Potencjał rozwoju pożyczek alternatywnych w krajach Europy

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

TWINO jako najszybciej rozwijająca się platforma pożyczek peer-to-peer (P2P) w Europie, 16 maja 2017 roku opublikowała wyniki pierwszej europejskiej edycji Indeksu Alternatywnego Pożyczania (ALI). Raport ten miał na celu porównanie otoczenia rynkowego warunkującego rozwój sektora pożyczek w krajach Europy. W tworzeniu indeksu pod uwagę brane były dane z lat 2010-2016 (raport i metodologię indeksu opracowała firma KPMG Baltics).

Pożyczki alternatywne

ALI Indeks bazuje na informacjach przekazanych od Europejskiego Banku Centralnego, Eurostatu oraz banków centralnych państw spoza strefy euro. Wartości w indeksie zostały wyrażone w skali od 0 do 10 i jest wyższa w krajach, gdzie pożyczki alternatywne mogą wypełnić lukę kredytową i zwiększyć efektywność rynku pożyczkowego. Do tej grupy wg. ALI Indeks kwalifikują się Węgry, Słowenia, Polska, Łotwa, Rumunia, Grecja i Irlandia (wartości od 5,1 do 10). Natomiast Francja, Niemcy, Holandia, Austria, Finlandia i Szwecja wykazują wysoką efektywność rynku pożyczkowego, co sprawia, że plasują się najniżej w indeksie (od 0 do 3,9).

Krajami o największym potencjale rozwoju sektora są: Polska, Grecja i Irlandia. Za nimi plasują się kolejno: Węgry, Słowenia, Łotwa i Rumunia.

Warto wskazać także na zróżnicowanie dostępności finansowania dla gospodarstw domowych i dla firm charakteryzujące niektóre kraje. Np. dla Estonii, Węgier, Włoch i Holandii w przypadku pożyczek korporacyjnych indeksy są niższe, o co najmniej 2 punkty, niż w przypadku pożyczek konsumenckich. W Wielkiej Brytanii sytuacja jest odwrotna, co oznacza, że alternatywne pożyczki dla gospodarstw domowych mają mniejszy potencjał. Wynika to z faktu, że – gospodarstwa domowe mają tam już relatywnie łatwy dostęp do finansowania.

Podsumowanie danych potencjału rozwoju pożyczek alternatywnych w krajach Europy wg. Indeksu Alternatywnego Pożyczania (z ang. Alternative Lending Index)

  • Kraje sklasyfikowane w Europie najwyżej pod względem perspektyw rozwoju rynku alternatywnych pożyczek to (kolejno): Węgry, Słowenia, Polska, Łotwa, Rumunia, Grecja i Irlandia.
  • Kraje z największym potencjałem jeśli chodzi o całkowity rozmiar rynku pożyczek oraz sprzyjające pożyczkom alternatywnym otoczenie rynkowe to: Polska, Grecja i Irlandia.
  • Znaczące różnice w dostępności finansowania dla kredytobiorców: gospodarstw domowych i korporacyjnych pomiędzy poszczególnymi krajami w Europie.
  • Polska – wyższe koszty kredytu zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla przedsiębiorstw w porównaniu ze średnią europejską.
  • Polska – niższy poziom zadłużenia zarówno gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw w porównaniu ze średnią europejską.
  • Współczynnik luki kredytowej w Wielkiej Brytanii i Francji jest ujemny, co oznacza, że popyt na pożyczki spotyka się z nadpodażą.
  • Niemcy są liderem jeśli chodzi o poziom zadłużenia – wartość zobowiązań firm i gospodarstw domowych wynosi 2,5 biliona euro, wiceliderem jest Francja, gdzie sięga ono 2,1 biliona euro.
  • Krajami z największą liczbą instytucji kredytowych na 1 milion mieszkańców są (kolejno): Irlandia, Austria i Finlandia.
  • W latach 2010-2016 całkowita liczba instytucji kredytowych na 1 milionów mieszkańców zmniejszyła się w Europie z 19 do 15.
  • Współczynnik luki kredytowej w latach 2010-2016 wzrósł w Europie o 12 punktów procentowych.

Jevgenijs Kazanins, prezes platformy peer-to-peer TWINO, powiedział:

“Rynek alternatywnych pożyczek w Europie notuje spektakularne wzrosty od roku 2008, gdy w następstwie kryzysu finansowego banki stały się bardziej restrykcyjne w swojej polityce kredytowej.  Mimo to, Europejski Bank Centralny nie zdradza intencji by ściślej monitorować jego rozwój.”

“Jak pokazuje nasz raport, branża alternatywnych pożyczek wykazuje duży potencjał wzrostu w wielu krajach europejskich. W miarę jej upowszechnienia się i konsolidacji w Europie potrzeba stworzenia organu nadzorczego i regulacji tego sektora staje się coraz bardziej nagląca.”

“Wobec braku innych oficjalnych wskaźników branżowych, ALI Indeks ma za zadanie mierzyć zarówno kondycję, jak i perspektywy rozwoju sektora, który dziś szybko staje się istotną częścią europejskiego rynku pożyczek.”

Pełny raport Grupy TWINO dostępny jest pod adresem: www.twino.eu/en/about/alternative-lending-index

Źródło: Biuro Prasowe TWINO

Podobne wpisy

Zamieść komentarz