Obligacje Provema wykupione za ponad 3 miliony złotych

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
giełda

Provema to polski fintech, który w swojej ofercie ma szybkie pożyczki online. Marka działa na rynku od 2015 roku i do tej pory zdążyła wyrobić sobie ugruntowaną pozycję. 15 czerwca obligacje Provema zostały wykupione przed czasem za ponad 3 miliony złotych. 

Provema to polska spółka z sektora finansowego, która staje się coraz ważniejszym graczem na krajowym rynku zobowiązań konsumenckich. Marka oferuje szybkie pożyczki przez internet z wykorzystaniem algorytmów i sztucznej inteligencji w ocenie ryzyka kredytowego. Swoją działalność prowadzi także w Hiszpanii, a w niedalekiej przyszłości zamierza wkroczyć również na Litwę, Chorwację i Bułgarię.

Provema wykupiła obligacje przed czasem

Niedawno marka wykupiła przed czasem swoje obligacje serii A. Obligacje Provema zostały wyemitowane za pośrednictwem Domu Maklerskiego Copernicus, a ich wartość sięgnęła niemal 3 340 000 złotych.

Spłata tak dużej kwoty przed czasem, w dodatku w obliczu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, potwierdza dobrą kondycję finansową marki. Dowodzi również skuteczności modelu biznesowego, na którym opiera się Provema. Chodzi tu o maksymalną automatyzację procesu udzielania pożyczek. Zobowiązania tej marki można podjąć wyłącznie przez internet, dzięki czemu koszty związane z ich udzielaniem zostały zminimalizowane niemal do zera.

– Od początku istnienia firmy, w procesie obsługi klientów stawiamy na rozwiązania z użyciem algorytmów sztucznej inteligencji. Szczególnie istotne jest to w procesie akceptacji wniosków kredytowych, gdzie potrafiliśmy skrócić czas podejmowania decyzji do ułamków sekund. Zauważyliśmy także, że powierzenie podejmowania decyzji oprogramowaniu opartemu na zaawansowanych rozwiązaniach statystycznych i uczeniu maszynowemu, prowadzi do mniejszej ilości błędów i zmniejsza szkodowość udzielonych kredytów – mówi Grzegorz Szulik, prezes zarządu Provemy.

Wirus pod kontrolą

To właśnie przyjęty model działalności pozwolił firmie błyskawicznie przestawić swoją działalność na pracę zdalną w momencie wybuchu pandemii. Brak bezpośredniego kontaktu klientów i pracowników pozwolił na zminimalizowanie ryzyka zakażenia kadry koronawirusem.

– Model biznesowy Provemy bardzo dobrze sprawdził się w czasie obecnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. W czasie, gdy inne firmy pożyczkowe ograniczały działalność, my byliśmy w stanie cały czas się rozwijać. W odpowiedzi na zawartą w tarczy antykryzysowej zmianę regulacji dotyczących maksymalnych kosztów pożyczek, musieliśmy jedynie nieznacznie zmodyfikować naszą strategię produktową. W tym czasie nasi konkurenci, nie wyłączając liderów rynkowych, mówią o konieczności znacznej redukcji kosztów operacyjnych – podkreślił  Bartosz Tomczyk, przewodniczący rady nadzorczej.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz