmowanej pożyczki. Jest to efektem rosnących dochodów, którymi dysponują polskie gospodarstwa domowe. Z badania „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce” wynika, że około 4 proc. osób, które posiadają obecnie kredyt gotówkowy lub pożyczkę, planuje utrzymanie obecnego poziomu zadłużenia lub zwiększenie go w przyszłości. Trend ten może w przyszłości zaowocować rosnącą konkurencją między podmiotami finansowymi obecnymi na polskim rynku, co miałoby pozytywne odzwierciedlenie w korzystniejszych warunkach zobowiązań oferowanych konsumentom.
W 2018 roku rynek pożyczkowy czeka dużo wyzwań. Problemy zwiastuje utrzymująca się na identycznym jak sześć miesięcy temu poziomie liczba gospodarstw domowych, które obecnie nie mają, lecz planują niebawem podjąć pożyczkę gotówkową. Wartość ta utrzymuje się na poziomie 8,1 proc. ogółu gospodarstw. Brak wzrostu tego wskaźnika może zwiastować wyhamowanie wzrostu wartości rynku pożyczkowego. Poważnym wyzwaniem dla polskiego rynku kredytów konsumenckich jest także wdrażanie nowych regulacji i zmiany wprowadzane w regulacjach już istniejących. Stanowią one nie tylko źródło niepewności dla firm pożyczkowych, ale także źródło nowych kosztów, które związane są z dostosowaniem dotychczasowej działalności do nowych wymogów.