Agnieszka Wachnicka, czyli pożyczki bardziej profesjonalnie

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Kim jest Agnieszka Wachnicka?

Pani Agnieszka Wachnicka latem tego roku została mianowana na Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Zastąpiła na tym stanowisku panią Monikę Zakrzewską, która stała za sterami FRRF od początku jej działalności.

Pani Agnieszka do tej pory przez 12 lat pracowała w Ministerstwie Finansów. Następnie ostatnie 3 lata spędziła w instytucji Rzecznika Finansowego pełniąc funkcję dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego. Ma za sobą również trzy letnią kadencję w radzie nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Edukacja i samoregulacja w pożyczkach to podstawy

W ostatnim wywiadzie dla Pulsu Biznesu Pani Agnieszka wyznaje, że zależy jej na odczarowaniu negatywnego wizerunku branży pożyczkowej w Polsce. Podkreśla, jak bardzo rzadko dostrzegane są zmiany i zalety jakie branża  czyni w wyniku ciężkiej pracy, a jak bardzo długo wywlekane błędy.

Pani Agnieszka podkreśla, że w branży nie wszystkie podmioty na pewno działają zgodnie z przepisami, ale uważa, że jej liderzy już dziś spełniają wszystkie przywary najwyższych standardów etycznych, a to bardzo duży krok do samoregulacji rynku pożyczkowego w Polsce.

Pani Agnieszka na pewno jak nikt inny poznała problemy branży od strony praktycznej. Pracując u Rzecznika Finansowego z problemami ich klientów spotykała się na co dzień. Bardzo często też miała do czynienia z procedurami wewnętrznymi stosowanymi przez poszczególne instytucje pożyczkowe jak również ich procesy reklamacyjne w wyniku otrzymywanych zgłoszeń.

W mojej ocenie z perspektywy ostatniego roku, branży pożyczkowej nie mógł spotkać lepszy transfer. Osoba nie wywodząca się z korporacji bankowej, nie spaczona naleciałościami kultury korporacyjnej to świeże i racjonalne spojrzenie na problemy ale również i wyzwania całego rynku. Pytanie, na ile FRRF utrzymywane jednak z firm wspierających (Provident, Bocian Pożyczki oraz Profi Credit – co ciekawe zysk netto tych trzech podmiotów wliczając stratę Everest Finanse [Bocian] to blisko 90 mln złotych, a więc ponad połowa szacownych zysków całej branży) będzie potrafiło wykazać swoją niezależność i faktycznie konstruktywny udział w rozwoju jego rynku, a nie tylko piętnowanie ewentualnych błędów swojej konkurencji lub lobbing dla jednego typu działalności sektora pożyczkowego.

Optymizm na rynku pożyczek pozabankowych

Ja przyznaję, że jestem optymistycznie nastawiony na to co się wydarzyło i bardzo wierzę w postać Pani Agnieszki Wachnickiej, jako niezależnego przedstawiciela branży mocno optującego za samoregulacją rynku i walką z nieuczciwą konkurencją.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz