Obowiązkowa rejestracja pożyczkodawców

dodał Rafał Tomkowicz
2 komentarze

22 lipca 2017 roku weszła w życie ustawa, która wprowadziła wiele zmian w zakresie udzielania kredytów hipotecznych i innego rodzaju zobowiązań finansowych. Wśród modyfikacji, które wprowadziło nowe prawo, znajduje się m.in. obowiązkowa rejestracja pożyczkodawców. Rejestr tego typu działalności ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów, którzy w każdej chwili będą mogli sprawdzić wybraną przez siebie firmę pożyczkową. Jej brak w oficjalnym rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego ma oznaczać, że firma działa bezprawnie i nie warto jej ufać.

Prawo chroni konsumentów

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami weszła w życie 22 lipca 2017 roku. Nowe prawo wprowadza wiele udogodnień dla konsumentów, którzy zainteresowani są podjęciem kredytu hipotecznego oraz kredytów konsumenckich. To właśnie nowe przepisy mogą spowodować, że z rynku znikną doradcy kredytowi. Sam kredyt hipoteczny został prawnie przystosowany do jeszcze lepszego zaspokajania potrzeb społeczeństwa. Tego typu zobowiązanie będzie można teraz łatwiej podjąć ze względu na wprowadzenie ograniczeń czasowych w udzieleniu przez banki i SKOK-i odpowiedzi na wniosek o kredyt. Znacznie łatwiej będzie także porównać warunki poszczególnych ofert ze względu na wprowadzenie wymogu umieszczania w każdej reklamie widocznej informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania wyliczonej dla reprezentatywnego przykładu.

Rejestracja pożyczkodawców

Od 22 lipca 2017 roku wszystkie firmy pożyczkowe, które działają na polskim rynku, zostały objęte obowiązkiem rejestracji swojej działalności. Konieczność uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego ma znacznie zwiększyć bezpieczeństwo polskich konsumentów, którzy od tej pory będą mieli możliwość sprawdzenia wiarygodności wybranej przez siebie firmy pożyczkowej. Obowiązek obejmuje wszystkie podmioty, których działalność polega na udzielaniu kredytów konsumenckich.

Art. 89 ust. 1. wskazuje, że instytucje pożyczkowe mają 6 miesięcy na uzyskanie wpisu do rejestru od dnia wejścia w życie ustawy. Firmy, które prowadziły działalność w chwili wejścia w życie nowych przepisów, mają zatem czas do 22 lipca 2017 roku. Natomiast pożyczkodawcy, którzy dopiero planują rozpoczęcie działalności, będą musieli uzyskać wpis do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Podobne wpisy

2 komentarze

Grzegorz Mazur 19 sierpnia 2017 - 13:14

Jestem w trudniej sytuacji poniewaz dowiedzialem sie ze moja zona choruje na stwardnienie rozsiane i jestem zalamany

Odpowiedz
Grzegorz Mazur 19 sierpnia 2017 - 13:18

Jestem w trudnej sytuacji poniewaz dowiedzialem ze moja zona choruje na stwardnienie rozsiane

Odpowiedz

Zamieść komentarz