Pożyczka jest kobietą

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarze

Do napisania tego artykułu pomysł przyszedł mi podczas przeglądania zdjęć z uroczystości nagradzania laureatów Gali Loan Magazine Awards 2018. 

Kobiety w finansach

Z raportu „Kobiety w finansach” przygotowanego przez Antal i CFA Society Poland wynika, że branża finansowa to uniwersalny sektor, w którym kobiety odnajdują się na równi z mężczyznami. Kobiety chętnie obejmują kierownicze stanowiska w instytucjach finansowych i biorą udział w kształtowaniu strategii marki, a dzięki swojemu świeżemu spojrzeniu wywierają pozytywny wpływ na kulturę oraz styl zarządzania w firmie. Obszary szczególnie zdominowane przez panie to księgowość, administracja funduszami oraz centra usług wspólnych.

Ubiegłoroczne badanie dowodzi, iż kobiety stosunkowo podejmują decyzję o rozwoju kariery właśnie w sektorze finansowym. Niemal 30 proc. respondentek zadeklarowało, że dokonało takiego wyboru przed ukończeniem 21 roku życia, natomiast aż 15 proc. pań podjęło taką decyzję jeszcze przed 18 urodzinami. Wybór ścieżki kariery w sektorze finansów podyktowany jest przede wszystkim stabilnością zatrudnienia w tej branży. Taką odpowiedź wskazało aż 38 proc. pań. Duże znaczenie ma także prestiż związany z piastowanym stanowiskiem. To czynnik, który 31 proc. respondentek wskazało jako szczególnie zachęcający.

Warto również podkreślić, że wśród kobiet w branży finansowej bardzo silne jest poczucie solidarności. Zdecydowana większość, bo aż 77 proc. ankietowanych uważa, że kobiety powinny wspierać się nawzajem w przestrzeni zawodowej.

Zauważyłem, że na tym akurat polu, mamy się czym poszczycić. Dziś Rynek Loan Market w Polsce według ostatniego raportu PZIP oraz FRRF to 3,87 mln zobowiązań na co składają się dane firm udzielających pożyczek w formie tzw. „homekredyt”, czyli z obsługą w domu oraz digital lending, przeze mnie osobiście nazywanym „loantech”, czyli z procesem w 100% online.

Agnieszka Kłos – Prezes Zarządu Provident Polska

Pani Agnieszka zarządza dziś firmą, która jest liderem rynku pożyczek z obsługą w domu. Marka Provident pod wodzą Pani Prezes bardzo mocno się rozwija i od lat nie oddaje pola rywalom. Bardzo duży w tym wkład samej osoby Pani Prezes, która niedawno znalazła się w gronie 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce według magazynu Home&Market.

Agnieszka Kłos, od lat angażuje się w inicjatywy na rzecz kobiet w biznesie. Jako członek Rady Pracodawców RP, szczególny nacisk kładzie na inspirowanie kobiet w rozwijaniu przedsiębiorczości i budowaniu ich mocnej pozycji w biznesie. Realizacji tego celu ma też służyć platforma Pracodawców RP „Kierunek – Kobieta Biznesu”, której inauguracyjne spotkanie odbyło się pod koniec października 2018 roku.

Ewa Wernerowicz – Prezes Zarządu Vivusa

Lider rynku digital lending to bez wątpienia marka Vivus. Tu za sterami władzy spotkamy Panią Ewę Wernerowicz, która na tym stanowisku w 2017 roku zastąpiła Loukasa Notopoulosa.

Ewa Wernerowicz jest absolwentką Akademii Morskiej w Gdyni oraz podyplomowych studiów Innovation Leadership prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową. Wcześniej związana z Citifinancial i Polbankiem. Dziś zarządza instytucją pożyczkową Vivus, jednocześnie bardzo mocno angażując się w różnego rodzaju eventach, gdzie bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pani Ewa jest również Członkiem Zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Ewa Wernerowicz, manager z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych instytucjach finansowych. Ekspert rynku Fintech posiadająca rozległą wiedzę w zakresie bankowości oraz technologii w finansach. Wiceprezydent Pracodawców RP, największej w Polsce organizacji zrzeszających Pracodawców. Zajmuje się w niej fintechem i współpracą między start upami a korporacjami. Uczestniczyła w tworzeniu nowych instytucji finansowych na polskim rynku, gdzie od podstaw budowała struktury operacyjne. Wśród nich, obok Polbank EFG oraz Citifinancial, jest także Vivus.pl. Aktywna orędowniczka rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Zasiada w zarządach i radach nadzorczych spółek z Grupy 4Finance w Polsce i zagranicą. Jest absolwentką Zarządzania Przedsiębiorstwem Akademii Morskiej w Gdyni oraz Studiów Podyplomowych Przywództwo w Innowacjach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Patrycja Gołebicka – Dyrektor Sprzedaży Aasa Polska

