Czy z powodu pandemii płynność finansowa banków jest zagrożona?

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
bankomat

Wielu Polaków obawia się dziś o swoje finanse. Martwi nas nie tylko niepewna sytuacja na rynku pracy, ale także bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w bankach. Czy płynność finansowa banków jest zagrożona z powodu pandemii?

Niestety żadna instytucja finansowa nie posiada środków, które pozwoliłyby jej w krótkim czasie wypłacić wszystkim klientom należące do nich depozyty. Z tego powodu płynność finansowa banków w stosunkowo łatwy sposób może zostać zachwiana. Wystarczy tylko, że duża część polskiego społeczeństwa postanowi w jednej chwili wypłacić swoje pieniądze. Z drugiej strony zawirowania na rynku pracy i paraliż polskiej gospodarki mogą sprawić, że spora część kredytobiorców przestanie spłacać swoje zobowiązania. Wówczas banki znalazłyby się w niezwykle trudnej sytuacji.

Od kilku tygodni wśród Polaków rosną obawy o bezpieczeństwo zgromadzonych w bankach pieniędzy oraz strach o utratę dostępu do nich w momencie kryzysu. Warto jednak wiedzieć, że władze krajów robią wszystko, aby zapobiegać takim sytuacjom. Chodzi tu przede wszystkim o zagwarantowaną pomoc banku centralnego, który dysponuje gotowymi rozwiązaniami właśnie na tę okazję.

W przypadku zagrożenia utratą płynności finansowej banków, Narodowy Bank Polski może sięgnąć po kilka rozwiązań, które poprawią kondycję ich budżetów. Wśród nich znajduje się m.in. obniżenie rezerwy obowiązkowej, skup obligacji Skarbu Państwa czy choćby kredyt wekslowy (pożyczki pod zastaw weksli, które banki otrzymały od klientów jako zabezpieczenie kredytów). Warto także wspomnieć, że obecne najniższe w historii stopy procentowe dodatkowo ułatwiają bankom zaciąganie pożyczek w NBP.

NBP wspiera banki komercyjne

NBP zamierza wspomagać płynność finansową całego sektora bankowego poprzez tzw. operacje repo (ang. repurchase agreement). Operacje repo zakładają udzielanie bankom pożyczek krótkoterminowych pod zastaw papierów wartościowych.

Ponadto bank centralny planuje również skupować papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa na rynku wtórnym. Dzięki tym rozwiązaniom ilość gotówki w bankowych budżetach znacznie wzrośnie. W tej chwili polskie banki są zatem całkiem bezpiecznie i w najbliższym czasie nie należy się spodziewać żadnych zaburzeń w ich płynności finansowej.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz