Rok temu weszło w życie rozporządzenie dotyczące unijnej dyrektywy PSD2. Tym samym 14 września 2019 roku oficjalnie rozpoczęła się w Polsce era otwartej bankowości.
Niedawno minął rok od wejścia w życie unijnej dyrektywy PSD2, która miała odmienić oblicze rynku płatności detalicznych. To właśnie wtedy wprowadzono wymóg udostępnienia przez banki API uprawnionym do tego podmiotom zewnętrznym, określanych mianem TPP (Third Party Provider). Dzięki temu polskie fintechy zyskały wgląd w rachunki bankowe swoich klientów i mogą teraz realizować płatności w ich imieniu klienta.
Jednak implementacja zapisów rozporządzenia dotyczącego PSD2 nie przebiegała bez problemów. Choć od wejścia w życie nowego prawa minął już rok, dopiero pod koniec wakacji rynek bankowych rozwiązań finansowych ruszył z kopyta.
Swoje projekty zademonstrowały m.in:
- Pekao S.A.,
- PKO BP,
- BNP Paribas,
- mBank.
Na rynku pojawił się również Authologic – pierwszy polski start-up, który wykorzystuje możliwości zapewniane przez otwartą bankowość do weryfikacji tożsamości polskich konsumentów.
Polacy czekają na zmiany
– Według badania przeprowadzonego przez Mastercard, aż 72 proc. klientów banków w Polsce czeka na rozwiązania związane z otwartą bankowością. Coraz większa liczba rozwiązań, to w tym kontekście spełnienie oczekiwań klientów – tłumaczy Krzysztof Pulkiewicz, prezes banqUP, platformy pozwalającej bankom i firmom technologicznym na szybszą integrację z bankowymi API w Polsce i w całej Europie.
Najpopularniejszym rozwiązaniem, które do swojej oferty wprowadziły już m.in. PKO BP, Pekao SA., Santander Bank, Alior Bank, ING i Millenium Bank, jest multibankowość. Zapewnia dostęp do rachunków w wielu bankach z poziomu jednego konta w wybranym banku.
Szybsza decyzja kredytowa
Dyrektywa PSD2 umożliwiła również skrócenie procesu kredytowego i pożyczkowego nawet do kilkunastu minut. Otwarta bankowość zapewnia bowiem możliwość udostępnienia danych z banku klienta. To rozwiązanie mają w swoich ofertach mBank oraz Bank Millennium, które wykorzystują je do pobierania danych o zarobkach z kont potencjalnych kredytobiorców. Z kolei BNP Paribas wykorzystuje tę usługę do automatycznego uzupełniania formularzy kredytowych danymi konsumentów pobranymi z ich kont w innych bankach. Niestety w tym zakresie nadal brakuje rozwiązań pochodzących od pożyczkodawców.
Wygodne potwierdzanie tożsamości
Kolejnym wygodnym rozwiązaniem, którego wdrożenie umożliwiła otwarta bankowość, jest potwierdzenie tożsamości klienta przy użyciu jego bankowego loginu. Z kolei polski start-up Authologic opracował innowacyjną usługę podpisywania umów za pomocą bankowych danych. To pierwsze pozabankowe rozwiązanie, które wykorzystuje otwartą bankowość. Teraz wygodne narzędzie Authologic wykorzysta popularna aplikacja Voom do potwierdzania tożsamości swoich użytkowników.
– Dane bankowe pojawiają się tam, gdzie ich do tej pory nie było – mówi Krzysztof Pulkiewicz z banqUP. – Gdy chcę wynająć samochód, wypożyczalnia sprawdza moją tożsamość nie na podstawie skanu dowodu, a moich danych bankowych. Nie blokuje środków na mojej karcie, ale sprawdza, czy mam na niej wystarczające środki. Bank jest cały czas w tle całej operacji, z wygodą dla użytkownika – wyjaśnia.