Pani Patrycja to laureatka tegorocznej Gali Loan Magazine Awards 2018, która odebrała nagrodę „Managera Roku 2018” w obszarze rynku pożyczek pozabankowych w Polsce. Od początku związana z firmą Aasa Polska. To charyzmatyczny lider zorientowany nie tylko na wyniki, ale przede wszystkim na swój zespół i jego rozwój. Stworzyła silną więź relacji z partnerami zewnętrznymi, którzy stanowią o sile reprezentowanej przez niej firmy. W mojej prywatnej opinii dziś bezsprzecznie kandydat numer jeden do objęcia funkcji Prezesa Zarządu firmay Aasa, gdzie na miejscu właścicieli firmy, taką decyzje podjąłbym bez wahania.

Dziś sam rynek pożyczkowy nie stanowiłby takiej siły rozpędu obszaru consumer finance, gdyby nie rola firm dostarczających szeregu rozwiązań pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie biznesu. Taką role na rynku pełni firma Biuro Informacji Gospodarczej ERIF SA.

Edyta Szymczak – Prezes Zarządu ERIF SA

Edyta Szymczak z branżą finansową związana jest od ponad 14 lat, w tym od ponad 10 lat z rynkiem wymiany informacji gospodarczej. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Wydziału Handlu Zagranicznego Kierunku Menedżerskiego. W przeszłości członek Komisji Etyki w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. W lutym 2016 roku otrzymała wyróżnienie pt „Postać Roku” podczas Gali Loan Magazine Awards 2015 za szczególny wkład w rozwój pozabankowego sektora pożyczkowego.

Swój ogromny wkład pracy, doświadczenia i inspiracji dostarcza nam stale, czego efektem było również wyróżnienie odebrane w tym roku dla firmy ERIF – Biznesowego Partnera Roku 2018 w obszarze rynku pożyczek pozabankowych w Polsce.

Agnieszka Wachnicka – Prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego

Pani Agnieszka Wachnicka do tej pory przez 12 lat pracowała w Ministerstwie Finansów. Następnie ostatnie 3 lata spędziła w instytucji Rzecznika Finansowego pełniąc funkcję dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego. Ma za sobą również trzy letnią kadencję w radzie nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś bardzo istotna i przede wszystkim medialna postać w branży. Swoją charyzmą i zaangażowaniem skutecznie przekonuje, że branża pożyczek w Polsce na swoją profesjonalną stronę i na nią najbardziej jest ukierunkowana.

Sam podkreśla, że rynek pożyczek pozabankowych powinien się rozwijać, ale tylko z uwzględnieniem najwyższych standardów etycznych. Dzięki temu będzie on spełniać swoją funkcję i będzie stanowił atrakcyjne uzupełnienie sektora bankowego.

Parytety, kobiety w biznesie się opłacają!

Oczywiście kobiet tworzących ten rynek jest znacznie więcej, nie sposób tu nie wspomnieć chociażby Pani Wioletty Bartkowiak – członka zarządu w firmie SMS Kredyt czy Pani Katarzyny Grajewskiej, prezesa zarządu Takto Finanse. Bardzo istotną rolę w mojej ocenie odegra również Pani Monika Charamsa, odpowiedzialna za rozwój marki Bancovo.

Nie można zapominać o Pani Joannie Izdebskiej – Global Sales and Marketing Director w IPF Digital, która w 2018 roku odebrała nagrodę „Kobiety Roku 2017” Loan Magazine Awards 2017.

„Gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle” chciało by się zacytować znane polskie powiedzenie. Ja bym rzekł. że panujący parytet w obszarze pozabankowego rynku consumer finance w Polsce to siła kobiet! To one sprawiają, że rynek stale się rozwija, a pomysły i innowacje to bezsprzecznie domena kobiet! I cytując jeszcze klasyka „pewna jest tylko zmiana”, któż jak nie kobieta, zmienną jest 🙂

Podobne wpisy

Zamieść komentarz