Provident dołącza do programu Bezpieczny PESEL

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Bezpieczny PESEL – nowoczesny system na straży bezpieczeństwa

Provident dołączył właśnie do programu Bezpieczny PESEL, który pozwala konsumentom ustrzec się przed niechcianą pożyczką. Program jest odpowiedzią na wzrastającą liczbę wyłudzeń poprzez kradzież tożsamości. Pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo tych konsumentów, którzy nie mają zamiaru podejmować pożyczki na rynku pozabankowym. Powstał w marcu 2017 r. z inicjatywy CRIF – wiodącego dostawcy informacji kredytowej w Polsce.

Obecnie już 20 firm pożyczkowych przeprowadza weryfikację numerów PESEL w bazie programu. Dołączenie do tego grona Providenta pozwoli znacznie zwiększyć bezpieczeństwo dużej części polskich konsumentów, ponieważ to właśnie Provident posiada blisko 40 proc. udział w rynku pożyczek pozabankowych, a rocznie obsługuje aż 700 tysięcy klientów.

Bezpieczny pesel – jak to działa?

Każdy pożyczkodawca, który dołączył do programu Bezpieczny Pesel, w trakcie weryfikacji wniosku przesyła do CRIF zapytanie o obecność wybranego klienta w systemie. Jeśli jego dane zostały wpisane na listę, wnioskujący spotka się z automatyczną odmową udzielenia zobowiązania. W ten sposób wniosek potencjalnego złodzieja tożsamości zostanie odrzucony.

Dla kogo?

System powstał z myślą o osobach, które nie zamierzają podejmować pożyczek w sektorze pozabankowym. Bezpieczny PESEL będzie pomocny w przypadku zgubienia czy też kradzieży dokumentów, które po stracie wystarczy po prostu zastrzec na stronie internetowej. W ten sposób możemy ustrzec się przed działaniem oszustów, którzy chcieliby podjąć pożyczkę gotówkową, posługując się naszą tożsamością.

Jak zastrzec dane?

Konsument, który chce zastrzec swoje dane, powinien wejść na stronę BezpiecznyPesel.pl i wybrać zakładkę „Zastrzeżenie”. W formularzu należy podać szereg danych osobowych, które są konieczne do identyfikacji (np. numer PESEL, imiona rodziców, numer dowodu). Dane przesyłane przy pomocy systemu BezpiecznyPesel.pl są szyfrowane i nie ma do nich dostępu żadna firma, która dołączyła do programu.

Podobną procedurę musimy wykonać, jeśli chcemy zastrzec nasze dane w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów. Wówczas należy wybrać zakładkę „Zgłoszenie utraty” i również wypełnić formularz. Z każdą osobą, która wysłała tego typu wniosek, skontaktuje się telefonicznie przedstawiciel firmy CRIF, aby potwierdzić zastrzeżenie danych.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz