Zaniknięcie konkurencyjności na rynku pożyczkowym w Polsce?

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Zapraszamy na wywiad z ekspertem rynku pożyczek pozabankowych w Polsce, na pytania m.in dotyczące nowych regulacji rynku oraz rozwój marek własnych odpowiada Pani Katarzyna Małolepszy, country manager w Kredito24.

kreditech

1.       Mówi się, że uregulowanie sektora pozabankowego może doprowadzić do wyeliminowania z rynku mikropożyczek. Jak Wy widzicie tę kwestię?

 

W naszej opinii tak restrykcyjna regulacja rynku mikropożyczek doprowadzi do wyeliminowania części produktów finansowych, ponieważ ich świadczenie przestanie być opłacalne dla wielu firm. Oznacza to bezpośrednio mniejszy wybór sprawdzonych i wiarygodnych firm, które służą wsparciem w trudnych sytuacjach dla tysięcy Polaków. Spowoduje to także rozwój tzw. Szarej strefy, wzmocnieniem pozycji lombardów oraz pożyczek sąsiedzkich.

 

2.       Jednym z podstawowych zarzutów wobec propozycji Ministerstwa Finansów jest zwiększenie przeciętnej kwoty zadłużenia oraz wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Jak to wygląda z Waszej strony?

 

Nie zgadzamy się z zaproponowanym zmianami. Następstwem takich działań może być zaniknięcie konkurencyjności na rynku pożyczkowym w Polsce. Firmy zaczną obciążać Klientów maksymalnymi kosztami, co nastąpiło między innymi na  rynku australijskim i negatywnie odbiło się na oferowanych usługach. W konsekwencji tego, kwoty będą sztucznie zawyżane, a okresy spłaty wydłużane przez instytucje pożyczkowe. Tego rodzaju ingerencja może stać się przyczynkiem do braku rentowności danego produktu finansowego, i jak już wcześniej wspomniałam- całkowitego jego wyeliminowania z rynku mikropożyczek. Oznacza to nie tylko problem dla firm działających na polskim rynku, lecz przede wszystkim mniejszą alternatywę dla samych Klientów.

 

3.       Uruchomiliście serwis Zaimo oraz stacjonarne plaćówki Kredito24. Jakie nadzieje z tym wiążecie? A może to tylko odpowiedź na trendy związane z tworzeniem nowych marek w obrębie struktur czołowych firm oraz udzielaniem pożyczek na wyższe kwoty w systemie ratalnym?

 

Do tej pory serwis Kredito24 dostarczał produkty skierowane  głównie do osób, które posiadają dostęp do Internetu. Jednakże cel, który nam przyświeca od dwóch lat istnienia Kredito24, to udostępnienie narzędzia scoringu kredytowego oraz możliwości uzyskania dofinansowania jak najszerszemu gronu Klientów. Poprzez stworzenie stacjonarnych biur Kredito24 na terenie całej Polski, chcemy trafić do Konsumentów, którzy do tej pory nie mogli aplikować o pożyczkę i nie mieli sposobności uzyskania jakiegokolwiek wsparcia finansowego. Z kolei powołanie do życia marki Zaimo było odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku pożyczek ratalnych i dostosowanie się do potrzeb rynkowych. Dzięki zaawansowanej technologii i innowacyjnemu modelowi scoringowemu, mamy szansę na ciągłe poszerzanie naszej oferty.

 

4.       W jakim kierunku będą prowadzone kolejne zmiany w Kredito24?

 

Staramy się wciąż udoskonalać nasze usługi i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów. Dlatego w najbliższym czasie  w planach mamy zainicjowanie wielu ciekawych projektów, m.in. alternatywnych metod wypłaty pożyczki, czy też współpraca z poszczególnymi obiektami handlowymi przy projekcie „spłać później produkt“. Następne zmiany będą wprowadzane równolegle do rozwoju naszych usług. Zależy nam na tym, by trafić do jak najszerszego grona odbiorców, a jako odpowiedzialny pożyczkodawca chcemy, by nasze usługi były utożsamiane z serwisem szeroko dostępnym, wygodnym, szybkim i zrozumiałym, jak również przyjaznym Klientom.

Odpowiadała Katarzyna Małolepszy, country manager w Kredito24.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz