Finanse młodych Polaków

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Finanse młodych Polaków są zazwyczaj mocno ograniczone, ale nie przeszkadza to im w podróżowaniu, korzystaniu z najnowszych technologii i spełnianiu marzeń. Obecni dwudziestolatkowie i trzydziestolatkowie znacząco różnią się od poprzednich pokoleń – zwłaszcza podejściem do pieniędzy.

Carpe diem

Nie tylko nie słyną z oszczędzania, ale także mają niewielkie pojęcie o zarządzaniu środkami. Traktują je wyłącznie jako środek do zdobycia celu. Nie jest nim jednak zakup mieszkania czy zabezpieczenie swojej przyszłości, a szeroko pojęte korzystanie z życia – wyjazdy na wakacje, stołowanie się w modnych lokalach, kupno zaawansowanych technologicznie gadżetów. Z badania „Finanse Polaków” przeprowadzonego z okazji 20-lecia firmy Provident Polska wynika, że młodzi Polacy przeznaczają około 30 proc. wszystkich swoich dochodów na przyjemności, np. koncerty, kino, wycieczki. Cechuje ich spontaniczne podejście do wydawania pieniędzy, jednocześnie ponad połowa z nich nie ma żadnych oszczędności. Aż co czwartemu młodemu Polakowi brakuje środków na pokrycie bieżących potrzeb. Jednak ten konsumpcjonizm idzie w parze z przedsiębiorczością, dlatego coraz częściej decydują się na założenie własnego biznesu.

Polacy w pracy

Osoby w przedziale wiekowym 20-30 lat najchętniej zarabiałyby od 2000 do 4000 zł – takie wynagrodzenie usatysfakcjonuje połowę z nich. Według badania przeprowadzonego dla Provident Polska aż 20 proc. młodych Polaków nie ma w ogóle sprecyzowanych oczekiwań finansowych. Finanse młodych często schodzą na dalszy plan przy możliwości samorealizacji – w pracy liczy się dla nich tak samo wysokość wynagrodzenia, jak i panująca atmosfera oraz możliwość rozwoju i awansu. Polacy szczególnie cenią sobie niezależność, dlatego chętnie podejmują inicjatywę – specjaliści wskazują, że co piąta osoba między 20 a 30 rokiem życia jest skłonna założyć własną firmę. Powodem jest nie tylko możliwość wyższych zarobków, ale także możliwość realizacji swoich pomysłów i zostania swoim własnym szefem.

Finanse młodych

Młodzi Polacy są świadomi konieczności oszczędzania pieniędzy na przyszłość, ale bardziej liczy się dla nich tu i teraz. Z tego powodu coraz częściej sięgają po pożyczki konsumpcyjne, które mają za zadanie pokrycie bieżących wydatków. Na szczęście nie ma powodów do niepokoju – młodzi nie tylko wydają więcej, ale także więcej zarabiają. To wszystko dzięki swojej przedsiębiorczości i zaradności, która pozwala dostrzegać im atrakcyjne okazje zdobycia środków nie tylko w pracy na etacie.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz